Ukrajina - zimní přechod Hoverly a Svidovce

Sněžnicový přechod polonin na Podkarpatské Rusi

Ukrajinské Karpaty - tento zapadlý kraj nabízí panenské sněhové pláně a opuštěné hřebeny pro ty, kteří se chtějí vypravit někam daleko a vysoko a zažít zimní dobrodružství v bezpečném dosahu civilizace. Charakter podkarpatských polonin a jejich zaoblený povrch je ideální pro zimní přechod na sněžnicích. Vypravíme se do východní části Podkarpatské Rusi nedaleko rumunských hranic. Zde se na Černohorské polonině tyčí nejvyšší hora Ukrajiny Hoverla (2061 m). Na druhé straně zaříznutého údolí řeky Tisy se rozprostírá Svidovecká polonina a známý vrchol Bliznice (1881 m). Na tyto dva vrcholy společně vystoupíme.
Zájezd je určen milovníkům horských terénů, kteří se chtějí i v zimě vypravit do hor, ale netroufají si na dlouhý zimní přechod. Pokud jste strávili léto v horách a máte chuť si to vyzkoušet i v zimě v atmosféře podobně naladěných lidí a pod vedením zkušeného průvodce, je tento zájezd určen právě pro vás. Průvodce vás naučí nejen jak se pohybovat na sněžnicích natěžko v terénu, ale také jak a kde si postavit v zimě stan a uvařit jídlo.

Zájezd je koncipovaný jako dva dvoudenní přechody, vždy s přespáním jednu noc pod stanem a mezi přechody v teple místního ubytování. Budeme se pohybovat ve volné přírodě na opuštěných hřebenech a svazích, s možností návratu do civilizace. Vystoupíme na nejvyšší horu Ukrajiny Hoverlu a nejvyšší horu Svidovecké poloniny Bliznice. Na horách si uvaříme sami, v civilizaci ochutnáme výbornou ukrajinskou polopenzi. Náročnost přechodu hodně ovlivní počasí a teploty, pohybovat se budeme ve výškách do 2061 m. Denní etapy jsou naplánované v průměru na 6hodin v závislosti na aktuálních podmínkách terénu. Denní převýšení se pohybuje mezi 400-800 m nahoru a 750-1200 m dolů. Velikost celé skupiny bývá obvykle 10-15 osob a na každých 10 účastníků je přidělen 1 průvodce. Dopravu budeme mít společnou se zájezdem mířícím na sjezdovky a snowboard - Zakarpatská Ukrajina v zimě a se zájezdem Skialp na Ukrajině.

Program zájezdu

 • 1. den: Odpolední odjezd z Brna přes Žilinu, přejezd Slovenska.
 • 2. den: Noční přejezd Ukrajiny, dopolední příjezd do městečka Jasina. Přesun gruzavikem na základnu Kazmeščik. Krátká instruktáž k pohybu v zimním terénu a na sněžnicích, výstup na hřeben Černohorské poloniny, utáboření se. (4 hod, ↑ 800 m).
 • 3.den: Z basecempu nalehko výstup na strop Ukrajiny - nejvyšší horu Hoverlu (2061 m), neskutečné výhledy na okolité Poloniny, vrcholy Petroš (2020m), (Pop Ivan (2028m) až do Rumunska. Návrat na tábořiště, sbalení a sestup do údolí. Přesun do Jasini, setkání s naším busem, ubytování na 1 noc v teple pod střechou. (6hod, ↑ 400 m, ↓ 1200 m).
 • 4.den: Ranní výjezd terénními auty do lyžařského střediska Dragobrad. Přes sedlo Peremyčka (1550 m) výstup na nejvyšší vrchol Svidovecké poloniny Bliznica (1880 m) s výhledy na Poloniny Krásná, Horhany i Hoverlu. Přes vrchol Malé Bliznice (1566 m) a Prislip (1452m) dále po hřebenu až do sedla pod Starou (1400m), utáboření se. (6hod, ↑ 800 m, ↓ 750 m).
 • 5. den: Krásným odlesněním hřebenem s výhledy na všechny strany, přes turistickou základnu Perelesok a vrchol Terentin (1388m) sestup až do Rachiva. (6hod, ↑ 200 m, ↓ 1200 m). Zasloužené osvěžení v místní hospůdce, vyzvednutí naším busem, odjezd, noční přejezd Slovenska.
 • 6. den: Příjezd do Brna v dopoledních hodinách.

Ubytování

2x ve vlastních stanech v horách a 1x v penzionu v Jasini v 2-4lůžkových pokojích s sociálním zařízením většinou na chodbě.

Stravování

Jídlo si v horách budeme připravovat sami na vařičích, vodu budeme většinou rozpouštět ze sněhu, čas na vaření bude jen večer a ráno. Dehydrovanou stravu na 2 večeře a jídlo (kaše,pečivo, salámy, sýry, paštiky, sladkosti) na snídaně, svačiny a obědy si vezměte z ČR. Mezi přechody nám na ubytování v Jasini (3.den) nám připraví výbornou místní polopenzi. Ochutnáte pravou ukrajinskou teplou snídani (těstoviny, maso, pohanka, salám, sýr, volské oko, párek, palačinky) a večeři o dvou chodech (polévka a hlavní jídlo). Jídlo na druhou část přechodu je možné si nechat v autobuse a vyzvednout 3.den, nebo dokoupit v obchodě v Jasini. Ceny jídel a pití jsou o něco nižší než u nás, sortiment dostatečný. Po sestupu 5.den budeme mít možnost na ochutnávku vyhlášených specialit jako je šašlik, boršč, vareniky či pelmeně a vynikající ukrajinskou vodku a točené ukrajinské pivo.

Další informace

Nástupní místa: Brno, Žilina

Cestovní doklady: platný cestovní pas s minimální dobou platnosti 3 měsíce

Nutná výbava: Bezpodmínečnou nutností pro tento zájezd je kvalitní zimní vybavení (teplé oblečení do zimních hor, kvalitní obuv, spacák, stan, karimatka, vařič, …), sněžnice se zvedací patou a drapáky, teleskopické hole se zimními talířky a lopata (součást lavinového setu) alespoň do dvojice pro přípravu místa pro nocování. Vezměte si s sebou také vybavení pro přípravu jídla (plynový vařič zamrzá dříve než benzinový). Noční teploty mohou klesnout hodně pod nulu.

Průvodce bude vybaven lavinovým vyhledávačem (pípákem), sondou a lopatou, toto vybavení doporučujeme i všem účastníkům zájezdu. Sněžnice i lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, pojištění atd.), Ukrajina - informace o zemi

 • 01.03.2022 - 06.03.2022
 • 6 dní
 • Číslo: 1032
 • 5 600 Kč
 • Rezervace

Ukrajina - zimní přechod Hoverly a Svidovce

Ukrajina - zimní přechod Hoverly a Svidovce

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Zakarpatská Ukrajina v zimě

Bukovel a Dragobrat - lyžování, snowboarding a freeride

Silvestr na Zakarpatské Ukrajině

Toulky krajem Nikoly Šuhaje, sněžnice, lyžování a místní folklór

Ukrajina - zimní přechod Boržavy

Silvestrovský přechod poloniny Boržava do Koločavy na sněžnicích

Bosna a Hercegovina na sněžnicích

Jednodenní sněžnicové túry v pohoří Bjelašnica a Jahorina nedaleko Sarajeva

Makedonie - zimní přechod

Sněžnicový přechod na Šar Planině a Bistra Planině