Beskydy

Nejvyšší vrcholy Moravskoslezských Beskyd

Moravskoslezské Beskydy jsou nejvýchodnějším pohořím České republiky rozprostírajícím se u hranic se Slovenskem. Jedná se o největší chráněnou krajinnou oblast (CHKO) u nás. Nachází se zde 32 vrcholů přesahujících hranici 1000 m. Do hlubokých údolí shlíží z nadmořské výšky 1323 m nejvyšší hora, která je po právu označována za královnu celé oblasti - Lysá hora. Nepřehlédnutelnou dominantou je taktéž rozložitý masív druhé nejvyšší hory tohoto kraje přezdívané též jako beskydská K2 - Smrk (1276 m). Fantastické panorama beskydských tisícovek dotváří největší přehradní nádrž Beskyd - Šance.

Túry nás mimo jiné zavedou právě na dva z nejvyšších vrcholů celého pohoří Lysou horu a Smrk. Projdeme se také hluboce zaříznutými údolími s množstvím skalek, podél toků průzračných říček s několika vodopády. Zažijeme také nezapomenutelnou atmosféru valašského regionu včetně místní kuchyně. Že jste o pojmech jakými jsou kyselica, frgál, halušky či lék na všechny neduhy v podobě slivovice už někdy slyšeli? Máte jedinečnou příležitost všechny tyto místní speciality ochutnat! Poznáme zkrátka vše, co tato výjimečná oblast naší republiky nabízí.

Budeme se pohybovat po klasických turistických stezkách v nadmořské výšce do 1323 m, délka túr se pohybuje v rozmezí 4-8 hodin (včetně přestávek na odpočinek a občerstvení) s převýšením 350-950 m. Díky množství tras různých délek a náročností můžeme bez problémů reagovat na případné vrtochy počasí a upravit program dle aktuálních podmínek na místě. Po cestě budeme potkávat horské chaty a hospůdky s možností občerstvení. Ubytovaní budeme v horském hotelu s kvalitní místní polopenzí v překrásném prostředí na hřebeni Gruně v části obce Staré Hamry.

Program zájezdu

  • 1. den: V dopoledních hodinách sraz v Trojanovicích. Sedačkovou lanovkou na Pustevny (1018 m) s dřevěnými stavbami Libušínem a Maměnkou postavené dle návrhu Dušana Jurkoviče. Kolem sochy pohanského boha slunce, hojnosti a úrody Radegasta pozvolné stoupání až na bájnou a mýty opředenou horu Radhošť (1129 m) s kaplí svatého Cyrila a Metoděje. Možnost jedinečné atrakce Stezky Valaška s jedinou prosklenou vyhlídkou bez ocelového zábradlí v Evropě s variantou prodloužení trasy přes vrchol Tanečnice (1084 m). Sestup do Trojanovic (5 hod, ↑ 300 m, ↓ 700 m). Možná také varianta sjezdu lanovkou či koloběžkou z Pusteven do Trojanovic (↓ 400 m). Přejezd na ubytování.
  • 2. den: Vrchol programu: Přímo z ubytování nejprve podél říčky Poledňana do Masarykova údolí, odtud zahájení výstupu na nejvyšší bod - královnu Moravskoslezských Beskyd - Lysou horu (1323 m) s jedinečným panoramatickým 360° výhledem. Za dobré viditelnosti lze spatřit cíp Vysokých Tater a další významná slovenská pohoří. (9 hod, ↑ 1050 m, ↓ 1050 m)
  • 3. den: Trasa pro opravdové labužníky: Po překrásném panoramatickém hřebeni Gruň s poeticky vyhlížejícím dřevěným kostelíkem Panny Marie a idylicky posazenou nejstarší chatou Beskyd - Švarnou Hankou na Bílý Kříž (896 m) s výhledem na Malou Fatru a následně po česko-slovenském pohraničí k vyhlídce u Vlčích skal s nádherným výhledem na Lysou horu. Dále údolím říčky Černé Ostravice a návrat na hřeben Gruně ke Švarné Hance. (8 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
  • 4. den: Z obce Ostravice výstup na druhou nejvyšší horu Moravskoslezských Beskyd, přezdívanou také jako beskydská K2 - Smrk (1276 m). Po úpatí Malého Smrku (1174 m) sestup na Krkavčí stezku a na dohled největší přehradní nádrže Beskyd - Šance, návrat zpět do Ostravice. (7 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m)

Ubytování

Spát budeme 3x v příjemném horském hotelu Charbulák v obci Staré Hamry, ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. V pokojích je k dispozici TV, rádio a wifi. Obsazení 3lůžkového pokoje 2 osobami je za příplatek 300 Kč/os.

Stravování

Dostaneme místní polopenzi, která začíná 1. den večeří a končí 4. den snídaní. Snídaně se podává formou švédských stolů (máslo, sýr, šunka, salám, džem, káva, čaj a k tomu každý den něco teplého - střídavě párky, míchaná vajíčka nebo palačinky). Večeři si lze vybrat ze dvou jídel. Stravování přes den je z vlastních zásob, svačiny na výlety si tak vezměte s sebou. Případně lze zakoupit jídlo, teplé či studené nápoje na chatách, či v hospůdkách, které na túře potkáme. Doplnění zásob v obchodech nebude možné. Vyznavače zlatavého moku jistě potěší možnost ochutnávky speciálních druhů v jedinečném Beskydském pivovárku Ostravice, který lze v případě časové rezervy navštívit po absolvování posledního programového dne.

Beskydy