Informace k zájezdu
Jizerky a Singltrek na kole pro aktivní rodinky

Úvodní stránka zájezdu Jizerky a Singltrek na kole pro aktivní rodinky ( Česká republika, Cykloturistika nenáročná, Cykloturistika, Cyklistické zájezdy, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2


Čeká nás cyklistika v nádherné oblasti Jizerských hor a seznámení se s těmi nejlehčími lesními traily na Singltreku pod Smrkem. Cesty v Jizerských horách jsou většinou asfaltky, občas proložené drncavými panelkami. Traily jsou lesní pěšiny se spoustou zatáček široké cca půl metru. Mají většinou hladký hliněný povrch s minimálním množstvím kamenů, není třeba se obávat jízdy v rozbitém terénu, traily běžně jezdí i děti cca od 8 let, ale zvládly je i menší děti nebo rodiče s dítětem na tyči nebo folow-me. Délka denních etap je cca 20-30 km s mnoha možnostmi si etapu prodloužit nebo naopak zkrátit. Vyrážet na výlety budeme jen s malým batůžkem se svačinkou, obědy a limču nebo pivko si dáme v hospůdkách a chatách po cestě. Jakoukoli etapu je možné vynechat a udělat si místo ní vlastní výlet na kole, pěšky nebo autem, vlakem či autobusem.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu. Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Zájemcům doporučujeme tuto originální mapu:
• č. 103 Jizerské hory - cyklomapa, 1:60 000, nakl. SHOCart

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i české OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož nikdy není potřeba nosit vaše věci dále od auta, je lepší sbalit si veškeré věci raději do větší cestovní tašky, která je skladnější a přehlednější.

Nezbytné vybavení: doklad totožnosti, adekvátní množství finančních prostředků, kartička zdravotní pojišťovny, kolo, cyklistická helma (na tomto zájezdu povinná).
Doporučené vybavení: Malý batoh na kolo (10-15 l) nebo cyklobrašnu, do kterého se vejde vše potřebné pro jednodenní vyjížďky na kole. Doporučujeme cyklopřilbu, cyklorukavice a cyklistické brýle. Potřeby osobní hygieny, ručník, krém na opalování s UV filtrem. Sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší. Pravidelně užívané léky, zavírací nůž, čelovku, tužku, zápisník, mapy, GPS, hudební nástroj (menší než basa), foťák a náhradní baterie, nabíječku na telefon a pravidelně užívané léky. Ledvinku nebo kapsičku na krk na doklady a peníze.
Vhodný typ kola: horské, crossové nebo trekové kolo. Trekové kolo je vhodné jen pro cyklisty zvyklé jezdit i mimo asfalt v terénu.
Na kolo: Náhradní duše, případně pláště odpovídající rozměru vašich ráfků (1x duše je minimum, 2x ventilek, …). Skládací kapesní nářadí, soupravu na lepení, hustilku, cykloláhev na vodu. Doporučujeme mapník na řídítka nebo aplikaci mapy.cz v mobilním telefonu pro rychlejší a lepší orientaci v terénu a hlavně na křižovatkách, přední svítilnu, zadní červenou blikačku, zámek na kolo raději s dlouhým lankem a k němu 2 klíče (kdyby se jeden ztratil) a také kapsičku na rám kola či brašničku pod sedátko. Klientům s koly vybavenými kotoučovou brzdou doporučujeme přibalit klínky mezi brzdové destičky. Průvodci jsou dostatečně technicky vybavení pro drobnější opravy, ale nemohou celý zájezd opravovat kola, proto si svá kola před cestou nechte zkontrolovat v odborném servisu.
Oblečení: Boty a oblečení pro jízdu na kole. Sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí do autobusu. Dále něco nepromokavého (pláštěnku nebo pončo) a větru odolného. Oblečení do zimy i tepla (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička, …), termoprádlo (Moira, Klimatex), plavky. Obuv a vybavení pro jednodenní túru nalehko.
Strava: Společné snídaně a večeře v restauraci na ubytování + hospůdky + nákupy v průběhu jednotlivých etap. Možnosti nákupů a občerstvení jsou každý den. Není tedy třeba s sebou vozit velké zásoby jídla. Pro posilnění během etap doporučujeme energetické tyčinky, rozpustné nápoje v prášku a stravování v restauracích a bufetech po cestě.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem. V každém případě vsaďte raději na prevenci než na to, že vás někdo stejně ošetří.