Mapy a trasy zájezdu v mobilu

Všechny zájezdy CK Alpina jsou natrasované v aplikaci mapy.cz a každý klient je dostane formou odkazu v e-mailu zhruba dva týdny před odjezdem. Papírové mapy pro klienty na zájezdy nevozíme, ale zájemci o papírovou mapu si ji mohou sami vytisknout z cloudového úložiště (odkaz je rovněž v e-mailu), nebo si mohou opatřit originální mapu dle doporučení v Závěrečných informacích k zájezdu.

Jak fungují digitální mapy?

Zdaleka ne ve všech zemích a oblastech je snadné sehnat kvalitní papírovou mapu - někdy není k sehnání, někdy není dobře zpracovaná a někdy jednoduše neexistuje. Naproti tomu digitální mapy.cz fungují na podkladech OpenStreetMap, což je celosvětová síť kartografických nadšenců, kteří tvoří a editují mapy na internetu. Funguje to podobně jako např. wikipedie - jednotliví uživatelé mohou mapy upravovat a vylepšovat. Výsledná mapa je tak prakticky vždy aktuální a s postupem času se neustále vylepšuje. Úroveň kvality pochopitelně není vždy stejná. Např. pro nejnavštěvovanější místa jsou internetové mapy podrobnější než v odlehlejších oblastech. Z celkového pohledu se však jedná o plnohodnotné a geograficky velmi přesné mapy.

Jaké jsou výhody digitálních map?

  • Přehledné trasování - do digitální mapy si můžete snadno zaznačit svoji trasu, sdílet ji kamarádům, nebo si uložit již hotovou trasu a pak se podle ní navigovat (nemusíte kvůli tomu malovat fixem po papíře)
  • Celosvětové pokrytí - nemusíte vlastnit stohy papírových map, všechny jsou zdarma na internetu
  • Hmotnost 0 gramů - telefon s sebou stejně vždycky nesete a digitální data nic neváží
  • GPS navigace - na digitální mapě si můžete zapnout zobrazení své polohy a tím pádem vždycky víte, kde se zrovna nacházíte. Hodí se to na nepřehledných místech nebo třeba když padne mlha hustá tak, že by se dala krájet
  • Funguje i bez internetu - mapy i trasy můžete mít k dispozici i bez internetu a mobilních dat - stačí si stáhnout offline mapu do aplikace a uložit si trasy k zájezdu, které dostanete od nás

Digitální mapy fungují perfektně, dokud funguje váš mobilní telefon. Před túrou si vždy zkontrolujte, zda je mobil dostatečně nabitý a funkční. Na delších akcích (např. přechody hor) doporučujeme šetřit baterii telefonu (zapnut úsporný režim, režim letadlo, snížení intenzity podsvícení displeje, vypnutí automatického otáčení displeje atd.), případně přibalit powerbanku. Průvodci na zájezdech CK Alpina jsou vždy vybaveni originální papírovou mapou, kterou mají během túry u sebe = když se budete držet Průvodce, neztratíte se.

Jak nainstalovat aplikaci mapy.cz do svého mobilu?

V obchodě Google Play nebo App Store - stačí zadat do vyhledávače mapy.cz a po zobrazení výsledku vyhledávání tapnout na zelené tlačítko instalovat - a je to. Aplikace je zcela zdarma.

Jak stáhnout potřebnou mapu?

Pro to, aby vám mapy fungovaly i bez připojení k internetu (např. mimo EU nebo v členitém terénu či v horách), je potřeba mít uloženou konkrétní mapu v telefonu. Offline mapy jsou zdarma, ale nejsou součástí aplikace, na to jich je příliš mnoho. Offline mapu lze stáhnout přímo v aplikaci: tapněte vlevo dole na ikonu Menu (tři vodorovné čáry) a poté na odkaz Offline mapy. Zobrazí se abecedně řazený seznam zemí. Některé země jsou zpracované pouze jako jedna mapa, v takovém případě ji prostě stáhnete do zařízení tapnutím na ikonu vpravo vedle názvu mapy. Je-li země rozdělená do více jednotlivých map, klikněte prostě na název země a dostupné mapy se vám zobrazí na následující stránce. Vyberte mapu, která je uvedená u vašeho zájezdu (na stránce zájezdu na našem webu pod odkazem Doplňující informace k zájezdu nebo v Závěrečných informacích k zájezdu, vždycky v oddílu MAPY A LITERATURA).

