Krkonoše

Turistika v našich nejvyšších horách s výstupem na Sněžku

Krkonoše - unikátní mozaika horských ekosystémů a nejvyšší pohoří nejen České republiky, ale i střední Evropy severně od Alp. Výlety nás v rámci zájezdu zavedou do nejzajímavějších a nejmalebnějších krkonošských zákoutí. Prohlédneme si je nejen z vrcholu naší nejvyšší hory Sněžky a rozhledny Přední Žalý, ale také prověříme, kde je Česká budka, projdeme Labským dolem, nahlédneme do Kotle, Sněžných jam a do Labské rokle s vodopádem, spočítáme Harrachovy kameny a stopy Hanče s Vrbatou nás zavedou až k jejich mohyle nedaleko Zlatého návrší. Nevynecháme ani příležitost ochutnat pivo z minipivovaru na Luční boudě nebo rodinného pivovaru Hendrych. Vodomilové navštíví aquapark a při exkurzi do největšího soukromého muzea Lega na světě se vrátíme do dětských let. Zájemci se budou moci vyřádit v lanovém parku nebo na bobové dráze. A když budeme mít štěstí, možná zahlédneme i bájného tetřívka.

Čekají nás jednodenní túry pouze s věcmi a vybavením potřebným na jeden den v relativně méně náročném horském terénu jedinečné lokality Krkonoš. Na túrách strávíme denně přibližně 5-6 hodin včetně přestávek na jídlo a odpočinek, výjimečně pak okolo 8-9 hodin během dvou nejnáročnějších dní. Po celou dobu zájezdu budeme překonávat převýšení okolo 600-750 m ve stoupání i klesání s výjimkou výstupu na Sněžku, kdy nás čeká převýšení 1250 m. Všechny plánované trasy je možné prodloužit, zkrátit nebo vynechat a nahradit vlastním odpočinkovým programem. Střechu nad hlavou nám poskytne horská chata Brádlerovy boudy, výhodně situovaná na úbočí Velkého Šišáku, nedaleko Špindlerova Mlýna, kde nám připraví chutnou polopenzi. K dispozici nám bude terasa s neopakovatelným výhledem na panorama hraničního hřebene Krkonošského národního parku s dominantou Ptačích kamenů a Vysokého kola. Večer je možnost posezení u ohně.

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz účastníků v 17 hod na horské chatě. Ubytování, večeře, seznamovací večírek.
  • 2. den: Z chaty výstup okolo Martinovy boudy na Velký Šišák (1410 m) a dále pestrou hřebenovkou okolo Sněžných jam k České budce a do sedla pod Svinskými kameny. Odtud sestup přes Voseckou boudu dále po široké zpevněné Harrachové cestě k Labské boudě a traverzem zpět na Brádlerovy boudy. (6 hod, ↑  700 m , ↓  700 m )
  • 3. den: Krátký přejezd do Svatého Petra a po Staré Bucharové cestě na Krakonoš (1421 m) a k nejvýše položenému pivovaru ve střední Evropě na Luční boudě, kde se k vaření piva používá voda z pramenu Bílého Labe. Pak Úpským rašeliništěm kolem pramenů Úpy na vrchol Sněžky (1603 m), odtud k bývalé štole Kovárna, ke kapličce v Obřím dole a přes Výrovku podél Svatopetrského potoka zpět na parkoviště. (9 hod, ↑  1250 m , ↓  1250 m )
  • 4. den: Z parkoviště v Medvědím koleni proti proudu Labe po zpevněné cestě Labským dolem k Labskému vodopádu a kolem Labské boudy dál po horském chodníku k Mohyle Hanče a Vrbaty, pak širokou zpevněnou cestou k horní stanici lanové dráhy na Medvědíně (1235 m). Odtud sestup po sjezdovce zpět do Špindlerova Mlýna. (5 hod, ↑  650 m, ↓  650 m, možno zkrátit lanovkou o ↓  500 m).
  • 5. den: Z místa ubytování výstup na hlavní krkonošský hřeben, přes Petrovy boudy a vrchol Číhadlo (1213 m) do Slezského sedla a pak pod vrcholem Malého Šišáku (1440) a pod Stříbrným hřbetem (1490) k minipivovaru na Luční boudě s možností ochutnávky z několika druhů piva Paroháč. Dále údolím Bílého Labe k Velkému vodopádu a zpět na Brádlerovy boudy. (8 hod, ↑  750 m , ↓  750 m )
  • 6. den: Okruh z chaty přes Martinovu boudu na hřebenovku česko-polského přátelství a vrcholy Mužské kameny (1417 m) a Dívčí kameny (1414). Sestup na Petrovu boudu a kolem Špindlerovy boudy příjemnou lesní cestou přes Davidovy boudy zpět do místa ubytování. (5 hod, ↑  400 m , ↓  400 m)
  • 7. den: Přejezd do Bedřichova a výstup širokou lesní cestou k Hornomísečské skále, odtud kolem Harrachovy skály (1035 m) hřebenový přechod po liniově vedené cestě k Černé skále (1039 m), vrcholu Šeřín (1027 m) a dál k rozhledně na vrcholu Přední Žalý (1019 m). Odtud lanovkou do Herlíkovic. Možnost návštěvy rodinného pivovaru Hendrych. Návrat místní autobusovou linkou zpět do Bedřichova. (5 hod, ↑  600 m , ↓  400 m)
  • 8. den: Přejezd do Strážného a okruh kolem Světlého vrchu (1314 m) po zpevněné horské cestě sevřené mezi lesem a loukami přes Dvorské boudy a bufet Na Rozcestí k domácímu minipivovaru Friesovy boudy a zpět na parkoviště. (5 hod, ↑  500 m , ↓  500 m )

