České Švýcarsko

Krajinou pískovcových skal a divokých roklí

Českosaské Švýcarsko je v rámci střední Evropy unikátní krajina na obou březích Labe mezi městy Děčín a Pirna. Jméno jí dali původem švýcarští malíři působící v Drážďanech, kterým připomínala domovinu. Připravili jsme pro vás prodloužený víkend, při kterém projdeme většinu veřejnosti přístupných tras v našem nejmladším národním parku. Krajina budovaná kvádrovými pískovci usazenými v druhohorách a vymodelovaných do úžasných roklí, skalisek, věží, bludišť, hřibů a skalních bran erozní činností vody a mrazu během čtvrtohor nám připraví řadu pohledů, ze kterých se nám zatají dech. K tomu úžasná příroda, vždyť zde hnízdí ve střední Evropě nejpočetnější populace sokola stěhovavého, do říčky Kamenice se vrací lososi a bylo zde pozorováno přes 1000 druhů motýlů.

Čekají nás jednodenní túry po turisticky značených cestách těmi nejhezčími a nejzajímavějšími kouty Českosaského Švýcarska. Určitě neopomeneme ani historické památky, žízeň a hlad zaženeme v místních hospůdkách. Svezeme se pramicí po říčce Kamenici, navštívíme zbytky skalních hrádků, krajinu si prohlédneme z řady vyhlídkových míst a samozřejmě neopomeneme ani symbol tohoto kraje, Pravčickou skalní bránu. Túry nám zaberou většinou 6-8 hod, podle kondice a chuti každého účastníka se případně dají zkrátit či prodloužit, zdoláme při nich převýšení 500-800 m. Program mohou absolvovat také zdatnější děti. Nocovat budeme v penzionu a dostaneme bohatou místní polopenzi.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný sraz kolem 13 hod u autobusové zastávky Jetřichovice, Vysoká Lípa, hotel Lípa (možnost parkování) a poté do údolí Kamenice se zříceninou Dolského mlýna známou z řady filmových pohádek. Naučnou stezkou Růžová pod Děčínskou Fudžijamu, výrazný čedičový Růžovský vrch (619 m) s možností výstupu (+1,5 hod, ↑ +250 m, ↓ +250 m). Poté kolem linie prvorepublikového opevnění zpět k říčce Kamenici pod Ferdinandovou jehlou. Zpět k autům do Vysoké Lípy nebo skalnatým údolím proti proudu Jetřichovické Bělé ke Starému Mlýnu a busem přesun do penzionu na okraji obce Dolní Chřibská, ubytování se, večeře a seznamovací večírek. (4 hod, ↑ 250 m, ↓ 350 m)
  • 2. den: Od penzionu autobusem nad obec Hřensko a odtud již Dlouhým dolem k ikonické Pravčické skalní bráně a dále srdcem Českosaského Švýcarska, Gabrielinou stezkou pod Pravčickou jehlou, Čínskou zdí, Velkým Pravčickým kuželem, Homolí, Pevností či Křídelní stěnou k zážitkovému areálu Rysí stezka u Mezní louky. Poté k říčce Kamenici a Divokou a Tichou soutěskou z části po svých a části lodičkami s vyprávěním převozníka do Hřenska. Autobusem zpátky na ubytování. (8 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
  • 3. den: Z Jetřichovic nejprve na zříceninu hradu Falkenštejn a poté Jetřichovickými stěnami přes vyhlídková místa Viléminina stěna a Rudolfův kámen. Kolem skalního hrádku Šaunštejn na Malou Pravčickou bránu a poté Hlubokým dolem k česko-německé hranici. Českou silnicí mezi skalami Mokrým a Táborovým dolem až k ubytování. (9 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m, možnost zkrácení)
  • 4. den: Auty do obce Kyjov, pěšky Köglerovou naučnou stezkou s Kinského vyhlídkou a zříceninou Kyjovského hrádku, možnost odbočky k pískovcové jeskyni Klenotnice, a Kyjovským údolím podél potoka Křinice k Turistickému mostu. Kolem Dietrichova kamene, možnost odbočky na zbytky Brtnického hrádku a podél Vlčího potoka pod Vlčí horu (581 m). Dokončení okruhu kolem Panského vodopádu a pod Pavučinovým hradem, přes Kamenný vrch zpět do Kyjova, odjezd domů. (6 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m)

Ubytování

Na okraji obce Chřibská v příjemném penzionu U Vyhlídky, ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. K dispozici je také bar s čepovaným pivem, Wi-Fi, kurt pro sportovní aktivity, dětské hřiště a monitorované parkoviště.

Stravování

V ceně ubytování je zahrnuta polopenze. Snídaně jsou bohaté a formou švédských stolů (párky, vajíčka, ovoce, zelenina, pečivo, jogurty s müsli, káva a čaj). K večeři je na výběr ze tří jídel, jedno z nich je vegetariánské. Stravování přes den je z vlastních zásob. Případně lze zakoupit jídlo a nápoje v restauracích během výletů.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3


Během zájezdu nás čekají jednodenní pohodové túry spojené s prohlídkami místních pozoruhodností a turistických cílů. Na túrách se dostaneme do nadmořské výšky maximálně 619 m. Samotné túry nám zaberou asi 5-8 hod, vystoupáme a sestoupáme převážně 500-800 m. Program je vhodný i pro zdatnější děti od cca 10 let. Díky velké atraktivitě tohoto území a rozvinuté turistické infrastruktuře je zde řada cílů pro individuální program.

České Švýcarsko

České Švýcarsko