Informace k zájezdu
Polské Bieszczady

Úvodní stránka zájezdu Polské Bieszczady ( Polsko, Karpaty, Turistika horská )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Čeká nás atraktivní turistika technicky nenáročným terénem, trasy vedou po značených stezkách travnatými poloninami s nástupy ze zalesněných dolin a sedel. Denní túry trvají 7-9 hodin včetně pauz. Vzhledem k tomu, že je nutné na poloniny nejprve vystoupat, činí denní převýšení 900-1400 m. Avšak všechny túry lze do určité míry zkrátit, zejména pak nejdelší túru poslední den, takže převýšení nemusí ani jeden den překročit hranici 1000 m ve výstupu a totéž v sestupu. Kromě plánovaného odpočinkového poznávacího programu 4. den je možné si kdykoliv zařadit svůj vlastní program. Autobus nám bude po celou dobu zájezdu k dispozici. Všechny aktuálně nepotřebné věci bude možné ponechat na ubytovně, 2. a 5. den pak v autobusu.

Podmínkou pro rafting není předchozí zkušenost ani fyzická kondice, pouze nutnost umět plavat, obtížnost je WW1 - WW2 (dle stavu vody) a doba plavby je asi 2 hodiny. Pokud se nemůžete raftingu zúčastnit, poskytneme vám slevu.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
https://pogoda.onet.pl/prognoza-pogody/wetlina-358261 (Wetlina)
http://www.aktywnelato.pl/pogoda/polska-podkarpacie-ustrzyki-gorne,osrodek,41.html (Ustrzyki Górne)
Počasí v Bieszczadech je i v létě proměnlivé, může nastat jakékoliv počasí od chladna a deště přes slunečno a teplo až k vedru v údolích. Rozmezí denních teplot v Bieszczadech se může na hřebenech pohybovat od cca 10 °C do 25 °C. Mohou se objevit i bouřky.

MÍSTNÍ MĚNA

1 PLN (zlotý) = 5,812 Kč
V Polsku se platí zlotými. Před odjezdem si tedy vyměňte polské zloté, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Na útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Platba kartou je možná pouze při cestě tam a zpět na benzinkách, na místě kartou prakticky nikde platit nelze. Vybírání hotovosti z bankomatů nebude možné.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

  • VKÚ Harmanec: 163 Bieszczady - Bukovské vrchy 1 : 50 000.

Knižní průvodci:

  • Ivo Petr - Polské hory (zahrnuje i túry v Bieszczadech).

Výše uvedená mapa funguje současně jako dobrý zdroj místopisných informací.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních GPS map, které fungují i v terénu, kde mobilní data nejsou (tzv. offline mapy). Tyto offline mapy doporučujeme stahovat ještě v ČR, nejlépe přes WiFi. Pro zájezdy v EU je velmi doporučujeme, mimo EU jsou díky extrémním cenám mobilních dat nutností.
Aplikace Mapy.cz má kromě ČR i kvalitní zahraniční mapy, které jdou snadno stáhnout offline.

MOBILY

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
  • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice, na rafting: plavky, tričko, lehkou větrovku a boty do vody (stačí sandály)
  • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu)
  • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, tvrdý a měkký sýr, cereální tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Polsku
Ambasada Republiki Czeskiej
ul. Koszykowa 18, Warsaw 00-555
Tel: +48/225251-850 OEÚ +48/225251-857
Fax: +48/225251-898
Nouzová linka +48/608298988
Email: warsaw@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/warsaw

Provozní hodiny úřadu: po-pá 08.00-16.30
Úřední hodiny pro veřejnost: po-čt 09.00-12.00

Konzulární oddělení velvyslanectví ČR v Polsku
Al. Róz 12, 00 556 Varšava, Polsko, 00-556 Warsaw
Tel: +48/225251850
Fax: KO- +48/226217-234
Nouzová linka: +48/608298988
Email: warsaw@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/warsaw
Provozní hodiny úřadu pro veřejnost: po-čt 9.00-12.00 Důležitá telefonní čísla: Bezplatná linka pomoci pro turisty 112, Policie 997, Hasiči 998, První pomoc 999


FOTOGRAFIE


Fotky z minulých zájezdů do Bieszczad: Veronika Pelikánová - Bieszczady 2010.