Hřebenovka Jeseníků

Přechod nejvyšších moravských a slezských hor s noclehy na chatách

Jeseníky, krásné lesnaté hory se zaoblenými hřbety a tajemnými rašeliništi. Staleté horské pralesy zde přecházejí v horskou tundru, kamenná moře a ledovcové kary. Nespoutané horské bystřiny se stříbřitě bílými vodopády a průzračnými mechovými tůněmi stékají do hlubokých údolí, na jejichž koncích jsou květnaté podhorské louky a dlouhé horské vesnice se starými chalupami. Drsná a přitom neuvěřitelně harmonická krajina.

Hrubý Jeseník, jak se pohoří správně nazývá, je také nejvyšší vnitrozemské pohoří v České republice. Celé pohoří bylo v roce 1969 vyhlášeno chráněnou krajinnou oblastí Jeseníky, která se řadí k největším chráněným územím u nás. Hlavní hřeben se mírně klikatí od severu na jih v délce 40 km. Čeká nás přechod celého hřebene z Ramzové až do sedla Skřítek. Přejdeme nejkrásnější partie hor a nevynecháme samozřejmě ani nejvyšší horu Moravy a Slezka Praděd (1491 m).

Naše putování jesenickými horami si rozdělíme na tři celodenní etapy trvající 4-7 hodin. Pohoří má oblý charakter, a tak kromě počátečního výstupu na Šerák (1351 m) nás nečeká žádné větší souvislé převýšení. K noclehům a občerstvení využijeme zdejší horské chaty s pestrou nabídkou jídla a pití včetně místních specialit jako jsou borůvkové knedlíky a hořké bylinné likéry. Chaty jsou příjemně rozmístěny podél celého hřebene. Není tedy nutné s sebou brát spacák ani zásoby jídla a dá se jít jen s menším batohem. Půjdeme v menší skupině, cca 10-15 lidí, bude nás tedy tak akorát, abychom si užili přátelskou atmosféru společného putování a večerního posezení na horských chatách.

Program zájezdu

  • 1. den: Příjezd do Ramzové v dopoledních hodinách. Odpolední túra na nejvyšší vrchol Rychlebských hor Smrk (1127 m) (5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Případně kratší vycházka po okolí.
  • 2. den: Začátek přechodu hřebene Jeseníků. Výstup kolem impozantních Obřích skal na Šerák (1351 m), dále hřebenovkou přes Keprník (1423 m) na Červenohorské sedlo (1013 m). (7 hod, ↑ 850 m, ↓ 500 m)
  • 3. den: Pokračování hřebenového přechodu přes Švýcárnu na Ovčárnu, výstup na nejvyšší horu Moravy a Slezska Praděd (1491 m). (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 300 m)
  • 4. den: Nejkrásnější partie jesenického hřebene: Z Ovčárny výstup na Vysokou holi (1464 m) a přes Jelení studánku a Ztracené kameny zakončení přechodu celého hřebene v sedle Skřítek (860 m). Přejezd místním autobusem do Šumperku. (5 hod, ↑ 250 m, ↓ 650 m)

Ubytování

Ubytovaní během přechodu budeme celkem 3x v horských hotelech, převážně ve 3-5lůžkových pokojích nebo apartmánech, někde s vlastním sociálním zařízením. První noc na chatě Ramzovské sedlo, druhou noc na chatě Červenohorské sedlo a třetí noc na chatě Sporthotel Kurzovní pod Pradědem.

Stravování

V ceně každého ubytování je bohatá snídaně formou bufetu. Oběd si dáme na chatách po cestě (Chata Jiřího na Šeráku, chata Švýcárna, hotel Praděd-vysílač, chata Ovčárna, motorest Skřítek). Večeři si objednáme v místě ubytování. Pitnou vodu je možné doplňovat v četných pramenech nebo na chatách, pivo na chatách. Určitě je vhodné si s sebou vzít nějakou rychlou energii ve formě energetických tyčinek nebo čokolády.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3


Jedná se o hřebenový přechod s ubytováním na chatách, není tedy třeba mít s sebou spacák. První noc přespíme v podhůří v Ramzové, další dvě noci budou na hřebeni v Červenohorském sedle a kousek od Pradědu. Půjdeme po značených horských stezkách, občas kamenitých, ovšem bez jakýchkoliv exponovaných úseků. Velkou část treku půjdeme po širších lesních cestách, případně asfaltkách. Denní etapy jsou dlouhé 13-18 km, přibližně 5-7 hodin chůze i s přestávkami. Největší převýšení je v úvodním výstupu na Šerák, 700 výškových metrů nahoru. Další dny je převýšení menší a rozdělené na kratší stoupání a klesání. Zájezd zvládne každý, kdo má základní zkušenosti s turistikou v českých horách.

Hřebenovka Jeseníků

Hřebenovka Jeseníků

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Králický Sněžník a Rychlebské hory

Turistika zapomenutým krajem na severu Moravy a Slezska

Krkonoše

Turistika v našich nejvyšších horách s výstupem na Sněžku

Po hřebenech Krkonoš

Přechod našich nejvyšších hor s výstupem na Sněžku

Beskydy

Nejvyšší vrcholy Moravskoslezských Beskyd

Přechod Rychlebských hor a Kralického Sněžníku

Toulky nejodlehlejšími a nejméně přístupnými pohořími v ČR