Kurz skalního lezení - Žďárské vrchy

Základy pohybu po skalách s instruktory lezení na Vysočině

Lákají vás lezecké cesty ve skalách? Umělá stěna či ferraty vás již zcela neuspokojují nebo se prostě jen chcete naučit metodicky správně lézt? Pokud ano, připravili jsme po vás prodloužený víkend v jedné z nejatraktivnějších a pro nováčky ve skalách nejpřívětivější oblasti České republiky, ve Žďárských vrších.

Naši zkušení instruktoři skalního lezení vás naučí základním dovednostem, abyste si mohli další výlety do vertikálního světa našich, ale i těch zahraničních skal, užít sami. Budeme se snažit naučit vás základním uzlům, používání jistících pomůcek, jištění prvolezce i druholezce, slaňování, zakládání vlastních jistících pomůcek, základům záchrany ve skalním terénu, orientace ve skalách podle tištěných lezeckých průvodců, základům první pomoci a mnoho dalšího. K tomu samozřejmě budeme lézt a lézt, takže se budeme zdokonalovat i v samotném pohybu po skalách. To vše v super partě podobně naladěných lidí, s ubytováním v penzionu s dobrou kuchyní, v srdci Žďárských vrchů v blízkosti nejvyhlášenějších lezeckých skal Českomoravské vrchoviny - Drátník a Čtyři palice s nespočtem lezeckých cest obtížnosti III-V UIAA, tedy to pravé po začínající lezecké nadšence. Nedaleko jsou i Černá skála, Bílá skála, Devět skal, Malínská či Pasecká skála, v případě velmi nepříznivého počasí se pro výuku nabízí umělá stěna v Bystřici nad Pernštejnem.

Na kurz si vezměte vlastní lezecké vybavení, minimálně je nutný sedací úvazek, jistící prostředek, 2x 120 cm plochá smyčka, lezečky. Lana do dvojice, helmu, HMS karabinu, odsedku, pomocné reep šňůry 1,5 a 3 m zajistí CK. Pokud máte další vlastní vybavení (expresky, karabiny, vklíněnce, frendy), neváhejte si ho vzít s sebou.

Postupně si vyzkoušíme a naučíme se:

 • základní potřebné uzly a navázání se
 • používání různých jistících pomůcek včetně jejich "zamknutí"
 • jištění prvo- i druholezce
 • používání fixního a zakládání vlastního jištění
 • slaňování se sebejištěním
 • základy záchrany ve skalním terénu
 • základy první pomoci a mnoho dalšího

Program zájezdu

 • 1. den: Sraz účastníků kolem 17 hod v penzionu U Šlechtů. Večeře, úvod do problematiky lezení, základní uzly, seznamovací večírek.
 • 2. až 4. den: Program ve skalách, jištění prvolezce a druholezce, slaňování, zakládání vlastních jistících pomůcek, večerní semináře s problematikou skalního lezení, úvody do meteorologie a základů první pomoci.
 • 5. den: Pokročilejší lanové techniky včetně záchrany ve skalním terénu, vlastní volné lezení, v odpoledních hodinách ukončení kurzu.

Ubytování

Spát budeme 4x v penzionu U Šlechtů, ve 2-4lůžkových pokojích a nebo v apartmánu, vždy s vlastním sociálním zařízením. V penzionu se nachází vyhlášená restaurace. Bezplatné parkování v areálu ubytování. Penzion je umístěn u rybníka v obci Milovy, 15 km od Nového Města na Moravě a 25 km od Žďáru nad Sázavou.

Stravování

V ceně je zahrnuta polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 5. den snídaní. Jídlo na svačiny během dne je vhodné mít s sebou v batůžku, během programu nebude možnost obědů v restauracích. V Milovech není obchod s potravinami, nejbližší se nachází v Křižánkách (5 km).

Kurz skalního lezení - Žďárské vrchy

Kurz skalního lezení - Žďárské vrchy

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Ferraty Solné komory pro začátečníky

Lehké ferraty v jezerním království v oblasti Dachsteinu

Raxalpe - ferraty pro začátečníky

Lehké ferraty pohoří Raxalpe a Hohe Wand v blízkém Rakousku

Ferraty v severních Čechách pro začátečníky

Lehké ferraty na pomezí Českého středohoří a Českosaského Švýcarska

Ferratový kurz - Raxalpe

Škola via ferrata - kurz pohybu po zajištěných cestách (Rakousko)

Ledovcový kurz

Škola pohybu po ledovci a v zimních horách (Rakousko)