Polské Bieszczady

Horská turistika po karpatských poloninách

Trilaterální národní park Bieszczady je zapadlý a obtížně přístupný kraj hor, kde se setkává nejvzdálenější cíp Slovenska s výběžky Polska a Zakarpatské Ukrajiny. V horách žijí nejen rysi, vlci, medvědi, vydry, bobři, losi, ale i mohutní zubři. V často vysídlených vesnicích stojí staré dřevěné bojkovské a lemkovské kostelíky, které umocňují atmosféru liduprázdného kraje s nejnižším počtem obyvatel v Evropě. V dolinách rostou hluboké a místy těžko prostupné bukové lesy. Nedozírné hřebeny a povlovné travnaté poloniny s roztroušenými skalkami a kamennými moři poskytují nepřeberné možnosti k opravdovému toulání a technicky nenáročné turistice.

Projdeme se po zdejších krásných poloninách Caryńské a Wetlinské a vystoupíme na nejvyšší horu Bieszczad, Tarnicu. Na hranicích Polska, Slovenska a Ukrajiny staneme na trojhraničním vrcholu Krzemienec, který je současně nejvyšším vrcholem slovenských Bukovských vrchů. Do programu zařadíme i jeden odpočinkový den spojený s poznáváním unikátních dřevěných kostelů mezi obcemi Ustrzyki Gorne a Ustrzyki Dolne.

Čeká nás atraktivní turistika po travnatých poloninách s nástupy ze zalesněných dolin a sedel. Denní túry trvají nejčastěji 7-9 hodin včetně pauz s převýšením kolem 1000 m ve výstupu a totéž v sestupu. Po dvou túrách je zařazen jeden odpočinkový poznávací den. Poslední túra má dvě varianty náročnosti. Všechny túry je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Ubytovaní budeme v turistické ubytovně ve Wetlině a dostaneme místní polopenzi. Dopravu i ubytování máme společné se zájezdem Bieszczady na kole.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 20 hod z Brna přes Olomouc a Ostravu, noční přejezd Polska.
 • 2. den: Z Przelez Wyźniańska (855 m) výstup na Malou Rawku (1267 m), skvělý vyhlídkový bod Wielkou Rawku (1304 m) a dále na trojhraniční vrchol Krzemienec (1221 m). Sestup po hřebeni Dzial do Wetliny. (7 hod, ↑ 850 m, ↓ 1050 m)
 • 3. den: Nádherná túra po nejvýchodnějších poloninách polských Bieszczad: Z vesnice Wolosate výstup na poloninu Bukowskou při ukrajinské hranici. Přes Rozsypaniec (1280 m) po travnatých hřebenech na Halicz (1333 m), rozhledy na ukrajinskou Boržavu či Horhany. Kolem skalnatého Krzemieńe výstup na nejvyšší horu Tarnicu (1346 m). Sestup do Wolosate nebo do Ustrzyki Gorne. (8 hod, ↑ 950 m, ↓ 950 m)
 • 4. den: Odpočinkový den: Splutí řeky San s místním průvodcem - asi 2 hodiny na raftu malebnými meandry s možností závěrečného grilování. S podporou busu poznávání malebné krajiny s návštěvou unikátních dřevěných kostelíků mezi obcemi Ustrzyki Gorne a Ustrzyki Dolne.
 • 5. den: Túra přes půvabné poloniny Caryńskou a Wetlinskou. Karpatské travnaté hřebeny, nekonečné prostory, daleké obzory (9 hod, ↑ 1400 m, ↓ 1400 m). Alternativně kratší túra na polonině Wetlinské (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 700 m). Noční přejezd Polska.
 • 6. den: Příjezd přes Ostravu a Olomouc do Brna kolem 8 hod.

Ubytování

Spíme v turistické ubytovně ve Wetlině, kam dorazíme v podvečer 2. dne po první túře. Zázemí ubytování opustíme 5. den ráno po snídani. V ubytovně jsou převážně 2-4lůžkové jednoduše zařízené pokoje. Ubytování ve 2lůžkovém pokoji garantujeme za příplatek 300 Kč/os., svůj zájem o něj uveďte do přihlášky. Sociální zařízení je společné na chodbě. Povlečení je k dispozici, ručník je třeba si přivézt vlastní. Wifi připojení k internetu není v místě ubytování k dispozici. Pro použití elektrických zásuvek v místě ubytování není potřeba žádná redukce. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Na místě budeme mít polskou polopenzi, která začíná 2. den večeří a končí 5. den snídaní. Je možné zajistit i vegetariánskou stravu (zájem prosím uveďte do přihlášky). Studenou stravu na den si vezměte s sebou z ČR. Na túrách je chata s možností občerstvení pouze na polonině Wetlinské. Na místě je několik obchodů, kde se dají dokoupit čerstvé potraviny. V místní salaši mají vynikající ovčí sýry „oštěpky“.

 • 23.08.2023 - 28.08.2023
 • 6 dní
 • Číslo: 410
 • 8 300 Kč
 • Rezervace

Polské Bieszczady

Polské Bieszczady

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Rila a Pirin

Perly západního Bulharska: Rila, Pirin, Vitoša, Melnik, monastýry

Krásy Podkarpatské Rusi

Jednodenní túry krajem Nikoly Šuhaje: Boržava, Siněvirský NP, Koločava

Poloniny Podkarpatské Rusi

Nejvyšší vrcholy polonin Černohorské, Svidovecké a Boržavy

Velká Fatra

Pohodová turistika v krásných slovenských horách

Apuseni - rumunská romantika

Turistika přírodou rumunského krasu

Polské Tatry

Přechod po chatách v nejvyšších polských horách