Skalní města Adršpachu a Broumovska

Pohodová turistika krajinou pískovcových skal

Mezi Krkonošemi a Orlickými horami, vklíněn mezi vysoká sudetská pohoří, leží kraj rozsáhlých pískovcových skalních měst, vysokých věží, hlubokých a úzkých soutěsek, ale i středověkých skalních hradů, barokních kostelů, klášterů a prvorepublikového betonového opevnění. Chráněná krajinná oblast Broumovsko zahrnuje Adršpašsko-teplické skály, Broumovské a Polické stěny, Javoří hory, Jestřebí hory a stolovou horu Ostaš.

Připravili jsme pro vás výlety do nejkrásnějších a turisticky nejzajímavějších míst tohoto zvláštního kraje. Čekají nás jednodenní túry po turisticky značených cestách těmi nejhezčími kouty Broumovského výběžku. Určitě neopomeneme ani historické památky, žízeň a hlad zaženeme v místních hospůdkách či pivovarech.

Túry nám zaberou většinou 5-8 hod, podle kondice a chuti každého účastníka se případně dají zkrátit či prodloužit, zdoláme při nich převýšení 500-800 m. Program mohou absolvovat také zdatnější děti, pro které nabízíme speciální slevu 10%. Nocovat budeme v penzionu s kvalitní polopenzí. Místo noclehu máme společné s cyklistickým zájezdem Skalní města Adršpachu a Broumovska na kole.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný sraz po 18 hod v penzionu na okraji Teplic nad Metují, večeře a seznamovací večírek.
  • 2. den: Hromadnou dopravou do obce Machov, výstup na Božanovský Špičák (773 m) a poté Broumovskými stěnami až na turistickou chatu Hvězda. Po občerstvení možno pokračovat Polickými stěnami přes Strážnou horu (689 m) do Honů anebo rovnou do Broumova, kde je možnost prohlídky a ochutnávky v místním pivovaru. (8 hod, ↑ 700 m, ↓ 800 m)
  • 3. den: Od penzionu vlakem do Adršpachu a odtud skrz Adršpašské skalní město s Gotickou brankou, vodopády a jezírkem přes Vlčí rokli do Teplického skalního města a postupně zpět k penzionu (5 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m), s možností prodloužení.
  • 4. den: Ráno vlakem do Žďáru nad Metují a poté na skalní město Ostaš, přes Kočičí skály a přes obce Dědov a Javor na zámek Skály Bischofstein a na zříceninu hradu Skály, možnost návštěvy rozhledny Čáp (786 m) a zpět k penzionu a odjezd domů. (6-7 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m)

Ubytování

Na okraji Teplic nad Metují ve velmi příjemném penzionu TARA, ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. K dispozici je také bar s čepovaným pivem a kryté venkovní posezení s ohništěm.

Stravování

Dostaneme místní polopenzi, která začíná 1. den večeří a končí poslední den snídaní. Snídaně obvykle zahrnuje šunku, sýr, džem, pečivo, jogurt, müsli, ovoce, kávu, čaj a džus. Stravování přes den je z vlastních zásob. Případně lze zakoupit jídlo a nápoje v restauracích během výletů.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3


Během zájezdu nás čekají jednodenní pohodové túry spojené s prohlídkami místních pozoruhodností a turistických cílů. Ubytování je zajištěno v příjemném penzionu s polopenzí. Na túrách se dostaneme do nadmořské výšky až 800 m. Samotné túry nám zaberou asi 5-8 hod, vystoupáme a sestoupáme převážně 500-800 m. Program je vhodný i pro zdatnější děti od cca 10 let. Díky velké atraktivitě tohoto území a rozvinuté turistické infrastruktuře je zde řada cílů pro individuální program.

Skalní města Adršpachu a Broumovska

Skalní města Adršpachu a Broumovska