Informace k zájezdu
Krkonoše

Úvodní stránka zájezdu Krkonoše ( Česká republika, Turistika horská, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3


Jedná se o jednodenní túry nalehko (s věcmi potřebnými na 1 den) v relativně méně náročném horském terénu. Na túrách strávíme denně přibližně 5-6 hodin včetně přestávek na jídlo a odpočinek, výjimečně pak okolo 8-9 hodin během nejnáročnějšího třetího a pátého dne. Po celou dobu zájezdu budeme překonávat převýšení v průměru okolo 750 m ve stoupání i klesání. Po všechny dny je možné plánované trasy prodloužit, zkrátit nebo vynechat a nahradit vlastním odpočinkovým programem. Během túr budeme mít všechny nepotřebné věci uložené v místě ubytování. Program je navržen tak, aby nebyl příliš náročný, ale je nutné počítat s tím, že se budeme celý den pohybovat v horském terénu. Teploty během noci i dne mohou klesnout pod bod mrazu a počítat musíme i s deštěm či možností větrného počasí. Náročnost a průběh celé akce je do značné míry závislý na aktuálních povětrnostních podmínkách a počasí. Samotné túry se budou odvíjet od momentální situace. Zájezd vám nabídne kromě přátelské atmosféry menšího kolektivu podobně naladěných lidí také zkušeného průvodce, který vás provede krásným terénem Krkonošského národního parku a bude oporou k bezpečnému pohybu v horském terénu.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu. Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy (alternativně):

• Edice klubu českých turistů: 22 Krkonoše 1 : 50 000
• EUROKART: Krkonoše - turistický atlas 1 : 25 000

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i české OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i české OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Nezbytné vybavení: Platné osobní doklady, adekvátní množství hotovosti, malý batoh na túry o objemu cca 30 l.
Doporučené vybavení: krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, sluneční brýle s UV filtrem, čelovka, hygienické potřeby, ručník, mapa, telefon vč. nabíječky…: Vzhledem k aktuální situaci s COVID-19 si s sebou vezměte roušku a dezinfekci na ruce - může se stát, že budeme na místě vyzváni k jejich používání.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek...), lehčí rukavice, případně návleky, oblečení do chaty a na nocleh, plavky. Boty: Kvalitní rozchozené boty do hor, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv na přezutí po túře.
Strava: Polopenzi máte v ceně zájezdu. Stravování přes den předpokládáme v restauracích horských chat po cestě. Pitnou vodu je možné doplňovat v četných pramenech nebo na chatách.
Pro stravování na túrách z vlastních zásob je dobré mít: chleba a něco na něj - např. kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... S sebou vezměte na túry láhev nebo hydrovak o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody. A slivovici :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy