Jizerky a Singltrek na kole pro aktivní rodinky

Jizerské hory a nejlehčí traily Singltreku pod Smrkem pro rodiny s dětmi

Jizerské hory - ideální pohoří pro cyklisty. Hustá síť silniček ve vrcholových partiích hor nám umožní poznat přírodní i kulturní klenoty Jizerských hor. Singltrek pod Smrkem je proslavený ráj dynamických stezek pro horská kola, jehož renomé sahá daleko za hranice střední Evropy. Na husté síti přes 60 km lesních stezek se zabaví pohodoví cyklisté i rodiny s dětmi. Hladké traily se spoustou zatáček si vaše děti zamilují! Večery a odpoledne pak strávíme v příjemném prostředí rekreačního střediska, se spoustou možností zábavy pro děti i rodiče. Děti se vyskotačí na hřišti, mezi chatkami, na minigolfu nebo u potůčku, rodiče stráví večery u ohně s kytarou a pivko a vínko se jim bude chladit v potůčku jen 2 metry od ohniště.

Čeká nás cyklistika v nádherné oblasti Jizerských hor a seznámení se s těmi nejlehčími lesními traily na Singltreku pod Smrkem. Cesty v Jizerských horách jsou většinou asfaltky, občas proložené drncavými panelkami. Traily jsou lesní pěšiny se spoustou zatáček široké cca půl metru. Mají většinou hladký hliněný povrch s minimálním množstvím kamenů, není třeba se obávat jízdy v rozbitém terénu, traily běžně jezdí i děti cca od 8 let, ale zvládly je i menší děti nebo rodiče s dítětem na tyči nebo folow-me. Délka denních etap je cca 20-30 km s mnoha možnostmi si etapu prodloužit nebo naopak zkrátit. Vyrážet na výlety budeme jen s malým batůžkem se svačinkou, obědy a limču nebo pivko si dáme v hospůdkách a chatách po cestě. Jakoukoli etapu je možné vynechat a udělat si místo ní vlastní výlet na kole, pěšky nebo autem, vlakem či autobusem. Ubytovaní budeme v chatkách nebo pokojích v rekreačním středisku Jizerky v Bílem Potoce, výhodně položeném mezi stezkami Singltreku a hlavním Jizerským hřebenem. V areálu je restaurace, kde nám připraví snídaně a večeře. Na místo se můžete dopravit vlastním autem nebo vlakem.

Program zájezdu

  • 1. den: Příjezd do rekreačního střediska, ubytování se, večeře s možností pozdějšího příjezdu, seznamovací večírek.
  • 2. den: Seznámení se Singltrekem pod Smrkem: autem (případně vlakem) do Nového města pod Smrkem, rozježdění na snadných trailech Hřebenáč a Obora (↔ 16 km, ↑ 250 m, ↓ 250 m). Koupačka v rybníce u Trailcentra. Odpoledne dle zájmu výběr z trailů Novoměstská strana, Rapický okruh a Okolo Měděnce (↔ 10-19 km, ↑ 150-350 m, ↓ 150-350 m).
  • 3. den: Jizerka: cyklobusem nebo autem na Smědavu, kolem nejcennějších rašelinišť na Jizerku, bunkrovou cestou a překrásnou krajinou středního Jizerského hřebene kolem dalších rašelinišť k nám již známému občerstvení Hubertka. (↔ 30 km, ↑ 350 m, ↓ 750 m, možnosti prodloužení i zkrácení nebo návratu k autu na Smědavu, přídavek na nejvyšší vrchol české části Jizerek Smrk 1124 m pěšky nebo s kolem +↑ 190 m)
  • 4. den: Singltrek podruhé: červený trail Libverdská strana a Ludvíkovský traverz, odpoledne černý, ale i tak lehký trail podél skal Hejnický hřeben. (↔ 22-31 km, ↑ 500-720 m, ↓ 500-720 m, černý trail možno zkrátit)
  • 5. den: Vlakem (38 min) nebo autem do Liberce, výstup na Ještěd (↔ 8 km, ↑ 500 m, ↓ 500 m, možno zkrátit cca na polovinou díky lanovce), oběd v hospodě, odpoledne aquapark nebo IQpark Babylon.
  • 6. den: Jizerské hory: cyklobusem, autem nebo po silnici na kole na Smědavu, po horských silničkách přes rozhlednu na Čihadle, Šámalovu chatu do Hejnic (muzeum horolezectví, koupaliště, cukrárna). (↔ 26 km, ↑ 300 m, ↓ 700 m, s výjezdem na Smědavu +↔ 12 km, ↑ 400 m, spousta možností prodloužení)
  • 7. den: Pohodově po cyklostezkách a nefrekventovaných silničkách údolím Smědé přes Hejnice, Raspenavu do Frýdlantu a zpět. Po cestě hospůdky, 2 koupaliště, pivovar a spousta možností házet do vody klacky a kamínky. (↔ 36 km, ↑ 400 m, ↓ 400 m)
  • 8. den: Po snídani se odubytujeme a můžeme vyrazit na poslední vyjížďky: znovu Singltrek nebo hřeben Jizerek a nebo odjezd domů.

U pětidenního termínu č. 861 jsou dny programu v pořadí 1., 2., 6., 4. a 3. den je odjezdový. Pokud budete mít zájem, chybějící 5., 7. a 8. den si můžete do programu zařadit sami.

Ubytování

Spát budeme 7x (u zájezdu č. 861 jen 4x) v rekreačním zařízení Jizerky v 5lůžkových chatkách nebo 2, 3 a 4lůžkových pokojích. Chatky jsou 5lůžkové se dvěma ložnicemi (3+2), obývacím pokojem s jednou přistýlkou, WC, sprchou a umyvadlem. Před vchodem je terasa. 4lůžkové a jeden 3lůžkový pokoj mají samostatné příslušenství (WC + sprcha), u ostatních pokojů je příslušenství vždy pro dva pokoje (3+2 lůžko) dohromady. Ubytováni budeme v rekreačním středisku, takže nečekejte moderní vybavení a přemíru komfortu, ale připravte se na jednoduché turistické ubytování. Dobrá parta, společné zážitky a vstřícný přístup ubytovatele nám to vynahradí. Součástí areálu je restaurace s předzahrádkou. V areálu je k dispozici společenská místnost, kurt na volejbal s umělým povrchem, dětské hřiště, minigolf, půjčovna sportovního vybavení, 2 ohniště, parkoviště, wi-fi. 500 m od areálu je obchod a pošta.

Stravování

V restauraci dostaneme místní polopenzi. Polopenze začíná 1. den večeří a končí poslední den snídaní. Jeden večer nám připraví steak z krkovice a domácí klobásu na venkovním grilu se zelným salátem. Na snídaně je talíř se salámem nebo sýrem a dále pečivo, vánočka, džem, bílý jogurt, müsli, máslo, káva, čaj, mléko. K večeři je teplé jídlo a polévka. Večer můžeme posedět v restauraci nebo venku u ohně. Obědy budeme řešit návštěvou hospůdek po cestě. Jídlo na svačiny a něco na opečení na oheň si můžete přivézt z domu nebo koupit v obchodě ve vesnici. V areálu je jedna velká kuchyně s několika lednicemi, rychlovarnými konvicemi a sporákem.


Jizerky a Singltrek na kole pro aktivní rodinky

Jizerky a Singltrek na kole pro aktivní rodinky