Skalní města Adršpachu a Broumovska na kole

Pohodová cyklistika krajinou pískovcových skal

Mezi Krkonošemi a Orlickými horami, vklíněn mezi vysoká sudetská pohoří, leží kraj rozsáhlých pískovcových skalních měst, vysokých věží, hlubokých a úzkých soutěsek, ale i středověkých skalních hradů, barokních kostelů, klášterů a prvorepublikového betonového opevnění. Chráněná krajinná oblast Broumovsko zahrnuje Adršpašsko-teplické skály, Broumovské a Polické stěny, Javoří hory, Jestřebí hory a stolovou horu Ostaš.

Připravili jsme pro vás pohodové cyklovyjížďky do nejkrásnějších a turisticky nejzajímavějších míst tohoto kraje na severní hranici naší republiky. Čekají nás jednodenní cyklistické etapy po značených cyklotrasách těmi nejhezčími kouty Broumovského výběžku. Na místech přístupných pouze pro pěší turisty kola zaparkujeme a prohlédneme si skalní města nebo vystoupáme na vyhlídky. Určitě neopomeneme ani historické památky, žízeň a hlad zaženeme v místních hospůdkách či pivovarech.

Etapy nám zaberou většinou 5-8 hod, podle kondice a chuti každého účastníka se případně dají zkrátit či prodloužit, zdoláme při nich převýšení 300-850 m. Program mohou absolvovat také zdatnější děti, pro které nabízíme speciální slevu 10%. Nocovat budeme v penzionu s kvalitní polopenzí. Místo noclehu máme společné s pěším zájezdem Skalní města Adršpachu a Broumovska.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný sraz po 18 hod v penzionu na okraji Teplic nad Metují, večeře a seznamovací večírek.
  • 2. den: Od penzionu přes Teplice nad Metují a mezi Teplickými a Jiráskovými skalami k zámku Skály - Bischofstein, poté možný pěší výstup na nejvyšší bod Adršpašsko-teplických skal, vyhlídku Čáp (786 m) (30 min). Za další 3 km můžeme od jihu vstoupit do Teplického skalního města za Ledním medvědem, Kancem, Psem a ochladit se v soutěsce Sibiř, kde často leží „věčný sníh“ až do léta (pěšky cca ↔ 3 km, 2 hod). Poté podél skal do Adršpachu (zřícenina hradu, pěšky 30 min, horolezecké muzeum v místním zámku). Prohlídka Adršpašského skalního města s až 90metrovými ikonickými skalními věžemi jakými jsou Starosta a Starostová, Milenci, Krakonošův zub či Džbán, úzkými soutěskami a mezi skalami skrytými vodopády (pěšky cca ↔ 3,5 km, 3 hod). Na závěr podél Metuje dokončení okruhu k penzionu. (↔ 20 km, ↑ 400 m, ↓ 400 m)
  • 3. den: Vlakem do Police nad Metují a odtud již po cyklostezkách pod Polickými stěnami s návštěvou skalního města kolem Božanovkého Špičáku, kde příroda erozí pískovce vykouzlila skalní útvary jako Veverka, Kočka, Varan, Kačenk, Velbloud či Želva a poté cyklostezkou pod Broumovskými stěnami s Kamennou bránou do Broumova. Možnost prohlídky broumovského kláštera či pivovaru a poté vlakem zpět do Teplic nad Metují či pro zdatnější možno pokračovat na kole až do penzionu. (↔ 30-45 km, ↑ 600-850 m, ↓ 750 m)
  • 4. den: Z Teplic nad Metují po cyklostezce pod stolovou horu Ostaš, pěší prohlídka skalního města se Skalním bludištěm, Mouřenínem, Výří bránou, Jezevcem, Mohylou smrti, Cikánkou a Cikánem až na Frýdlantskou vyhlídku (pěšky cca ↔ 2,5 km, 1,5 hod). Pro zvídavé pěší prohlídka i sousedních Kočičích skal se Slují českých bratří, Křemílkem, Skrčkem či majestátným Sokolem až ke Kočičímu hradu (pěšky cca ↔ 2 km, 1 hod). Návrat do Teplice nad Metují. (↔ 20 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m)

Ubytování

Na okraji Teplic nad Metují ve velmi příjemném penzionu TARA, ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. K dispozici je také bar s čepovaným pivem a kryté venkovní posezení s ohništěm.

Stravování

Dostaneme místní polopenzi, která začíná 1. den večeří a končí poslední den snídaní. Snídaně obvykle zahrnuje šunku, sýr, džem, pečivo, jogurt, müsli, ovoce, kávu, čaj a džus. Stravování přes den je z vlastních zásob. Případně lze zakoupit jídlo a nápoje v restauracích během výletů.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2


Profil tratí je mírně zvlněný až kopcovitý. Celkové převýšení jednotlivých etap je maximálně 850 m a délka tras od 20 do maximálně 50 km. Na navržených trasách se střídá asfaltový povrch komunikací nižších tříd s úseky po lesních a polních cestách. Etapy je možné prodlužovat i zkracovat podle chuti a vytrvalosti jednotlivých účasníků. Zájezd je vhodný pro aktivní děti cca od 10 let. Díky velké atraktivitě tohoto území a rozvinuté turistické infrastruktuře je zde řada cílů pro individuální program.

Skalní města Adršpachu a Broumovska na kole

Skalní města Adršpachu a Broumovska na kole