Informace k zájezdu
Vltavská cyklostezka

Úvodní stránka zájezdu Vltavská cyklostezka ( Česká republika, Cykloturistika nenáročná, Cyklistické zájezdy, Cyklostezky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3


Všechny etapy jedeme nalehko s podporou autobusu jen s věcmi potřebnými na jeden den. Většina naplánovaných tras vede po lesních nebo méně frekventovaných asfaltových silnicích. Krátké úseky povedou po polních zpevněných širokých cestách nebo po bezpečných lesních stezkách. Vltavskou cyklostezku bez větších technických problémů zvládnete ujet i na trekovém kole, horské kolo není nutné. Denně ujedeme 40-70 km a překonáme převýšení mezi 550-850 m. Náročnost etap je do značné míry ovlivněna charakterem terénu. Cesta jede chvíli podél řeky, aby následně vystoupala nad úroveň říčního kaňonu a posléze se do něj opět vrátila. Je potřeba počítat s krátkými příkrými i delšími a táhlými stoupáními. I když by se to mohlo na první pohled zdát, trasa rozhodně není jen rovinatá, ale výjezdy do kopce nám mnohdy dají opravdu zabrat. Odměnou za vynaloženou námahu mám budou fantastické výhledy do kraje a měnící se krásnou a malebnou krajinu jižních a středních Čech.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu. Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
• Vltavská cyklistická cesta - jižní část, 1:75 000, 1. vydání Kartografie Praha 2008
• Vltavská cyklistická cesta - severní část, 1:75 000, 1. vydání Kartografie Praha 2008

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i české OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož nikdy není potřeba nosit vaše věci dále od autobusu, je lepší sbalit si veškeré věci raději do větší cestovní tašky (je skladnější do busu namísto velkých batohů s popruhy a bederními pásy). Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: doklad totožnosti, adekvátní množství finančních prostředků (drobné na útratu v autobuse), kartička zdravotní pojišťovny, kolo, cyklistická helma (na tomto zájezdu je doporučená).
Doporučené vybavení: Malý batoh na kolo (10-15 l) nebo cyklobrašnu, do kterého se vejde vše potřebné pro jednodenní vyjížďky na kole. Doporučujeme cyklopřilbu, cyklorukavice a cyklistické brýle. Potřeby osobní hygieny, ručník, krém na opalování s UV filtrem. Sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší. Pravidelně užívané léky, zavírací nůž, čelovku, tužku, zápisník, mapy, GPS, hudební nástroj (menší než basa), foťák a náhradní baterie, nabíječku na telefon a pravidelně užívané léky. Ledvinku nebo kapsičku na krk na doklady a peníze. Vzhledem k situaci s COVID-19 si s sebou pro jistotu vezměte roušku a dezinfekci na ruce - může se stát, že budeme na místě vyzváni k jejich používání.
Vhodný typ kola: horské kolo, crossové kolo a trekové kolo. Trasu je možné absolvovat i na elektrokole (nezapomeňte si nabíječku a případně náhradní baterku).
Na kolo: Náhradní duše, případně pláště odpovídající rozměru vašich ráfků (1x duše je minimum, 2x ventilek, …). Skládací kapesní nářadí, soupravu na lepení, hustilku, cykloláhev na vodu. Doporučujeme mapník na řídítka nebo stažený záznam trasy v mobilním telefonu pro rychlejší a lepší orientaci v terénu a hlavně na křižovatkách, přední svítilnu, zadní červenou blikačku, zámek na kolo raději s dlouhým lankem a k němu 2 klíče (kdyby se jeden ztratil) a také kapsičku na rám kola či brašničku pod sedátko. Klientům s koly vybavenými kotoučovou brzdou doporučujeme přibalit klínky mezi brzdové destičky. Průvodci jsou dostatečně technicky vybavení pro drobnější opravy, ale nemohou celý zájezd opravovat kola, proto si svá kola před cestou nechte zkontrolovat v odborném servisu.
Oblečení: Boty a oblečení pro jízdu na kole. Sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí do autobusu. Dále něco nepromokavého (pláštěnku nebo pončo) a větru odolného. Oblečení do zimy i tepla (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička, …), termoprádlo (Moira, Klimatex), plavky. Obuv a vybavení pro jednodenní túru nalehko.
Strava: Společné snídaně v obou místech ubytování + hospůdky + nákupy po cestě. Možnosti nákupů jsou několikrát denně, není tedy třeba s sebou vozit velké zásoby jídla. Pro posilnění během etap doporučujeme energetické tyčinky, rozpustné nápoje v prášku a stravování v restauracích a bufetech po cestě.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem. V každém případě vsaďte raději na prevenci než na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy