Ukrajina - zimní přechod Svidovce

Sněžnicový přechod polonin na Podkarpatské Rusi

Ukrajinské Karpaty - tento zapadlý kraj nabízí panenské sněhové pláně a opuštěné hřebeny pro ty, kteří se chtějí vypravit někam daleko a vysoko a zažít opravdové dobrodružství. Charakter podkarpatských polonin a jejich zaoblený povrch je ideální pro zimní přechod na sněžnicích. Naše trasa povede z Koločavy přes malou, ale krásnou Poloninu Krásná do vesnice Usť-Čorna, kde si můžeme dopřát baňu a večer posedět s místními a diskutovat česko-rusko-ukrajinsky až do rána. Pokračovat budeme na druhou nejvyšší poloninu Svidovec s výhledy na Horhany, nejvyšší horu Ukrajiny Hoverlu, poloniny Boržava i Krásna. Končit budeme v zimním středisku Dragobrat.

Náročnost přechodu hodně ovlivní počasí a teploty, pohybovat se budeme ve výškách cca 1000-1900 m. Obtížnost přechodu je volena tak, aby uspokojila ty, kteří již mají zkušenosti se zimním tábořením a dostatečnou fyzičku. Nocovat budeme ve stanech v horách a také pod střechou ve vesnicích pod horami, vařit si budeme sami. Dopravu budeme mít společnou se zájezdem mířícím na sjezdovky a snowboard - Zakarpatská Ukrajina v zimě a se zájezdem Ukrajina - zimní turistika na sněžnicích. Ve skupině bývá obvykle do 10 osob.

Program zájezdu

  • 1.-2. den: Večerní odjezd z Brna přes Žilinu, noční přejezd Slovenska. Prohlídka Mukačeva a přesun místní dopravou do Koločavy.
  • 3.-4. den: Výstup z Koločavy kolem hrobu zbojníka Nikoly Šuhaje na hřeben poloniny Krásné. Přechod hřebene přes vrcholy Gropa (1495 m) a Klimova (1492 m) až do vesnice Usť-Čorna. Celkem za dva dny (16 hod, ↑ 2000 m, ↓ 2000 m). Odpočinek po první části přechodu, nákupy, večírek. Ubytování pod střechou a večerní seznámení s mentalitou místního obyvatelstva a sílou levné a kvalitní ukrajinské vodky.
  • 5.-7. den: Výstup na hřeben Svidovecké poloniny a přes vrcholy Tempa (1634 m), Unharjaska (1761 m) a Gerišaska (1762 m) s možným výstupem nalehko na Bliznicu (1881 m) až do Dragobratu. Celkem za tři dny (22 hod, ↑ 2800 m, ↓ 2000 m).
  • 8. den: Sestup na sněžnicích lesem, po cestách i pláních mezi samotami zpět až do Jasiny. Zastávka na jídlo a poslední útrata v místním obchodním domě. Večerní odjezd a noční přejezd Slovenska.
  • 9. den: Příjezd do Brna v dopoledních hodinách.

Ubytování

3x ve vlastních stanech v horách. Ostatní naše túry budou začínat i končit v civilizaci, kde k noclehu využijeme turistické ubytovny nebo bydlení v soukromí (Koločava, Usť-Čorna a Dragobrat).

Stravování

Jídlo si v horách budeme připravovat sami na vařičích, vodu budeme většinou rozpouštět ze sněhu, čas na vaření bude jen večer a ráno. Dehydrovanou stravu na 3 večeře a studené jídlo (pečivo, salámy, sýry, paštiky, sladkosti) na snídaně, svačiny a obědy si vezměte z ČR. Ve vesnicích pod horami je možné dokoupit všechny základní potraviny a stravovat se v místních hospůdkách. Ceny jídel a pití jsou nižší než u nás, sortiment dostatečný. Po nocích ve stanu se budeme těšit na ochutnávku vyhlášených specialit jako je šašlik, boršč, vareniky či pelmeně a vynikající ukrajinskou vodku a točené ukrajinské pivo. Do civilizace a hospod se dostaneme 2., 4. a 7. den večer.

Další informace

Nástupní místa: Brno, Žilina

Cestovní doklady: platný cestovní pas s minimální dobou platnosti 3 měsíce

Nutná výbava: Bezpodmínečnou nutností pro tento přechod je kvalitní zimní vybavení (teplé oblečení do zimních hor, kvalitní obuv, spacák, stan, karimatka, vařič, …), sněžnice se zvedací patou a drapáky, teleskopické hole se zimními talířky a lopata (součást lavinového setu) alespoň do dvojice pro přípravu místa pro nocování. Vezměte si s sebou také vybavení pro přípravu jídla (plynový vařič zamrzá dříve než benzinový). Noční teploty mohou klesnout hodně pod nulu.

Průvodce bude vybaven lavinovým vyhledávačem (pípákem), sondou a lopatou, toto vybavení doporučujeme i všem účastníkům zájezdu. Sněžnice i lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, pojištění atd.), Ukrajina - informace o zemi

Ukrajina - zimní přechod Svidovce

Ukrajina - zimní přechod Svidovce