Vltavská cyklostezka

Cyklistické putování od pramene Vltavy na Šumavě až po Slapy

Evropou vede celá řada velmi atraktivních dálkových cyklistických tras, které prochází nejen malebnou krajinou kolem říčních toků, zapadlými vesničkami, ale i městy s dlouhou a pestrou historií a po generace udržovanými tradicemi. Jednou z těchto tras, vedoucí i přes naše území, je cyklostezka s označením EuroVelo 7, která začíná na Maltě a končí v Norsku na Severním mysu na pobřeží Barentsova moře. Na našem území sleduje tato cyklotrasa tok Vltavy. Trasa vede částečně údolím řeky a částečně mírně zvlněnou krajinou vysoko nad říčním údolím s fantastickými výhledy do kraje.

Vybrali jsme pro vás nejkrásnější úseky z této 456 km dlouhé trasy. Naše putování začneme u pramene Vltavy, kde nás potěší panenská šumavská krajina a meandry rodící se řeky. Projedeme se kolem lipenské vodní nádrže, prohlédneme si Český Krumlov, jehož historické centrum je zapsané na seznam UNESCO, nebo České Budějovice s mnohaletou pivovarnickou tradicí a nedalekým zámkem Hluboká. Naše putování ukončíme v Živohošti u vodní nádrže Slapy, asi 50 km jižně od Prahy. Jeden den strávíme putováním kolem řeky Otavy po Otavské cyklostezce.

Jezdit budeme převážně po asfaltových cestách. Kratší úseky povedou po širokých zpevněných cestách nebo výjimečně po lesních stezkách. Celou trasu tak bez problémů projedete na trekovém kole. Vzhledem k ubytování v penzionu a hotelu s možností denního dobíjení baterií, je trasa vhodná i pro elektrokola. Denně ujedeme mezi 40-70 km a překonáme převýšení mezi 550-850 m. Ubytování budeme 3 noci v hotelu Panský Dům ve Vyšším Brodě a 3 noci v hotelu U Kapličky v Písku. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, který budeme využívat k dopravě na začátky etap a při návratu na ubytování. Díky využívání našeho autobusu a profilu trati nás čeká o něco více sjezdů, než výšlapů do kopce. Každý den tak pojedeme na lehko jen s malým batůžkem. Vzhledem k umístění ubytování bude možné kteroukoliv etapu vynechat a udělat si individuální program dle svých představ.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 13 hod z Brna přes Jihlavu a Prahu do Vyššího Brodu, ubytování na 3 noci.
  • 2. den: Autobusem na Kvildu. Na kole k prameni Vltavy, pod Černou Horou na Knížecí pláně a přes Horní Vltavici, Lenoru, Stožec kolem meandrující říčky do Horní Plané. (↔ 70 km, ↑ 600 m, ↓ 950 m)
  • 3. den: Kolem vodní nádrže Lipno: Přes Černou v Pošumaví do Vyššího Brodu s cisterciáckým klášterem. (↔ 45 km, ↑ 360 m, ↓ 500 m)
  • 4. den: Přes pláně kolem Hrudkova do Rožmberka nad Vltavou a dále táhlým stoupáním do Rožmitálu na Šumavě s unikátní křížovou cestou a sjezd zpět k řece a přes Zátoň a Spolí do Českého Krumlova (UNESCO), průjezd historickým centrem a dále přes Zlatou Korunu do Českých Budějovic (↔ 70 km, ↑ 850 m, ↓ 1050 m). Setkání s autobusem a přejezd do Písku, ubytování na tři noci.
  • 5. den: Autobusem do Českých Budějovic. Kolem zámku Hluboká zapsaného na seznam UNESCO a po pohodlných lesních cestách pod Velkým Medníkem (633 m) sjezd do údolí řeky Otavy do historického města Písek. (↔ 60 km, ↑ 750 m, ↓ 750 m)
  • 6. den: Kolem řeky Otavy k soutoku s Vltavou: nad kaňonem Otavy přes Varvažov do Zvíkovského podhradí u soutoku Otavy a Vltavy. Dále už opět po Vltavské cyklostezce po pláních a přes vesničky až do Milešova. (↔ 60 km, ↑ 750 m, ↓ 750 m)
  • 7. den: Z Milešova do Krásné Hory nad Vltavou a dlouhý sjezd do Kamýku nad Vltavou. Zvlněnou krajinou přes Nalžovice, Radič s barokním zámkem a Nahoruby se závěrečným sjezdem do Živohošti (↔ 40 km, ↑ 550 m, ↓ 700 m). Autobusem přes Prahu zpět do Brna. Návrat do Brna okolo 17 hod.

Ubytování

Spát budeme 3x ve Vyšším Brodě v v hotelu Panský Dům a 3x v Písku v v hotelu Bílá růže. Na obou místech budeme mít k dispozici moderně vybavené 2-3 lůžkové pokoje se samostatným sociálním zařízením. V obou hotelích je k dispozici wifi. Hotel Bílá růže v Písku je přímo v historickém centru města nedaleko řeky Otavy.

Stravování

V ceně ubytování jsou zahrnuty společné snídaně podávané formou bufetu. Obě ubytování mají vlastní restauraci, v níž bude možné se navečeřet. Jídlo si vybereme z jídelního lístku. Případně není problém si zajít do některé z restaurací ve městě. Přes den se předpokládá jídlo vlastní s využitím občerstvení, restaurací a obchodů po cestě. Možnost nákupu je každý den.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3


Všechny etapy jedeme nalehko s podporou autobusu jen s věcmi potřebnými na jeden den. Většina naplánovaných tras vede po lesních nebo méně frekventovaných asfaltových silnicích. Krátké úseky povedou po polních zpevněných širokých cestách nebo po bezpečných lesních stezkách. Vltavskou cyklostezku bez větších technických problémů zvládnete ujet i na trekovém kole, horské kolo není nutné. Denně ujedeme 40-70 km a překonáme převýšení mezi 550-850 m. Náročnost etap je do značné míry ovlivněna charakterem terénu. Cesta jede chvíli podél řeky, aby následně vystoupala nad úroveň říčního kaňonu a posléze se do něj opět vrátila. Je potřeba počítat s krátkými příkrými i delšími a táhlými stoupáními. I když by se to mohlo na první pohled zdát, trasa rozhodně není jen rovinatá, ale výjezdy do kopce nám mnohdy dají opravdu zabrat. Odměnou za vynaloženou námahu mám budou fantastické výhledy do kraje a měnící se krásnou a malebnou krajinu jižních a středních Čech.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

David Hainall - Vltavská cyklostezka 2020

Vltavská cyklostezka

Vltavská cyklostezka

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Jezera Solné komory na kole

Cyklistika v okolí jezer pod Dachsteinem

Třeboňsko na kole

Cyklostezkami po hrázích rybníků, lužními lesy i kouzelnou jihočeskou krajinou

Jižní Morava - na kole krajem vína

Pálava, vinné sklepy a otevřená moravská srdce