Informace k zájezdu
Ukrajina - zimní turistika na sněžnicích

Úvodní stránka zájezdu Ukrajina - zimní turistika na sněžnicích ( Ukrajina, Podkarpatská Rus, Karpaty, Zimní zájezdy na hory, Sněžnice, Kurzy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3


Sněžnicový zájezd je určen milovníkům horských terénů, kteří chtějí v zimě vyrazit do hor bez využití lyží a snowboardů, případně pro ty, kteří chtějí pohyb na sněhu kombinovat. Průvodce vás naučí, jak se pohybovat v terénu se sněžnicemi na nohou a vysvětlí vám, jaká případná nebezpečí skýtají zimní hory. Denní etapy jsou naplánované na 5-8 hodin v závislosti na aktuálních podmínkách terénu, převýšení se pohybuje mezi 500-800 m ve výstupu i sestupu. Náročnější je 4. den, kdy vystoupáme na nejvyšší horu celé Ukrajiny Hoverlu, čeká nás převýšení 1200 m tam i zpátky. Pro pohyb v terénu v této oblasti se nejvíce osvědčily sněžnice (více než běžky). Náročnost túr je závislá na aktuálních sněhových podmínkách. Některé dny je možné túry zkrátit nebo využít možnosti lyžování.

POHYB NA SNĚŽNICÍCH: Naučíte se správně a účelně využít výhody sněžnic v zimní turistice v různorodém terénu. Vyzkoušíte si chůzi v mírně zvlněném terénu i v prudkých svazích, přímo do kopce i z kopce, traverz svahem. Dle počasí vyzkoušíte chůzi po vymrzlých, větrných hřebenech a žlebech zaplněných hlubokým prašanem. Zájezd vám nabídne kromě přátelské atmosféry menšího kolektivu stejných horských nadšenců i zkušeného průvodce v horském terénu, který vám poskytne jistotu v situacích a místech, kde byste si sami nemuseli vědět rady.

LAVINOVÝ KURZ: Průvodce vám vysvětlí teoretické základy bezpečnosti pohybu ve volném terénu. Seznámí vás s používáním lavinového setu, který je nedílnou součástí výstroje každého člena horské výpravy.

POČASÍ

Ukrajinská zima může přinést husté sněžení i sluníčko a nezřídka se budeme prodírat i závějemi sněhu. Teploty v noci a i přes den můžou klesnout pod bod mrazu a můžeme počítat i se silným větrem. Zejména na hřebenech polonin.
Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na http://hory-doly.blogspot.com/2009/02/ukrajina-pocasi-snih.html - dole pod mapkou je "Snow accumulation" s odkazy na to, kolik nasněží v dalších 1-6 dnech, střediska Yasynya, Drhobrat a Bukovel jsou na mapce vlevo nahoře.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Ceny potravin v obchodech, jídel v restauracích a hospodách mohou být nižší než v ČR nebo se blíží cenám u nás, v závislosti od navštívené oblasti. Příklady cen v hřivnách (UAH): pivo 20-50 UAH, víno stejně jako u nás (v obchodě 60 UAH, v hospodě až 300), vodka 70-120 UAH/láhev, šampus 90 UAH, cigarety 20-60 UAH, jídlo v hospodě 50-120 UAH, šašlik 40-45 UAH/100 g, tzn. porce 250 g cca 140 UAH.

Výměna peněz: Ukrajinskou měnou je hřivna - UAH (= 100 kopějek). Pro výměnu ukrajinských hřiven jsou nejvhodnější EUR nebo USD (jen nové nepoškozené bankovky). Výměna je možná až na hraničním přechodu na Ukrajinu nebo v Mukačevu (druhý den zájezdu). Hřivny můžete získat i z bankomatů v Jasini.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: www.pruvodcenakopce.cz).
Každý účastník od nás obdrží základní informační materiály. Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
AURIUS - Svidovec, Černa Hora, 1 : 50 000.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož nikde není potřeba nosit vaše věci dále od autobusu, je lepší sbalit si veškeré věci raději do větší cestovní tašky (je skladnější do busu namísto velkých batohů s popruhy a bederními pásy).
Pokud si budete brát i vybavení na jiný program než sněžnicový kurz, tak maximálně pro jednu s uvedených sportovních aktivit. Kapacita nákladního prostoru busu je omezená. Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg (bez sněžnic, lyží nebo snowboardu) a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Cestovní doklad, měnu příslušné země (viz Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, kartičku zahraničního cestovního pojištění. Sněžnice se zvedací patou a drapáky, teleskopické hole se zimními talířky.
Průvodce bude vybaven lavinovým vyhledávačem (pípákem), sondou a lopatou, toto vybavení doporučujeme i všem účastníkům zájezdu. Váš zájem o půjčení vybavení uveďte v poznámce přihlášky(sněžnice 450 Kč, lavinová výbava 700 Kč. K lavinovému vyhledávači si přibalte 4 ks alkalických baterií AAA).
Doporučené vybavení: lyžařské brýle, sluneční brýle s UV filtrem, malý batůžek, termosku na teplý nápoj, láhev na vodu, věci osobní hygieny, krém na opalování a tyčinku na rty oboje s UV filtrem a bez obsahu vody, fotoaparát, náhradní baterie (alkalické nebo lithiové), čelovku, nůž, telefon vč. nabíječky...
Oblečení: Kvalitní obuv do sněhu a na sněžnice včetně dobrých ponožek, boty na chození po venku, přezůvky. Nutností pro tento kurz je kvalitní zimní vybavení - termoprádlo pro denní pohyb v zimních horách, rukavice 2x, návleky, čepice, šátek, bunda z membránou, péřová bunda, ... Oblečení je dobré mít typu „cibule“, tj. více vrstev.
Strava: Jídlo není potřeba vézt z ČR, vše lze dokoupit na místě. Z ČR si vezměte jídlo na cestu.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Pro případný náhradní program na sjezdovkách: Seřízené lyže, snowboard, lyžařská helma (je povinná v lyžařském středisku Bukovel), boty na lyže, nebo na snowboard.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy