Vybavení na zajištěné cesty via ferrata - podrobně

Zajištěné cesty - ferraty (klettersteigy) - umožňují průměrně zdatnému člověku podívat se do míst, kam ještě nedávno mohli vystoupat pouze horolezci. Cesty jsou budovány ve skále pomocí ocelových kramlí, žebříků a jistících ocelových lan. K jejich zdolání není třeba znát speciální horolezecké techniky. Je však nutné si uvědomit, že kvalitní normované vybavení je nutností.

V tomto textu dále uvádíme povinné vybavení a vybavení doporučené, které zpříjemní výstup. Účastník zájezdu na ferraty, který nebude mít řádné povinné vybavení, podstupuje výstup na vlastní nebezpečí a CK se zříká jakékoliv zodpovědnosti (viz. všeobecné podmínky).

Vybavení povinné

Záměrně jsou uvedeny normy, kterým následující vybavení podléhá, aby nedošlo k záměně. Těchto čísel se nemusíte obávat. Pokud jste vybavení zakoupili v posledních letech od renomovaných výrobců ve specializovaných prodejnách, s největší pravděpodobností uvedené normy splňuje.

1) Horolezecká helma - chrání hlavu jak před padajícím kamením, tak při případném pádu či bouchnutí se do hlavy při výstupu o skalní převisy, žebříky nebo kramle. Helma musí být normována jako helma horolezecká. (EN12492 resp. UIAA106). Cyklistické a podobné helmy nelze použít, protože nesplňují příslušné normy.

2) Jistící postroj

a) Sedací úvazek - klasický horolezecký úvazek značený jako typ C splňující normu EN 12277. Existují sedací úvazky speciálně určené na via ferraty splňující tutéž normu.

b) Prsní (hrudní) úvazek - splňující stejnou normu EN 12277 jako sedací úvazek.

c) Plochá smyčka - smyčka o nosnosti minimálně 15 kN a délce 160-200 cm slouží k propojení sedacího a prsního úvazku.

Poznámka: namísto kombinace prsního a sedacího úvazku lze použít úvazek celotělový splňující normu EN 12277.

3) Ferratová brzda - pádová brzda se dvěma karabinami typu K splňující normu EN 958.Povinné vybavení si lze u nás zapůjčit jako VIA FERRATA KOMPLET. Nebo si lze zapůjčit pouze jednotlivé součásti, přičemž jistící postroj (plochá smyčka, sedací a prsní úvaz) půjčujeme jako jeden celek. Informace zde - půjčovna vybavení na zájezdy.

Prsní úvazekSedací úvazekFerratová brzdaPřilbaVybavení doporučené

Odsedávací smyčka - plochá sešitá smyčka o délce 80 cm a nosnosti 22 kN s karabinou vybavenou pojistkou. Slouží k "odsednutí" v náročných partiích cesty a odpočinku.

Rukavice - lze zakoupit rukavice určené přímo na via ferraty, svoji službu však udělají také rukavice cyklistické bez prstů, popřípadě pracovní s ustřiženými prvními články prstů (manipulace s karabinami v takto upravených rukavicích vyžaduje cvik).

Sportovní brýle - sluneční nebo čiré, s kvalitním UV filtrem (kat. 3 nebo 4). Chrání oči před UV zářením a také padajícím kamením a pískem.

Povinné vybavení zde uvedené lze běžně zakoupit v horolezeckých obchodech, a nebo zapůjčit u nás či v jiných specializovaných půjčovnách.

Obecné informace, co si vzít na zájezdy s ferratami
Klasifikace náročnosti zajištěných cest via ferrata (klettersteig)

Zájezdy na zajištěné cesty via ferrata