Ukrajina - zimní turistika na sněžnicích

Pohodové túry na sněžnicích po poloninách ukrajinských Karpat

Ukrajinské Karpaty jsou ideálním místem pro zimní turistiku na sněhu. Tento zatím méně civilizovaný kraj nabízí panenské sněhové pláně pro všechny, kteří se rádi vydávají do zasněžených terénů. Vypravte se s námi do východní části Podkarpatské Rusi nedaleko rumunských hranic. Zde se tyčí na Černohorské polonině nejvyšší hora Ukrajiny Hoverla (2061 m), v jejíž blízkosti se budeme pohybovat první část našeho pobytu.

Na túry budeme vyrážet z městečka Jasina, v jehož blízkém okolí najdete také množství místních hospůdek a restaurací. Poté se přesuneme do horského střediska Dragobrat, které se nachází pod Svidoveckou poloninou ve výšce 1350 m a kde leží 6 měsíců v roce sníh. Z horské chaty Dragobrat můžeme snadno vystoupat i na vrchol Bliznice (1881 m). Kdo bude chtít, může některý den věnovat lyžování, ať už s vlastním nebo vypůjčeným vybavením.

Zájezd je určen milovníkům horských terénů, kteří chtějí vyrazit na turistiku do hor i v zimě bez využití lyží a snowboardů, případně pro ty, kteří chtějí pohyb na sněhu kombinovat. Průvodce vám poradí s pohybem v terénu na sněžnicích a vysvětlí vám, jaká případná nebezpečí skýtají zimní hory. Večery pak můžete strávit čerpáním zakarpatské atmosféry v místních krčmách, kde poznáte celou pravdu o místním kraji a jeho srdečných domorodcích. Dopravu autobusem a místo noclehu máme společné se zájezdem Zakarpatská Ukrajina v zimě, k jehož programu je možné se po domluvě s průvodcem kterýkoliv den přidat. Velikost skupiny bývá obvykle do 15 osob.

POHYB NA SNĚŽNICÍCH - Průvodce vám vysvětlí správné a účelné využití sněžnic v zimní turistice v různorodém terénu. Vyzkoušíte si chůzi v mírně zvlněném terénu i v prudkých svazích, přímo do kopce i z kopce, traverz svahem. Dle počasí můžete otestovat také chůzi po vymrzlých větrných hřebenech a žlebech zaplněných hlubokým prašanem. Zájezd vám nabídne kromě přátelské atmosféry menšího kolektivu stejných horských nadšenců i zkušeného průvodce, který vám poskytne jistotu v situacích a místech, kde byste si sami nemuseli vědět rady. Obzvlášť pokud se zimními podmínkami nemáte zkušenosti, ale rádi byste podnikali horské túry i v zimě.
LAVINOVÝ KURZ - Průvodce vám vysvětlí teoretické základy bezpečnosti pohybu ve volném terénu. Seznámí vás s používáním lavinového setu, který je nedílnou součástí výstroje každého člena horské výpravy.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 20 hod z Brna přes Žilinu, noční přejezd Slovenska.
  • 2. den: Prohlídka Mukačeva a přesun do městečka Jasina. Krátká večerní přednáška zaměřená na pohyb v zimních horách a obsluhu lavinového vybavení, seznámení se s mentalitou místního obyvatelstva a silou levné a kvalitní ukrajinské vodky.
  • 3. den: Ze střediska Bukovel na koňském povoze do vesničky Poljanicja (850 m). Túra mírně zvlněnou malebnou krajinou kolem roztroušených vesniček s malými kostelíky přes vrchol Jablunica (1008 m) až do Jablonického sedla (950 m) (5 hod, ↑ 500 m, ↓ 400 m). Navíc možnost sejít pěšky až do Jasiny (3 hod, ↑ 200 m, ↓ 500 m).
  • 4. den: Celodenní túra z osady Kazmeščik na nejvyšší horu Ukrajiny Hoverlu (2031 m) (8 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m).
  • 5. den: Dopolední přesun terénními auty z Jasiny do horského střediska Dragobrat (1350 m). Odpočinek, odpolední praxe lavinové problematiky.
  • 6. den: Z horského střediska Dragobrat výstup přes sedlo Peremyčka (1550 m) na horu Stih (1764 m). Po hřebenu svidovecké poloniny až na vrchol hory Kotel (1770 m). Nádherné výhledy na Hoverlu, poloninu Krásná, Boržava i Horhany (7-8 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m).
  • 7. den: Přes sedlo Peremyčka (1550 m) výstup na nejvyšší vrchol Svidovecké poloniny Bliznica (1880 m). (5-6 hod, ↑ 850 m, ↓ 850 m)
  • 8. den: Sestup na sněžnicích lesem, po cestách i pláních mezi samotami, zpět až do Jasiny (5 hod, ↑ 100 m, ↓ 800 m). Alternativně doprava do Jasiny místními gruzaviky. Zastávka na jídlo a poslední útrata v místním obchodním domě. Večerní odjezd, noční přejezd Slovenska.
  • 9. den: Příjezd do Brna v dopoledních hodinách.

Ubytování

3x v penzionu v Jasini a 3 x na dřevěné chatě Dragobrat v horách. V Jasini budeme bydlet v 2-4lůžkových pokojích většinou s vlastním sociálním zařízením. Na Dragobratu se ubytujeme v prostých 2-4lůžkových pokojích, sociální zařízení je na pokoji, nebo společné na chodbě. Na Dragobratu je možné zajištění 2lůžkového pokoje s doplatkem asi 400 Kč/os./3 noci.

Stravování

Místní polopenze začíná 2. den večeří a končí 8. den snídaní. Ochutnáte pravou ukrajinskou teplou snídani (těstoviny, maso, pohanka, salám, sýr, volské oko, párek, palačinky) a večeři o dvou chodech (polévka a hlavní jídlo). Ostatní jídlo je možné koupit na místě, ceny jsou nižší než u nás, sortiment dostatečný. Určitě si nenechte ujít návštěvu místních hospůdek a ochutnávku vyhlášených specialit jako je šašlik, boršč, soljanka, vareniky či pelmeně a vynikající ukrajinská vodka či točené ukrajinské pivo.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Žilina

Cestovní doklady: platný cestovní pas s minimální dobou platnosti 3 měsíce

Nutná výbava: Sněžnice se zvedací patou a drapáky, turistické teleskopické hole ideálně se sněhovými kotouči.

Průvodce bude vybaven lavinovým vyhledávačem (pípákem), sondou a lopatou, toto vybavení doporučujeme i všem účastníkům zájezdu. Sněžnice a lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, Ukrajina - informace o zemi

Ukrajina - zimní turistika na sněžnicích

Ukrajina - zimní turistika na sněžnicích