Ukrajina - zimní turistika na sněžnicích

 

Termíny zájezdů

Náročnost: 3

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška

Ukrajinské Karpaty jsou ideálním místem pro zimní turistiku na sněhu. Tento zatím méně civilizovaný kraj nabízí panenské sněhové pláně pro všechny, kteří se rádi vydávají do zasněžených terénů. Vypravte se s námi do východní části Podkarpatské Rusi nedaleko rumunských hranic. Zde se tyčí na Černohorské polonině nejvyšší hora Ukrajiny Hoverla (2061 m), v jejichž blízkosti se budeme pohybovat první část našeho pobytu.

Na túry budeme vyrážet z městečka Jasina, v jejímž blízkém okolí najdete také množství místních hospůdek a restaurací. Poté se přesuneme do horského střediska Dragobrat, které se nachází pod Svidoveckou poloninou ve výšce 1350 m a kde leží 6 měsíců v roce sníh. Z horské chaty Dragobrat můžeme snadno vystoupat i na vrchol Bliznice (1881 m). Kdo bude chtít, může některý den věnovat lyžování, ať už s vlastním nebo vypůjčeným vybavením.

Zájezd je určen milovníkům horských terénů, kteří chtějí vyrazit na turistiku do hor i v zimě bez využití lyží a snowboardů, případně pro ty, kteří chtějí pohyb na sněhu kombinovat. Průvodce vám poradí s pohybem v terénu na sněžnicích a vysvětlí vám, jaká případná nebezpečí skýtají zimní hory. Večery pak můžete strávit čerpáním zakarpatské atmosféry v místních krčmách, kde poznáte celou pravdu o místním kraji a jeho srdečných domorodcích. Dopravu autobusem a místo noclehu máme společné se zájezdem Zakarpatská Ukrajina v zimě.

POHYB NA SNĚŽNICÍCH - Průvodce vám vysvětlí správné a účelné využití sněžnic v zimní turistice v různorodém terénu. Vyzkoušíte si chůzi v mírně zvlněném terénu i v prudkých svazích, přímo do kopce i z kopce, traverz svahem. Dle počasí můžete otestovat také chůzi po vymrzlých větrných hřebenech a žlebech zaplněných hlubokým prašanem. Zájezd vám nabídne kromě přátelské atmosféry menšího kolektivu stejných horských nadšenců i zkušeného průvodce, který vám poskytne jistotu v situacích a místech, kde byste si sami nemuseli vědět rady. Obzvlášť pokud se zimními podmínkami nemáte zkušenosti, ale rádi byste podnikali horské túry i v zimě.
LAVINOVÝ KURZ - Průvodce vám vysvětlí teoretické základy bezpečnosti pohybu ve volném terénu a zařídí vám zajímavou přednášku místní horské služby. Seznámí vás s používáním lavinového setu, který je nedílnou součástí výstroje každého člena horské výpravy. Ve středisku (+Dragobrat si pak vyzkoušíte cvičnou záchranou akci pomocí lavinového setu v praxi. Předpokládaná velikost skupiny je do 10 osob.

Program zájezdu

 • 1. den: Večerní odjezd z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
 • 2. den: Prohlídka Mukačeva a přesun do městečka Jasina. Krátká večerní přednáška zaměřená na pohyb v zimních horách a obsluhu lavinového vybavení, seznámení se s mentalitou místního obyvatelstva a silou levné a kvalitní ukrajinské vodky.
 • 3. den: Ze střediska Bukovel na koňském povoze do vesničky Poljanicja (850 m). Túra mírně zvlněnou malebnou krajinou kolem roztroušených vesniček s malými kostelíky přes vrchol Jablunica (1008 m) až do Jablonického sedla (950 m) (5 hod, ↑ 500 m, ↓ 400 m). Navíc možnost sejít pěšky až do Jasiny (4 hod, ↑ 300 m, ↓ 600 m).
 • 4. den: Celodenní túra z osady Kazmeščik na nejvyšší horu Ukrajiny Hoverlu (2031 m) (8 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m).
 • 5. den: Dopolední přesun terénními auty z Jasiny do horského střediska Dragobrat (1350 m). Odpočinek, odpolední praxe lavinové problematiky.
 • 6. den: Z horského střediska Dragobrat výstup přes sedlo Peremyčka (1550 m) na horu Stih (1764 m). Po hřebenu svidovecké poloniny dále přes horu Kotel (1770 m) až na vrchol Gerišaska (1762 m). Nádherné výhledy na Hoverlu, poloninu Krásná, Boržava i Horhany (8 hod, ↑ 960 m, ↓ 960 m).
 • 7. den: Přes sedlo Peremyčka (1550 m) výstup na nejvyšší vrchol Svidovecké poloniny Bliznica (1880 m) (5-6 hod, ↑ 850 m, ↓ 850 m). Odpolední odpočinek a večerní přednáška člena místní horské služby.
 • 8. den: Sestup na sněžnicích lesem, po cestách i pláních mezi samotami, zpět až do Jasiny (5 hod, ↑ 200 m, ↓ 80 m). Alternativně doprava do Jasiny místními gruzaviky. Zastávka na jídlo a poslední útrata v místním obchodním domě. Večerní odjezd, noční přejezd Maďarska.
 • 9. den: Příjezd do Brna přes Bratislavu v odpoledních hodinách.

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování: 3x v penzionu v Jasini a 3x na dřevěné chatě Dragobrat v horách. V Jasini budeme bydlet v 2-3lůžkových pokojích většinou s vlastním sociálním zařízením. Na Dragobratu se ubytujeme v prostých 3-4lůžkových pokojích, sociální zařízení je společné na chodbě. Na Dragobratu je možné na místě doobjednat kvalitnější ubytování s doplatkem asi 400 Kč/os./3 noci.

