Zakarpatská Ukrajina v zimě

Bukovel a Dragobrat - lyžování, snowboarding a freeride

Ukrajinské Karpaty jsou pro zimní sportovní radovánky na sněhu opravdovým rájem. Vypravíme se do východní části Podkarpatské Rusi, nedaleko rumunských hranic. Zde se nachází nejvyšší hora Ukrajiny Hoverla (2061 m). Ukrajina má v této oblasti svůj největší lyžařský region. Tento zatím méně civilizovaný kraj nabízí ideální panenské sněhové svahy pro ty, kteří rádi jezdí ve volných terénech (freeride). Mimo sjezdovky se můžete na opuštěné hřebeny vypravit i se sněžnicemi a prknem na zádech nebo na skialpech. O váš bezpečný pohyb v terénu se postará průvodce, který vám vysvětlí, jak se vyhnout lavinám a v samotném terénu vám to předvede i prakticky. Večery pak můžete trávit v místních krčmách, kde poznáte celou pravdu o místním kraji a jejich srdečných domorodcích.

Dva dny strávíme v moderním a zároveň největším lyžařském středisku celé Ukrajiny Bukovel, vybaveném v alpském stylu. Dojíždět do něj budeme ze stylové dřevěné ubytovny z městečka Jasina, v jehož blízkém okolí najdete spoustu místních hospůdek a restaurací. Na další čtyři dny se přesuneme do horského střediska Dragobrat, kde leží 6 měsíců v roce sníh a které nabízí perfektní podmínky pro lyžování a snowboarding ve volných terénech i na sjezdovkách. Bydlet budeme v horské chatě na okraji areálu v nadmořské výšce 1350 m na Svidovecké polonině. Na obou chatách dostaneme místní polopenzi. Ve skupině bývá obvykle do 25 osob.

SNOWBOARD, LYŽE, FREERIDE - Slalomáři se vyřádí v novém moderním středisku Bukovel s perfektně urolbovanými sjezdovkami. Příznivci ježdění ve volném terénu si přijdou na své na svazích Svidovecké poloniny v horském středisku Dragobrat. Je zde nespočet možností jízdy v "hlubčáku" v blízkosti vleků. A až blízké terény rozjezdíme, není problém nasadit sněžnice nebo tulení pásy a vydat se po hřebeni s prknem nebo na skialpech někam dál.
LAVINOVÝ KURZ - Průvodce vám vysvětlí teoretické základy bezpečnosti pohybu ve volném terénu. Seznámí vás s používáním lavinového setu, který je nedílnou součástí výstroje každého člena horské výpravy v nebezpečných místech. V horách mimo sjezdovky vám pak průvodce předvede využití lavinového setu a pohyb v terénu v praxi.

Program na sjezdovkách, sněžnicích a skialpech je individuální. Průvodce na tomto zájezdu plní převážně funkci delegáta, rádce a mentora, který vám na základě svých zkušeností doporučí vhodné terény pro lyžování v upraveném i volném terénu, sněžnicové nebo případně skialpinistické túry. Po domluvě na místě bude průvodce doprovázet na sněžnicích nebo na skialpech větší skupiny. Případně bude k zastižení na sjezdovkách.

Zapůjčení lavinové setu není zahrnuto v ceně zájezdu. Z kapacitních důvodů vám toto vybavení nemůžeme půjčit. Doporučujeme využití služeb komerčních půjčoven.

Program zájezdu

 • 1. den: Večerní odjezd z Brna přes Žilinu, noční přejezd Slovenska.
 • 2. den: Prohlídka Mukačeva a přesun do městečka Jasina. Večer seznámení s mentalitou místního obyvatelstva a silou levné a kvalitní ukrajinské vodky.
 • 3.-4. den: Lyžařské středisko Bukovel - lyžování či snowboarding na upravených sjezdovkách a případně i ve volných terénech. Večerní teorie lavinového kurzu.
 • 5. den: Dopolední přesun terénními auty z Jasini do horského střediska Dragobrat (1500 m) a seznámení se s přilehlými lyžařskými areály.
 • 6.-7. den: Pobyt na turbáze Dragobrat - kromě snowboardingu a lyžování na sjezdovkách či ve volných terénech je možné podniknout s průvodcem některý z následujících programů:
 • A: Praxe lavinového kurzu.
 • B: Za příznivého počasí výstup pěšky, na sněžnicích či skialpech na blízký vrchol Bliznica (1880 m).
 • 8. den: Po lyžování přejezd gruzavikem nebo za dobrých sněhových podmínek možnost sjezdu na snowboardu či na lyžích lesem, po cestách i pláních mezi samotami do údolí, případně až do Jasini. Zastávka na jídlo a poslední útrata v místním obchodním domě. Večerní odjezd a noční přejezd Slovenska.
 • 9. den: Příjezd do Brna v dopoledních hodinách.