Jednotlivé mapy mohou být velké, klidně stovky MB až jednotky GB dat. Proto mapy raději stahujte přes rychlou wi-fi, ne přes mobilní data. Kvůli velikosti dat, doporučujeme mít mapy uložené na paměťové SD kartě, ne v interní paměti telefonu (jde nastavit před uložením první offline mapy). Tematiku offline map najdete podrobně zpracovanou na stránce nápovědy Seznamu.

Jak si uložit trasy?

Pro uložení tras je třeba mít účet na Seznamu (Seznam nápověda - založení účtu). Po kliknutí na odkaz s trasami se vám otevře apka mapy.cz a v ní přehled jednotlivých tras. V horní části stránky je zelené tlačítko Uložit - po jeho odkliknutí vám apka nabídne možnost přejmenování cílového adresáře (bude se jmenovat jako zájezd, ale jméno si můžete přepsat podle sebe, např. dovolená v Norsku atd.) a kliknete na Uložit. Trasy pak najdete v menu/Moje mapy.

Trasy si můžete uložit i na svém PC - opět rozklikněte odkaz v mailu se Závěrečnými informace. Otevře se vám webová stránka mapy.cz - v pravé části stránky uvidíte název zájezdu a pod ním jednotlivé trasy programu. Vpravo nahoře klikněte na tlačítko Uložit - opět můžete editovat název adresáře (pokud chcete) a pak klikněte na Uložit. Před uložením vás mapy.cz vyzvou, abyste se přihlásili do svého účtu (pokud jste v momentě klikání na odkaz nebyli přihlášeni). V mobilu pak spusťte aplikaci mapy.cz, jděte do Menu/Moje mapy a tapněte na ikonu Synchronizovat (kruhová šipka pravém horním rohu) - trasy se vám automaticky nahrají do telefonu. Při synchronizaci musí být mobil připojený k internetu.

Tematiku ukládání tras najdete podrobně zpracovanou na stránce nápovědy Seznamu.

Proč nesedí převýšení uvedené v programu zájezdu s údaji v mapách.cz?

Zatímco údaje o vzdálenosti jsou celkem snadno měřitelné a v digitálních mapách prakticky bezchybné, s měřením převýšení je to složitější. Aplikace mapy.cz počítá převýšení podle digitálního modelu terénu (dále jen DMT), který je pro různá území zpracovaný různými lidmi nebo institucemi a má i velmi různou kvalitu (zdrojem informací pro svět je OpenStreetMap). Zatímco pro území ČR je používaný DMT naprosto precizní a uvedená převýšení více odpovídají realitě, tak v zahraničí bývá zdrojový DMT méně kvalitní (tzn. vrstevnice mají v různých územích různou ekvidistanci, jsou méně podrobné, obsahuje chyby atd.). Proto se může stát, že naměřené převýšení se od reality liší a v některých případech je tento rozdíl poměrně výrazný. Např. pokud vede cesta horizontálně strmým svahem, tak Mapy.cz často nemají údaje o tom, že cesta je po vrstevnici, ale napočítávají desítky metrů nahoru a dolů (často je to v mapě i vidět, cesta úbočím kopce jde napříč přes několik vrstevnic nahoru a hned dolů, ale v reálu pak zjistíte, že jde logicky po vrstevnici).
Převýšení udávané v popisu zájezdu je to nejpřesnější, které jsme schopni dodat. Chybu ale vyloučit nemůžeme a mapové podklady i převýšení uváděná v programu zájezdu průběžně aktualizujeme. Pokud je rozdíl mezi převýšením uvedeným v programu zájezdu a tím, které udávají mapy.cz výrazný (=vyšší stovky metrů), tak údaj z programu bude vždy přesnější (nebojte se tedy převýšení 1500 m, které ukazují mapy.cz a počítejte s údajem 1000 m uvedeným v programu).

Proč nesedí uvedené převýšení s tím, co jsem naměřil v praxi na svém zařízení?

Výškové údaje z vlastního měření mohou vykazovat odchylku od reality a každé zařízení může naměřit jiné převýšení. Nejméně přesné je měření jen na základě GPS (většina mobilů), přesnější je na základě výškoměru (barometru) a nejpřesnejší jsou založeny na barometrech s kompenzací podle GPS. Pokud sami měříte převýšení v terénu bez výškoměru, tak počítejte s tím, že kdykoliv jsou zhoršené podmínky, není vidět dostatek satelitů, tak vertikální přesnost klesá 3x rychleji než horizontální přesnost, takže převýšení např. ze zalesněného terénu, ulic v městech s budovami, z údolí a soutěsek je často zcela mimo realitu.