Skalní města Adršpachu a Broumovska na kole

Pohodová cyklistika krajinou pískovcových skal

Mezi Krkonošemi a Orlickými horami, vklíněn mezi vysoká sudetská pohoří, leží kraj rozsáhlých pískovcových skalních měst, vysokých věží, hlubokých a úzkých soutěsek, ale i středověkých skalních hradů, barokních kostelů, klášterů a prvorepublikového betonového opevnění. Chráněná krajinná oblast Broumovsko zahrnuje Adršpašsko-teplické skály, Broumovské a Polické stěny, Javoří hory, Jestřebí hory a stolovou horu Ostaš.

Připravili jsme pro vás pohodové cyklovyjížďky do nejkrásnějších a turisticky nejzajímavějších míst tohoto kraje na severní hranici naší republiky. Čekají nás jednodenní cyklistické etapy po značených cyklotrasách těmi nejhezčími kouty Broumovského výběžku. Na místech přístupných pouze pro pěší turisty kola zaparkujeme a prohlédneme si skalní města nebo vystoupáme na vyhlídky. Určitě neopomeneme ani historické památky, žízeň a hlad zaženeme v místních hospůdkách či pivovarech.

Etapy nám zaberou většinou 5-8 hod, podle kondice a chuti každého účastníka se případně dají zkrátit či prodloužit, zdoláme při nich převýšení 300-850 m. Program mohou absolvovat také zdatnější děti, pro které nabízíme speciální slevu 10%. Nocovat budeme v penzionu s kvalitní polopenzí. Místo noclehu máme společné s pěším zájezdem Skalní města Adršpachu a Broumovska.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný sraz po 18 hod v penzionu na okraji Teplic nad Metují, večeře a seznamovací večírek.
  • 2. den: Od penzionu proti proudu říčky Metuje do Adršpachu. Prohlídka Adršpašského skalního města s až 90metrovými ikonickými skalními věžemi, jakými jsou Starosta a Starostová, Milenci, Krakonošův zub či Džbán, úzkými soutěskami a mezi skalami skrytými vodopády (pěšky cca ↔ 3,5 km, 3 hod). Poté možná návštěva horolezeckého muzea v místním zámku či zříceniny hradu Adršpach (681 m) (pěšky 30 min). Poté opět na kole po západním úbočí celého skalního města až ke vstupu do Teplického skalního města za Ledním medvědem, Kancem, Psem a ochladit se v soutěsce Sibiř, kde často leží „věčný sníh“ až do léta (pěšky cca ↔ 3 km, 2 hod). Pak k zámku Skály - Bischofstein, možný pěší výstup na nejvyšší bod Adršpašsko-teplických skal, vyhlídku Čáp (786 m) (30 min). Na závěr dokončení okruhu zpět k penzionu (↔ 20 km, ↑ 400 m, ↓ 400 m).
  • 3. den: Vlakem do Police nad Metují a odtud již po cyklostezkách pod Polickými stěnami s návštěvou skalního města kolem Božanovského Špičáku, kde příroda erozí pískovce vykouzlila skalní útvary jako Veverka, Kočka, Varan, Kačenk, Velbloud či Želva a poté cyklostezkou pod Broumovskými stěnami s Kamennou bránou do Broumova. Možnost prohlídky broumovského kláštera či pivovaru a poté vlakem zpět do Teplic nad Metují či pro zdatnější možno pokračovat na kole až do penzionu. (↔ 30-45 km, ↑ 600-850 m, ↓ 750 m)
  • 4. den: Z Teplic nad Metují po cyklostezce pod stolovou horu Ostaš, pěší prohlídka skalního města se Skalním bludištěm, Mouřenínem, Výří bránou, Jezevcem, Mohylou smrti, Cikánkou a Cikánem až na Frýdlantskou vyhlídku (pěšky cca ↔ 2,5 km, 1,5 hod). Pro zvídavé pěší prohlídka i sousedních Kočičích skal se Slují českých bratří, Křemílkem, Skrčkem či majestátným Sokolem až ke Kočičímu hradu (pěšky cca ↔ 2 km, 1 hod). Návrat do Teplice nad Metují. (↔ 20 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Kolem 16 hod ukončení programu a odjezd.

Ubytování

Na okraji Teplic nad Metují ve velmi příjemném penzionu TARA, ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. K dispozici je také bar s čepovaným pivem a kryté venkovní posezení s ohništěm.

Stravování

Dostaneme místní polopenzi, která začíná 1. den večeří a končí poslední den snídaní. Snídaně obvykle zahrnuje šunku, sýr, džem, pečivo, jogurt, müsli, ovoce, kávu, čaj a džus. Stravování přes den je z vlastních zásob. Případně lze zakoupit jídlo a nápoje v restauracích během výletů.

Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Skalní města Adršpachu a Broumovska na kole

Skalní města Adršpachu a Broumovska na kole

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Jizerské hory na kole

Silničky přes hřebeny Jizerských hor a nejlehčí traily pro každého

Drávská cyklostezka

Podhůřím Dolomit i Vysokých Taur (Rakousko)

Králický Sněžník a Rychlebské hory na kole

Cyklistika zapomenutým krajem na severu Moravy a Slezska

Český ráj na kole

Pohodová cyklistika krajinou pískovcových skal a skalních hradů

Jižní Morava - na kole krajem vína

Pálava, vinné sklepy a otevřená moravská srdce

Třeboňsko na kole

Cyklostezkami po hrázích rybníků, lužními lesy i kouzelnou jihočeskou krajinou