Informace k zájezdu
Silvestr v Černé Hoře na sněžnicích

Úvodní stránka zájezdu Silvestr v Černé Hoře na sněžnicích ( Černá Hora, Balkán, Zimní zájezdy na hory, Sněžnice, Silvestr )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Budeme se pohybovat v nadmořské výšce cca 1400-2100 m. Obtížnost výletů bude volena tak, aby je zvládli i ti, kteří na sněžnicích ještě nikdy nebyli, ale mají zkušenosti z letních hor. Náročnost hodně ovlivní počasí, teploty a aktuální stav sněhové pokrývky. Všechny túry lze absolvovat s malým batohem, do kterého se vejde svačina, termoska s čajem a potřebné zimní vybavení na jeden den. Zaberou nám obvykle 7-8 hodin, včetně přestávek a odpočinku. Překonávané převýšení nepřesáhne 800 m ve stoupání i klesání, pouze 6. den nás čeká větší sestup 1100 m. Případným skupinkám s vlastním programem nebudeme bránit.

POČASÍ

Počasí v černohorských pohořích může být nevyzpytatelné. Očekávat můžeme sluníčko, jasnou oblohu s dalekými výhledy, ale i husté sněžení a silný vítr. I přes den se teploty budou nejspíš pohybovat pod bodem mrazu.

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. zde:
Černá hora
YR.NO - do vyhledávacího okna stačí zadat jednu z destinací v našem programu

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: V obchodech jsou ceny podobné jako u nás, v restauracích je o něco dráž. Valuty si proto vezměte podle očekávaných útrat. Jídlo v restauracích 2-7 €, pivo 1,50 €, káva espreso 0,70-1,40 €, limonády 1,50 €, burek 1 - 1,5 €, pečivo dle druhu 0,30-2 €.

Výměna peněz: Ve větších samoobsluhách v Žabljaku i Kolašinu je obvykle možné platit kartou. V restauracích nejsou platby kartou příliš rozšířené. Ve městech lze využít bankomatů. Vydají vám však max. 200 € a vaše banka si naúčtuje nemalý poplatek. Doporučujeme vézt s sebou peníze již v eurech. Na útratu lze doporučit cca 60-70 €. Dále doporučujeme vzít minimálně 50 € navíc jako krizovou rezervu. Během cesty tam i zpět lze v Srbsku i v Maďarsku platit u větších benzínek eurem (mějte ale připravené drobné bankovky nebo mince 1 a 2 €) nebo platební kartou. Zejména v Maďarsku se vždy předem dohodněte, zda vám vrátí eura nebo místní měnu.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: www.pruvodcenakopce.cz).
Zájemcům doporučujeme navíc:
průvodce Černá Hora, nakl. Freytag a Berndt, 2003
průvodce Ivo Petr, Hory Balkánu, nakl. Mirago, 2003
mapa Durmitor 1 : 25 000 (lze koupit v Žabljaku za 3-5 €)
mapa Bjelasica Komovi 1 : 60 000 (lze koupit v Kolašinu za 3-5 €)

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Nezbytné vybavení: Adekvátní množství eur, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, cestovní doklad.
Nutná výbava: Sněžnice se zvedací patou a drapáky, turistické teleskopické hole ideálně se sněhovými kotouči. Průvodce bude vybaven lavinovým vyhledávačem (pípákem), sondou a lopatou, toto vybavení doporučujeme i všem účastníkům zájezdu. Váš zájem o půjčení vybavení (sněžnice se zvedací patou 450 Kč, lavinová výbava 700 Kč) jste uvedli v poznámce přihlášky. K lavinovému vyhledávači si přibalte 4ks alkalických baterií AAA.
Doporučené vybavení: Malý batoh na jednodenní túry s popruhy a možností připnutí sněžnic, karty na slevy (ISIC, ITIC, IYTC), věci osobní hygieny, ručník, krém na opalování s UV filtrem (raději „vícefaktorový“), kapesní nůž, lyžařské či sluneční brýle s UV filtrem, termoska, tužka, zápisník, fotoaparát, náhradní baterie, nabíječka, kvalitní čelovka s náhradními bateriemi...
Oblečení: Zimní vybavení - termoprádlo, kvalitní obuv „v bezproblémovém“ stavu včetně dobrých ponožek, rukavice 2x, návleky, čepice, šátek na obličej, nepromokavé oblečení a oblečení proti zimě (peří, flees, softshell), pláštěnka …. Oblečení je dobré mít typu „cibule“, tj. více vrstev.
Strava: Jídlo není potřeba vézt z ČR, vše lze dokoupit na místě v mnoha místních obchodech za ceny stejné jako u nás (rozhodně doporučujeme místní pršut!). S sebou vám stačí „svačina na cestu“.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum) ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete ZDE.

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Tomáš Jankovič - Silvestr v Černé Hoře na sněžnicích 2019.