Informace k zájezdu
Ukrajina - lyžování na Dragobratu a v Bukovelu

Úvodní stránka zájezdu Ukrajina - lyžování na Dragobratu a v Bukovelu ( Ukrajina, Podkarpatská Rus, Karpaty, Zimní zájezdy na hory, Lyžování )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 1-3


Záleží jen na vás, zda zájezd pojmete jako pohodový lyžařský pobyt v blízkosti vleků nebo budete vyrážet do okolních kopců za dalšími zimními aktivitami (sněžnice, freeridy), případně nakolik budete navštěvovat místní koliby.

SPORTOVNÍ AKTIVITY:
SNOWBOARD, LYŽE, FREERIDE - Slalomáři se vyřádí v novém moderním středisku Bukovel s perfektně urolbovanými sjezdovkami. Příznivci ježdění ve volném terénu si přijdou na své na svazích Svidovecké poloniny v horském středisku Dragobrat. Je zde nespočet možností jízdy v "hlubčáku" v blízkosti vleků. A až blízké terény rozjezdíme, není problém nasadit sněžnice a vydat se po hřebeni s prknem někam dál.
LAVINOVÝ KURZ - Průvodce vám vysvětlí teoretické základy bezpečnosti pohybu ve volném terénu. Seznámí vás s používáním lavinového setu, který je nedílnou součástí výstroje každého člena horské výpravy v nebezpečných místech. V horách mimo sjezdovky vám pak průvodce předvede využití lavinového setu a pohyb v terénu v praxi.

POČASÍ

Ukrajinská zima může přinést husté sněžení i sluníčko a nezřídka se budeme prodírat i závějemi sněhu. Teploty v noci a i přes den můžou klesnout pod bod mrazu a můžeme počítat i se silným větrem. Zejména na hřebenech polonin.
Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na: http://hory-doly.blogspot.com/2009/02/ukrajina-pocasi-snih.html
Sníh a předpověď sněžení pro Rumunsko, Bulharsko a Ukrajinu - dole pod mapkou je "Snow accumulation" s odkazy na to, kolik nasněží v dalších 1-6 dnech, střediska Yasynya, Drhobrat a Bukovel jsou na mapce vlevo nahoře.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Ceny potravin v obchodech, jídel v restauracích a hospodách mohou být nižší než v ČR nebo se blíží cenám u nás, v závislosti od navštívené oblasti. Příklady cen v hřivnách (UAH): pivo 20-50 UAH, víno stejně jako u nás (v obchodě 60 UAH, v hospodě až 300), vodka 70-120 UAH/láhev, šampus 90 UAH, cigarety 20-60 UAH, jídlo v hospodě 50-120 UAH, šašlik 40-45 UAH/100 g, tzn. porce 250 g cca 140 UAH.

Výměna peněz: Ukrajinskou měnou je hřivna - UAH (= 100 kopějek). Pro výměnu ukrajinských hřiven jsou nejvhodnější EUR nebo USD (jen nové nepoškozené bankovky). Výměna je možná až na hraničním přechodu na Ukrajinu nebo v Mukačevu (druhý den zájezdu, kromě termínu 1012). Hřivny můžete získat i z bankomatů v Jasini.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: www.pruvodcenakopce.cz). Každý účastník od nás obdrží základní informační materiály. Každý účastník od nás obdrží základní informační materiály. Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
AURIUS - Svidovec, Černa Hora, 1 : 50 000.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

Mapa zájezdu Zakarpatská Ukrajina - lyžování a snowboarding
Sjezdovky a lyžařská střediska Dragobrat a Bukovel, Jasiňa, Jablonica, trasa Brno - Ukrajina ...

Video ze zájezdů roku 2012 natočil a sestříhal Martin Mitáš:

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož nikde není potřeba nosit vaše věci dále od autobusu, je lepší sbalit si veškeré věci raději do větší cestovní tašky (je skladnější do busu namísto velkých batohů s popruhy a bederními pásy). Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg (bez lyží, snowboardu) a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Cestovní doklad, měnu příslušné země (viz Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, kartičku pojištění léčebných výloh, lyžařská helma (je povinná v lyžařském středisku Bukovel).
Doporučené vybavení: Seřízené lyže, snowboard, případně sněžnice a trekové hole, lyžařské brýle, sluneční brýle s UV filtrem, malý batůžek, láhev na vodu, nebo termosku, věci osobní hygieny, krém na opalování a tyčinku na rty oboje s UV filtrem a bez obsahu vody, ručník, plavky, fotoaparát, náhradní baterie (alkalické nebo lithiové), čelovku, nůž, telefon vč. nabíječky, ... Průvodce bude vybaven lavinovým setem (pípák, sonda, lopata). Všem účastníkům, zejména těm, co se budou pohybovat ve volném terénu, tuto výbavu také doporučujeme.
Oblečení: Boty na lyže či snowboard, boty na zimní pěší výšlapy, návleky, přezůvky, oblečení na lyžování/snowboarding, rukavice, čepici, šátek, termoprádlo.
Strava: Jídlo není potřeba vézt z ČR, vše lze dokoupit na místě. Z ČR si vezměte jídlo na cestu.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Fotky z minulých zájezdů: Aleš Paděra - Ukrajina v zimě 2006 - Drahobrat, Jasiňa, Podobovec, Michal Lollok - Zakarpatská Ukrajina v zimě - zájezd 2007, Tomáš Nováček - Skialpinistická a freeridová Ukrajina 2009, Jan Pala - Lyžařské středisko Bukovel 2009, Erik Fibír - Ukrajina 2011.