Stravování: Místní polopenze začíná 2. den večeří a končí 8. den snídaní. Ochutnáte pravou ukrajinskou teplou snídani (těstoviny, pohanka, salám, sýr, volské oko, párek, palačinky) a večeři o dvou chodech (polévka a hlavní jídlo). Ostatní jídlo je možné koupit na místě, ceny jsou nižší než u nás, sortiment dostatečný. Určitě si nenechte ujít návštěvu místních hospůdek a ochutnávku vyhlášených specialit jako je šašlik, boršč, soljanka, vareniky či pelmeně a vynikající ukrajinská vodka či točené ukrajinské pivo.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Cestovní doklady: platný cestovní pas s minimální dobou platnosti 3 měsíce

Střediska:
Moderní středisko Bukovel - 50 km upravených sjezdovek obsluhuje 16 vleků (z toho 12 čtyřsedaček). Středisko má kompletní dosněžování a odpovídá alpskému standardu. Od roku 2012 je součástí areálu i 1 km dlouhý snowpark. Středisko plně fungovalo i v roce 2014, kdy bylo přírodního sněhu poskrovnu. Ceny skipasů Bukovel 2018: půldenní 770 UAH, celodenní 895-1120 UAH (nedělní), 785-1120 UAH (pondělní). V lyžařském středisku Bukovel je povinná přilba, bez ní nás na sjezdovku nepustí. Půjčovné přilby na místě je cca 50 UAH/den. Ve středisku Bukovel je i aquapark s celodenním vstupným 900 UAH.
Horské středisko Dragobrat - v provozu jsou 2 dvousedačky a 4 vleky (dvoukotvy). Sjezdovky jsou denně rolbovány a možnosti pro freeride jsou takřka neomezené. Mnoho volných terénů nad hranicí lesa je v blízkosti sjezdovek a na další se dá dostat po tvrdém vyfoukaném hřebeni. Ceny vleků Dragobrat 2018: Lanovka Oáza: 1 jízda 30 UAH, více jízd 20 UAH/jízda. Lanovka - sedačka na Stoh 1200 m: 670 UAH/den, 1 jízda 80 UAH. Lanovka - sedačka do sedla Peremyčka 1400 m: 1 jízda 60 UAH, 6 jízd 280 UAH, 10 jízd 400 UAH, 20 jízd 700 UAH, 50 jízd 1500 UAH. Zálohy na permanentku jsou 20 UAH. Cesta z ubytovny k vlekům trvá pěšky asi 10 minut. Je možné využít místní gruzavik, který je za cca 20 UAH. Ze sedla Peremyčka dále po hřebeni je možné využít dopravu rolbou, cena v roce 2018 byla 150 UAH/osoba/jízda, 650 UAH/osoba/den dle typu rolby a trasy.

Nutná výbava: Sněžnice se zvedací patou a drapáky, turistické teleskopické hole ideálně se sněhovými kotouči.

Průvodce bude vybaven lavinovým vyhledávačem (pípákem), sondou a lopatou, toto vybavení doporučujeme i všem účastníkům zájezdu. Sněžnice a lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, pojištění atd.), Ukrajina - informace o zemi

Cena zájezdu Ukrajina - kurz pohybu na sněžnicích

Cena zahrnuje: dopravu autobusem, místní dopravu na Dragobat a pod Hoverlu, 6x ubytování, 6x polopenzi, průvodce, jízdu s koňským spřežením, základní lavinový kurz, elektronické informační materiály, pojištění CK proti úpadku

Cena nezahrnuje: nutné výdaje: vstup do NP Hoverla (25 UAH); volitelné výdaje: skipas (600-700 UAH/den), cestovní pojištění a pojištění storna zájezdu (lze sjednat v přihlášce); kurz: 1 UAH (HRV, hřivna) = 0,78 Kč (duben 2018)

 

Termíny zájezdů

Náročnost: 3

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška
 

Další podobné zájezdy:

Ukrajina - zimní přechod Boržavy

Ukrajina - zimní přechod Boržavy

Silvestrovský přechod poloniny Boržava do Koločavy na sněžnicích


5900 Kč
Detail zájezdu

 • 26.12.-02.01.
Malá Fatra - kurz pohybu na sněžnicích

Malá Fatra - kurz pohybu na sněžnicích

Vrátna Dolina, Velký Rozsutec a další (Slovensko)


4300 Kč
Detail zájezdu

 • 25.01.-27.01.
Ukrajina - kurz zimního táboření

Ukrajina - kurz zimního táboření

Ukrajinské Karpaty – Hoverla, Bliznice, Svidovecká polonina


6200 Kč
Detail zájezdu

 • 08.02.-16.02.
Kurz pohybu na sněžnicích

Kurz pohybu na sněžnicích

Hrubý Jeseník – Praděd, osada Vidly a blízké okolí


3800 Kč
Detail zájezdu

 • 15.02.-17.02.
Ukrajina - zimní přechod Svidovce


6200 Kč
Detail zájezdu

 • 22.02.-02.03.
Raxalpe na sněžnicích

Raxalpe na sněžnicích

Zimní turistika v nejbližších dvoutisícovkách - Raxech


3500 Kč
Detail zájezdu

 • 01.03.-03.03.
 

Ukrajina - zimní turistika na sněžnicích

Pohled na Велика Кознеска 1571 mnm Pohled na Hoverlu Zimní turistika na Ukrajině Výstup na Hoverlu
 
 

©2018 CK Alpina - zájezdy a dovolená | e-mail ck@alpina.cz | telefon +420 548 522 652 | mobil +420 777 257 462 | Ochrana osobních údajů | odkazy