Informace k zájezdu
Polské Bieszczady

Úvodní stránka zájezdu Polské Bieszczady ( Polsko, Turistika horská )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Čeká nás atraktivní turistika technicky nenáročným terénem, trasy vedou po značených stezkách travnatými poloninami s nástupy ze zalesněných dolin a sedel. Denní túry trvají 7-9 hodin včetně pauz. Vzhledem k tomu, že je nutné na poloniny nejprve vystoupat, činí denní převýšení 900-1400 m. Avšak všechny túry lze do určité míry zkrátit, zejména pak nejdelší túru poslední den, takže převýšení nemusí ani jeden den překročit hranici 1000 m ve výstupu a totéž v sestupu. Kromě plánovaného odpočinkového poznávacího programu 4. den je možné si kdykoliv zařadit svůj vlastní program. Autobus nám bude po celou dobu zájezdu k dispozici. Všechny aktuálně nepotřebné věci bude možné ponechat na ubytovně, 2. a 5. den pak v autobusu.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
https://pogoda.onet.pl/prognoza-pogody/wetlina-358261 (Wetlina)
http://www.aktywnelato.pl/pogoda/polska-podkarpacie-ustrzyki-gorne,osrodek,41.html (Ustrzyki Górne)
Počasí v Bieszczadech je i v létě proměnlivé, může nastat jakékoliv počasí od chladna a deště přes slunečno a teplo až k vedru v údolích. Rozmezí denních teplot v Bieszczadech se může na hřebenech pohybovat od cca 10 °C do 25 °C. Mohou se objevit i bouřky.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Na místě můžete utratit za případný nákup sýrů oštěpků, návštěvu restaurace nad rámec polopenze či nákup potravin, občerstvení a suvenýrů. Ceny jsou srovnatelné s cenami v turistických destinacích u nás. Výše financí s sebou tak závisí opravdu jen na Vás a Vašich chutích. Rozumná výše, která počítá s menší útratou je okolo 50-100 zlotých. Žádné další výrazné výdaje asi mít nebudete. Přesto doporučujeme finanční rezervu - dalších 100 zlotých či desítky eur dle vašeho uvážení. Cestou tam a zpět můžete mít teoreticky nějaké výdaje v eurech na slovenském území (např. při pauzách na benzinkách).
Výměna peněz: V Polsku se platí zlotými. Před odjezdem si tedy vyměňte polské zloté, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Na útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Platba kartou je možná pouze při cestě tam a zpět na benzinkách, na místě kartou prakticky nikde platit nelze. Vybírání hotovosti z bankomatů nebude možné.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz ). Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
• VKÚ Harmanec: 163 Bieszczady - Bukovské vrchy 1 : 50 000.

Knižní průvodci:
• Ivo Petr - Polské hory (zahrnuje i túry v Bieszczadech).

Výše uvedená mapa funguje současně jako dobrý zdroj místopisných informací.
V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož nikdy není potřeba nosit vaše věci dále od autobusu, je lepší sbalit si veškeré věci raději do větší cestovní tašky (je skladnější do busu namísto velkých batohů s popruhy a bederními pásy). Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství polských zlotých, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, malý batoh cca 20-30 l na denní túry.
Doporučené vybavení: Zavazadlo na všechny věci, teleskopické hole, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, sluneční brýle s UV filtrem, hygienické potřeby, ručník, plavky, mapa (viz kap. Mapy a literatura)
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek), případně návleky, oblečení na ubytovnu a na noclehy na ubytovně. Boty: Kvalitní boty do hor, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Na akci postačí i lehčí trekové boty. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do busu, na ubytovnu, na přezutí po túře).
Strava: Polopenzi máte v ceně. Přes den na túře téměř žádná možnost stravování není (výjimkou je poslední túra - na polonině Wetlinské je chata), většinu studeného jídla na den si vezměte s sebou z ČR. Na místě lze však dokoupit čerstvé potraviny. Více viz Stravování. S sebou např.: chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Na ubytovně je pitná voda. S sebou vezměte na túry láhev na celý den, tedy o objemu cca 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Zásobu vody na úvodní den přechodu si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGRAFIE

Fotky z minulých zájezdů do Bieszczad: Veronika Pelikánová - Bieszczady 2010.