Ubytování

3x v penzionu v Jasini a 3x na dřevěné chatě Dragobrat v horách. V Jasini budeme bydlet v 2-3lůžkových pokojích většinou s vlastním sociálním zařízením. Na Dragobratu se ubytujeme v prostých 2-4lůžkových pokojích, sociální zařízení je na pokoji, nebo společné na chodbě. Na Dragobratu je možné na místě zajistit 2lůžkový pokoj s doplatkem asi 400 Kč/os./3 noci. Z Jasini budeme dojíždět busem asi 30 min na Bukovel a z Dragobratu je to ke sjezdovkám asi 10 min chůze.

Stravování

Místní polopenze začíná 2. den večeří a končí 8. den snídaní. Ochutnáte pravou ukrajinskou teplou snídani (těstoviny, maso, pohanka, salám, sýr, volské oko, párek, palačinky) a večeři o dvou chodech (polévka a hlavní jídlo). Ostatní jídlo je možné koupit na místě, ceny v Jasini jsou nižší než u nás, sortiment dostatečný. Určitě si nenechte ujít návštěvu místních hospůdek a kolib a ochutnávku vyhlášených specialit jako je šašlik, boršč, soljanka, vareniky či pelmeně a vynikající ukrajinská vodka, sladké víno Kagor či ukrajinské pivo.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Žilina

Cestovní doklady: platný cestovní pas s minimální dobou platnosti 3 měsíce

Střediska:
Moderní středisko Bukovel - 50 km upravených sjezdovek obsluhuje 16 vleků (z toho 12 čtyřsedaček). Středisko má kompletní dosněžování a odpovídá alpskému standardu. Od roku 2012 je součástí areálu i 1 km dlouhý snowpark. Středisko plně fungovalo i v roce 2014, kdy bylo přírodního sněhu poskrovnu. Ceny skipasů Bukovel 2020: půldenní 770 UAH, celodenní 895-1170 UAH (nedělní), 785-1120 UAH (pondělní). V lyžařském středisku Bukovel je povinná přilba, bez ní nás na sjezdovku nepustí. Půjčovné přilby na místě je cca 50 UAH/den. Ve středisku Bukovel je i aquapark s celodenním vstupným 900 UAH.
Horské středisko Dragobrat - v provozu jsou 2 dvousedačky a 4 vleky (dvoukotvy). Sjezdovky jsou denně rolbovány a možnosti pro freeride jsou takřka neomezené. Mnoho volných terénů nad hranicí lesa je v blízkosti sjezdovek a na další se dá dostat po tvrdém vyfoukaném hřebeni. Ceny vleků Dragobrat 2019: Lanovka Oáza: 1 jízda 30 UAH, více jízd 20 UAH/jízda. Lanovka - sedačka na Stoh 1200 m: 670 UAH/den, 1 jízda 80 UAH. Lanovka - sedačka do sedla Peremyčka 1400 m: 1 jízda 60 UAH, 6 jízd 280 UAH, 10 jízd 400 UAH, 20 jízd 700 UAH, 50 jízd 1500 UAH. Zálohy na permanentku jsou 20 UAH. Cesta z ubytovny k vlekům trvá pěšky asi 10 minut. Je možné využít místní gruzavik, který je za cca 20 UAH. Ze sedla Peremyčka dále po hřebeni je možné využít dopravu rolbou, cena v roce 2019 byla 1000 UAH/osoba/půldenní jízda dle typu rolby a trasy.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, pojištění atd.), Ukrajina - informace o zemi

Přednosti zájezdu na Zakarpatskou Ukrajinu:

 • perfektní podmínky pro freeride a zimní turistiku na Dragobratu
 • hodně sjezdovek v Bukovelu (50 km, 12 čtyřsedaček)
 • příznivá cena vleků
 • levné hospody, výborné zážitky z après-ski, úplně jiná "východní" kultura, vodka, ...
 • z ČR nejbližší "východní" středisko (asi 850 km)
 • obvykle dobré sněhové podmínky

Nevýhody zájezdu na Zakarpatskou Ukrajinu:

 • na Dragobratu menší možnost nákupu, o něco dražší hospody než v podhůří (ale o to zajímavější)
 • méně doprovodných služeb (saunu ale najdete všude)
 • kvalita ubytování dobrá, ale nelze srovnávat s Alpami

Zakarpatská Ukrajina v zimě

Zakarpatská Ukrajina v zimě