Polské Bieszczady

Horská turistika po karpatských poloninách

Trilaterální národní park Bieszczady je zapadlý a obtížně přístupný kraj hor, kde se setkává nejvzdálenější cíp Slovenska s výběžky Polska a Zakarpatské Ukrajiny. V horách žijí nejen rysi, vlci, medvědi, vydry, bobři, losi, ale i mohutní zubři. V často vysídlených vesnicích stojí staré dřevěné bojkovské a lemkovské kostelíky, které umocňují atmosféru liduprázdného kraje s nejnižším počtem obyvatel v Evropě. V dolinách rostou hluboké a místy těžko prostupné bukové lesy. Nedozírné hřebeny a povlovné travnaté poloniny s roztroušenými skalkami a kamennými moři poskytují nepřeberné možnosti k opravdovému toulání a technicky nenáročné turistice.

Projdeme se po zdejších krásných poloninách Caryńské a Wetlinské a vystoupíme na nejvyšší horu Bieszczad, Tarnicu. Na hranicích Polska, Slovenska a Ukrajiny staneme na trojhraničním vrcholu Krzemienec, který je současně nejvyšším vrcholem slovenských Bukovských vrchů. Do programu zařadíme i jeden odpočinkový den spojený s poznáváním unikátních dřevěných kostelů mezi obcemi Ustrzyki Gorne a Ustrzyki Dolne a raftingem v lehkých peřejích a malebných meandrech řeky San.

Čeká nás atraktivní turistika po travnatých poloninách s nástupy ze zalesněných dolin a sedel. Denní túry trvají nejčastěji 7-9 hodin včetně pauz s převýšením kolem 1000 m ve výstupu a totéž v sestupu (náročnost podrobněji). Po dvou túrách je zařazen jeden odpočinkový poznávací den. Poslední túra má dvě varianty náročnosti. Všechny túry je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Ubytovaní budeme v turistické ubytovně ve Wetlině a dostaneme místní polopenzi. Dopravu i ubytování máme společné se zájezdem Bieszczady na kole.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 20 hod z Brna přes Olomouc a Ostravu, noční přejezd Polska.
  • 2. den: Z Przelez Wyźniańska (855 m) výstup na Malou Rawku (1267 m), skvělý vyhlídkový bod Wielkou Rawku (1304 m) a dále na trojhraniční vrchol Krzemienec (1221 m). Sestup po hřebeni Dzial do Wetliny. (7 hod, ↑ 850 m, ↓ 1050 m)
  • 3. den: Nádherná túra po nejvýchodnějších poloninách polských Bieszczad: Z vesnice Wolosate výstup na poloninu Bukowskou při ukrajinské hranici. Přes Rozsypaniec (1280 m) po travnatých hřebenech na Halicz (1333 m), rozhledy na ukrajinskou Boržavu či Horhany. Kolem skalnatého Krzemieńe výstup na nejvyšší horu Tarnicu (1346 m). Sestup do Wolosate nebo do Ustrzyki Gorne. (8 hod, ↑ 950 m, ↓ 950 m)
  • 4. den: Odpočinkový den: S podporou busu poznávání malebné krajiny s návštěvou unikátních dřevěných kostelíků mezi obcemi Ustrzyki Gorne a Ustrzyki Dolne. Splutí řeky San s místním průvodcem - asi 2 hodiny na raftu malebnými meandry s lehkými peřejemi.
  • 5. den: Túra na polonině Wetlinské (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 700 m). Karpatské travnaté hřebeny, nekonečné prostory, daleké obzory. Alternativně náročná a dlouhá túra přes půvabné poloniny Caryńskou a Wetlinskou (9 hod, ↑ 1400 m, ↓ 1400 m). Noční přejezd Polska.
  • 6. den: Příjezd přes Ostravu a Olomouc do Brna kolem 8 hod.

Ubytování

Spíme v turistické ubytovně U Rumcajsa ve Wetlině, kam dorazíme v podvečer 2. dne po první túře. Zázemí ubytování opustíme 5. den ráno po snídani. V ubytovně jsou převážně 2-4lůžkové jednoduše zařízené pokoje. Ubytování ve 2lůžkovém pokoji garantujeme za příplatek 300 Kč/os., svůj zájem o něj uveďte do přihlášky. Sociální zařízení je společné na chodbě. V ubytovně je k dispozici kuchyňka, kde si můžete uvařit třeba čaj nebo kávu. Povlečení je k dispozici, ručník je třeba si přivézt vlastní. Wifi připojení k internetu není v místě ubytování k dispozici. Pro použití elektrických zásuvek v místě ubytování není potřeba žádná redukce. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Na místě budeme mít polskou polopenzi, která začíná 2. den večeří a končí 5. den snídaní. Je možné zajistit i vegetariánskou nebo bezlepkovou stravu (zájem prosím uveďte do přihlášky). Ke snídani se obvykle podává pečivo, míchaná vejce, párky nebo klobásky, šunka, sýry, palačinky s tvarohem nebo borůvkami, máslo, káva nebo čaj. K večeři je možné si vybrat některou z místních specialit z jídelního lístku. Pití k večeři není zahrnuto do ceny polopenze. Studenou stravu na den si vezměte s sebou z ČR. Na túrách je chata s možností občerstvení pouze na polonině Wetlinské. Na místě je několik obchodů, kde se dají dokoupit čerstvé potraviny. V místní salaši mají vynikající ovčí sýry „oštěpky“.

Polské Bieszczady

Polské Bieszczady

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Gurktalské Alpy - pohodová turistika

Turistika po zelených oblých kopcích knedlíkových hor Nockberge

Velká Fatra

Pohodová turistika v krásných slovenských horách

Apuseni - rumunská romantika

Turistika přírodou rumunského krasu

Polské Tatry

Přechod po chatách v nejvyšších polských horách

Slovenský ráj

Turistika roklinami a soutěskami skutečného ráje

Malá Fatra - přechod po chatách

Přechod hřebene Kriváňské Malé Fatry