Jeseníky

Pohodová turistika v nejvyšším pohoří Moravy a Slezska

Jeseníky, krásné lesnaté hory se zaoblenými hřbety a tajemnými rašeliništi. Staleté horské pralesy zde přecházejí v horskou tundru, kamenná moře a ledovcové kary. Nespoutané horské bystřiny se stříbřitě bílými vodopády a průzračnými mechovými tůněmi stékají do hlubokých údolí, na jejichž koncích jsou květnaté podhorské louky a dlouhé horské vesnice se starými chalupami. Drsná a přitom neuvěřitelně harmonická krajina.

Hrubý Jeseník, jak se pohoří správně nazývá, je také nejvyšší vnitrozemské pohoří v České republice. Celé pohoří bylo v roce 1969 vyhlášeno chráněnou krajinnou oblastí Jeseníky, která se řadí k největším chráněným územím u nás. Hlavní hřeben se mírně klikatí od severu na jih v délce 40 km. Během našeho zájezdu navštívíme ta nejkrásnější místa Jeseníků, například tajemné Velké mechové jezírko v národní přírodní rezervaci Rejvíz, kde si mezi zakrslými borovicemi budeme připadat jako v daleké severské tajze. Podíváme se i na pověstmi opředený vrchol Vozka (1377 m) s impozantním skalním útvarem. Nevynecháme samozřejmě ani nejvyšší horu Moravy a Slezka Praděd (1491 m). Během úvodní túry zavítáme do Rychlebských hor a občerstvíme se v legendárním lesním baru.

Čekají nás jednodenní túry nalehko. Vyrážet budeme z našeho ubytování v Ostružné, na některé túry pěšky, na jiné autem. K návratu z výletů využijeme i místní železnici. Jednotlivé výlety je možné případně zkrátit v závislosti na aktuální náladě a počasí. Na chatě v Ostružné budeme mít polopenzi. K občerstvení během dne využijeme zdejší horské chaty s pestrou nabídkou jídla a pití včetně místních specialit jako jsou borůvkové knedlíky a hořké bylinné likéry. Chaty jsou příjemně rozmístěny po celých horách.

Program zájezdu

  • 1. den: Příjezd do Ostružné v dopoledních hodinách. Odpoledne výstup na nejvyšší vrchol Rychlebských hor Smrk (1127 m). Na zpáteční cestě občerstvení v legendárním lesním baru. Sestup do Horní Lipové, návrat do Ostružné vlakem (6 hod, ↑ 500 m, ↓ 600 m). Pro zájemce možnost kratší túry jen do lesního baru (4 hod, ↑ 300 m, ↓ 400 m).
  • 2. den: Výstup přes Ramzovou a Obří skály na Šerák (1351 m), dále přes Keprník (1423 m) a hřebenové rašeliniště na vrchol Vozka (1377 m) s impozantním skalním útvarem. Sestup do Branné, návrat do Ostružné vlakem (8 hod, ↑ 900 m, ↓ 1000 m). Túru lze zkrátit, případně využít lanovku z Ramzové na Šerák.
  • 3. den: Přejezd auty (25 km) na Rejvíz (750 m). Nenáročná vycházka naučnou stezkou k Velkému mechovému jezírku v národní přírodní rezervaci Rejvíz (2 hod, ↑ 60 m, ↓ 60 m). Přejezd do centra oblasti, města Jeseník se stejnojmennými lázněmi. Pro zájemce možnost pěší túry z Rejvízu přes rozhlednu na vrcholu Zlatý Chlum (891 m) do Jeseníku (+3 hod, ↑ +200 m, ↓ +500 m) .
  • 4. den: Odjezd auty do lázeňského městečka Karlova Studánka. Výstup jednou z nejkrásnějších roklí Jeseníků, údolím Bílé Opavy k chatě Barborka (1320 m) a na nejvyšší horu Moravy a Slezka Praděd (1491 m) s vysílačem a vyhlídkovou plošinou ve výšce 80 m. Návrat zpět stejnou cestou (6 hod, ↑ 650 m, ↓ 650 m). Možnost túru zkrátit parkováním u motorestu Hvězda a využitím kyvadlové autobusové dopravy na Ovčárnu (1290 m). Odjezd domů.

Ubytování

3 noci v chatě Jonáška v areálu Jonáš v Ostružné v klidné části obce u lesa ve 2-4lůžkových pokojích. Zájemci si mohou připlatit noc navíc s polopenzí a přijet už ve středu večer. Svůj zájem o noc navíc s polopenzí uveďte prosím již v přihlášce k zájezdu. K dispozici jsou 3 koupelny, prostorná vybavená kuchyň, jídelna s krbem, herna pro děti a Wi-Fi. U chaty je příjemné venkovní posezení s terasou, krbem, ohništěm a grilem. Pro děti je tu travnaté hřiště s trampolínou, houpačkami a skluzavkou. Restaurace, ve které budeme mít zajištěnou polopenzi je 50 m od chaty.

Stravování

Dostaneme místní polopenzi v restauraci Jeřabina, která se nachází 50 m od chaty. Polopenze začíná 1. den večeří a končí poslední den snídaní. Snídaně se podává formou bufetu a večeře jsou připraveny s použitím pouze čerstvých surovin. Přes den se občerstvíme na horských chatách a restauracích na trasách našich výletů. Není nutné s sebou nosit velkou svačinu, stačí jen voda na pití (pramenů na doplnění je po cestě dost) a energetická tyčinka nebo čokoláda pro rychlé doplnění energie.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2


Budeme chodit na jednodenní túry nalehko. Vyrážet budeme z našeho ubytování v Ostružné. První dva dny pěšky přímo z chaty a k návratu využijeme místní železnici. Další dva dny vyjedeme auty. První túra je odpolední s převýšením do 600 m. Druhý den je náročnější a delší túra s převýšením 1000 m. Následuje odpočinkový den s krátkou vycházkou na Rejvízu. Poslední den je výstup na Praděd (1491 m) s převýšením 650 m. Jednotlivé túry je možné libovolně zkrátit v závislosti na aktuální náladě a počasí, místo výstupu na Šerák (1351 m) lze zvolit výjezd lanovkou. Všechny trasy vedou po značených turistických stezkách, někde kamenitých. Na hřebeni jsou občas i dřevěné chodníky přes rašeliniště. Nejsou tu žádné exponované úseky. Výstup na Praděd (1491 m) je z části po asfaltové cestě. Zájezd je vhodný i pro rodiny s většími dětmi.

Jeseníky