Doporučené vybavení na vícedenní přechody hor

Pouze pro inspiraci

Věci pro jednu osobu: Myslete na to, že vše potřebné ke strávení několika dní (podle náročnosti zájezdu) si ponesete na zádech, proto je nanejvýše žádoucí minimalizovat váhu celého nákladu. Optimální váha batohu po sbalení je asi 15 - 20 Kg. Batoh s kvalitním zádovým systémem, do kterého se vleze vše potřebné, má většinou objem 55-75 l. Je nutné sbalit batoh již doma tak, aby se po příjezdu na místo mohlo okamžitě vyrazit. Na nohy kvalitní "rozchozené" boty do hor, nebo lehčí trekové boty (podle náročnosti zájezdu), sandály (aby si nohy po celodenní túře odpočinuly, na cestu do busu), oblečení do pohody i nepohody volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek 1. vrstva termoprádlo, 2. a 3. vrstva silnější termoprádlo, fleece, polartec, windstopper, no wind ..., 4. vrstva "svrchní" šusťák, gore-tex, gelanots,... (moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort), kraťasy, trička, ponožky (nejlépe trekové z moderních materiálů), plavky, čepice, rukavice, pláštěnku (i na batoh), trekové hole, stan, spacák, karimatku, potřeby osobní hygieny, cestovní ručník, krém s UV filtrem, sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší. Pravidelně užívané léky, lžíci, ostrý nůž (nejlépe zavírací), světlo - "čelovku", láhve na vodu (nejméně 3 l na osobu), zápalky (zapalovač), otvírák, lékárničku, foťák a náhradní baterie. Pro potřeby vaření si přibalte nádobí, příbor a vařič včetně paliva.

Nezapomeňte: platný cestovní doklad, kartičku pojištěnce (evropský průkaz zdravotního pojištění), kartičku pojištění léčebných výloh, dostatečné množství valut, karty na slevy (ISIC, ITIC, IYTC).

Věci společné pro dvojici (trojici): spolehlivý stan (nejlépe samonosný), lékárničku, vařič, dostatek paliva, zápalky (zapalovač), otvírák, nádobí na vaření (ešus,...).

Jak balit jídlo: u většiny přechodů hor je nutné nést veškeré jídlo na celý zájezd v batohu (po odchodu od busu se s ním potkáme až na konci přechodu). U některých zájezdů se s autobusem potkáme mezi jednotlivými přechody (bude nás převážet k dalšímu výchozímu bodu), je tedy možnost zásoby jídla doplnit z autobusu nebo dokoupit někde po cestě. Tyto informace zjistíte z konkrétního programu zájezdu.

Na hlad: vařič, dostatek paliva, zápalky, otvírák, nádobí na vaření a příbor.
STRAVA: Stravování bývá převážně po celou dobu zájezdu z vlastních či dokoupených zásob. Základní potraviny je většinou možné dokoupit až na místě (pečivo, ovoce, zeleninu, ...). Doporučujeme vařit a stravovat se ve 2 až 3 lidech.
NÁVRH JÍDLA (PRO INSPIRACI): štangle tvrdého salámu, slanina, chleba, ovesné vločky, sušené ovoce, sušené mléko, kondenzované mléko v tubě, čokolády, pudink do vody, čaj, šumivé vitaminy, šumáky do vody, oplatky, džem, med, bramborová kaše, rýže, těstoviny, předvařená čočka, sojové maso, omáčky v prášku, polévky v sáčku, tvrdý sýr, tavené sýry, paštiky, cibule, česnek, cukr, sůl, koření, slivovice, ...

Poznámky ke stravování: chléb nebalte do igelitu a jiných neprodyšných materiálů, jinak se zapaří a zplesniví, doporučujeme zabalit do plátěné utěrky. Aby štangle salámu nezplesnivěla, je dobré ji předem nechat vysušit ve stinném a větrném místě. Tvrdý sýr je dobré namočit předem na noc do hodně slané vody (nasycený roztok), aby se konzervoval, nechat ho pak vysušit a zabalit do prodyšného materiálu. Při nakupování se dívejte na dobu přípravy - vaření (ať vyjdete s palivem a nevaříte jedno jídlo půl dne). Šetřete na váze obalů (tzv. mrtvá váha)!!! Na vícedenních přechodech počítejte s tím, že možnost vařit bude jen ráno a večer, na oběd si připravte studené jídlo. Obědová pauza trvá zhruba hodinu. Kromě toho je denně i několik kratších zastávek, kdy je možné posvačit. Většinou je možné přes den doplnit vodu ze studánek či horských potoků, ale některé dny je voda dostupná jen ráno a večer na tábořišti.

Zdravotní zabezpečení: Doporučujeme každému účastníkovi, aby si vzal svoji osobní lékárničku. Jestliže máte nějaké trvalejší zdravotní problémy (cukrovka, epilepsie, angína pektoris,...), sdělte nám je prosím předem do CK (telefonicky, písemně či osobně). Pokud nebude mezi účastníky zájezdu odborný zdravotník, obracejte se s případnými problémy na průvodce. Ten bude mít k dispozici lékárničku se základními léky a zdravotními potřebami.

Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla, t.j. 15-20 kg a snažte se o maximální skladnost. V autobuse je možnost dokoupit alko, nealko a teplé nápoje.

Podrobné informace ke každému zájezdu dostane v pokynech, které zasíláme (e-mailem nebo poštou) nejpozději 14 dní před odjezdem.