Informace k zájezdu
Ukrajina - přechod Hoverly a Svidovce na sněžnicích

Úvodní stránka zájezdu Ukrajina - přechod Hoverly a Svidovce na sněžnicích ( Ukrajina, Karpaty, Zakarpatská Ukrajina, Zimní zájezdy na hory, Sněžnice )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4


Obtížnost přechodu je volena tak, aby ho zvládli i ti, kteří se o nic podobného ještě nepokoušeli, ale mají zkušenosti z letního táboření, kvalitní vybavení a přiměřenou fyzičku. Zájezd je koncipovaný jako dva dvoudenní přechody, vždy s přespáním jednu noc pod stanem a mezi přechody v teple místního ubytování. Náročnost přechodu hodně ovlivní počasí a teploty, pohybovat se budeme ve výškách do 2061 m. Denní etapy jsou naplánované v průměru na 6hodin v závislosti na aktuálních podmínkách terénu. Denní převýšení se pohybuje mezi 400-800 m nahoru a 750-1200 m dolů. Trasa přechodu je volena tak, abychom se vyhnuli lavinovým svahům. Pro pohyb v terénu v této oblasti se nejvíce osvědčily sněžnice (více než běžky nebo skialpy). Noční teploty mohou klesnout hodně pod nulu. S naším autobusem se rozloučíme 2. den dopoledne ráno, a setkáme 3. den večer v Jasini a 5. den v Rachive na cestě domů.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://hory-doly.blogspot.com/2009/02/ukrajina-pocasi-snih.html
http://www.snow-forecast.com/maps/se-europe_dynamical.shtml

MĚNA A KAPESNÉ

Peníze budete potřebovat na nákup potravin a občerstvení (tuhé i tekuté), případně na suvenýry.
Ceny: Ceny potravin v obchodech, jídel v restauracích a hospodách jsou nižší než v ČR. Příklady cen v UAH: jídlo v hospodě 30-50 UAH, boršč 25 UAH, šašlik 50-60 UAH, pivo 16-20 UAH, vodka 40-75 UAH za lahev, cigarety 15 UAH.
Výměna peněz: Ukrajinskou měnou je hřivna - UAH (= 100 kopějek). Pro výměnu ukrajinských hřiven jsou nejvhodnější EUR nebo USD (jen nové nepoškozené bankovky). Výměna je možná až na hraničním přechodu na Ukrajinu, nebo v Mukačevu (druhý den zájezdu). Hřivny můžete získat i z bankomatů v Jasini (osmý den zájezdu).

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: www.pruvodcenakopce.cz). Každý účastník od nás obdrží základní informační materiály.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Své vybavení si sbalte do batohů o objemu 60-70 l. Snažte se o co nejmenší váhu. Vše si celou dobu ponesete na zádech. V autobusu si můžete nechat v tašce věci na cestu na Ukrajinu a domů.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní pas, měna příslušné země nebo eura, české koruny na útratu v autobuse, kartička pojištění léčebných výloh. Bezpodmínečnou nutností pro tento přechod je kvalitní zimní vybavení jako je teplé oblečení, kvalitní obuv, stan, spacák, vhodná karimatka pro zimní období (která nezamrzá), vařič a palivo (v případě použití benzínového vařiče si palivo načerpejte již v ČR). Plynový vařič zamrzá dříve než benzinový (pokud mu však dáte přednost, používejte bombu se zimní směsí). Sněžnice (po mnoha zkušenostech jsou pro tento zájezd nejlepší plastové s kloubem a hroty) a teleskopické hole se zimními talířky. Sněžnice se nám pro pohyb v terénu v této oblasti osvědčily více než běžky nebo skialpy. Počítejte s tím, že noční teploty mohou klesnout hodně pod nulu. Průvodce bude vybaven lavinovým vyhledávačem (pípákem), sondou a lopatou, toto vybavení doporučujeme i všem účastníkům zájezdu. Váš zájem o půjčení vybavení (sněžnice 450 Kč, lavinová výbava 700 Kč. K lavinovému vyhledávači si přibalte 4 ks alkalických baterií AAA) jste uvedli v poznámce přihlášky.
Doporučené vybavení: Žďárák (bivakovací vak), láhve na vodu, termoska, věci osobní hygieny, turistický ručník a toaletní papír, krém proti mrazu a slunci s UV filtrem (vícefaktorový bez obsahu vody), tyčinka na rty (také bez obsahu vody), kapesní nůž, zapalovač, ešus, lžíce, lyžařské či sluneční brýle s UV filtrem, tužka, zápisník, fotoaparát, kvalitní čelovka, náhradní baterie (alkalické nebo lithiové, NE nabíjecí, ty v zimně rychle ztrácejí kapacitu), telefon a záložní zdroj pro jeho nabíjení, GPS (případně buzolu), …
Oblečení: Termoprádlo na den i noc a kvalitní obuv v bezproblémovém stavu včetně dobrých ponožek (minimálně tři páry), 2x rukavice, návleky, teplá čepice, šátek na obličej, nepromokavé oblečení, a oblečení proti zimě (peří, fleece, softshell), ... Oblečení je dobré mít typu „cibule“, tj. více vrstev.
Strava: Dehydrovaná strava, nebo jídlo typu „Dobrý hostinec“, ovesné kaše, polévky, paštiky, sušené maso, energetické tyčinky, koření, rozpustné multivitaminové tablety s minerály, hroznový cukr, čaje, slivovice, … Při balení myslete na to, že přes noc (možná i přes den) vše zmrzne (zelenina a ovoce). 2., 4., 7. a 8. den je možné jídlo dokoupit na místě nebo se najíst v kolibě (ceny v obchodech a kolibách jsou nižší než v ČR). Dehydrovanou stravu na přechod na Ukrajině nekoupíte. Nezapomeňte na kvalitní nemrznoucí ochranné nápoje v dostatečném množství! V autobuse bude na prodej pivo, čaj, káva a minerálky za Kč. Z ČR si vezměte také jídlo na cestu.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Fotky z minulých sněžnicových přechodů na Ukrajině: Zuzka Šulcová: Zakarpatská Ukrajina - Svidovecká polonina 2005 a Zakarpatská Ukrajina - polonina Boržava 2006, Marek Šanca - Ukrajina - sněžnicový přechod poloniny Boržava 2007, Pavel Rozehnal - Ukrajina - sněžnice 2007, Honza Brinda - Zakarpatská Ukrajina - zimní přechod na sněžnicích 2008, Ukrajina 2012 - Svidovecká polonina, Rosťa Navrátil - Ukrajina 2009 - zimní přechod Svidovce na sněžnicích, Ukrajina 2012 - Svidovec.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Pavel Řemeslníček - Ukrajina - zimní přechod Svidovce 2017.

Video ze zimního přechodu na sněžnicích Svidovecké a Krásné poloniny - Aleš Konečný 2015