U zájezdu č. 8472 není 5.,6., a 8. den programu.

Ubytování

Spát budeme 7x (4x u č.8472) na horské chatě Brádlerovy boudy ve 2-4lůžkových pokojích s umyvadlem. Společné WC a sprchy jsou na patře. K dispozici je prostorná prosklená jídelna s televizí, restaurace s barem, wifi, sauna, terasa s výhledem do údolí, jezírko k osvěžení, ohniště, dětské hřiště, houpačky, trampolína a parkoviště. Možné je také zapůjčení grilu včetně zajištění surovin ke grilování.

Stravování

V ceně ubytování je místní polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 8. den (č. 8472 končí 5. den) snídaní. Jeden večer nám připraví místní specialitu - živáňskou pečeni na grilu. Chutné a syté snídaně formou bufetu zahrnují párky, vejce, salám, šunku, sýr, máslo, džem, pečivo, jogurt, müsli, ovoce, zeleninu, kávu a čaj. K večeři je hlavní jídlo formou bufetu, takže si nacpeme bříška k prasknutí. Večer je možné posedět venku u ohně nebo u kachlových kamen v restauraci. Stravování přes den předpokládáme v restauracích horských chat po cestě. Samostatné vaření na horské chatě není možné, ale v jídelně je k dispozici rychlovarná konvice, mikrovlnka a lednička.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3Jedná se o jednodenní túry nalehko (s věcmi potřebnými na 1 den) v relativně méně náročném horském terénu. Na túrách strávíme denně přibližně 5-6 hodin včetně přestávek na jídlo a odpočinek, výjimečně pak okolo 8-9 hodin během nejnáročnějšího třetího a pátého dne. Po celou dobu zájezdu budeme překonávat převýšení v průměru okolo 750 m ve stoupání i klesání. Po všechny dny je možné plánované trasy prodloužit, zkrátit nebo vynechat a nahradit vlastním odpočinkovým programem. Během túr budeme mít všechny nepotřebné věci uložené v místě ubytování. Program je navržen tak, aby nebyl příliš náročný, ale je nutné počítat s tím, že se budeme celý den pohybovat v horském terénu. Teploty během noci i dne mohou klesnout pod bod mrazu a počítat musíme i s deštěm či možností větrného počasí. Náročnost a průběh celé akce je do značné míry závislý na aktuálních povětrnostních podmínkách a počasí. Samotné túry se budou odvíjet od momentální situace.

Zájezd vám nabídne kromě přátelské atmosféry menšího kolektivu podobně naladěných lidí také zkušeného průvodce, který vás provede krásným terénem Krkonošského národního parku a bude oporou k bezpečnému pohybu v horském terénu.

Krkonoše