Informace k zájezdu
Bulharsko - skialp na Rile a Pirinu pro začátečníky

Úvodní stránka zájezdu Bulharsko - skialp na Rile a Pirinu pro začátečníky ( Bulharsko, Balkán, Zimní zájezdy na hory, Novinky, Skialp )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2


Zájezd je vhodný pro začínající skialpinisty, kteří mají za sebou první skitouringové akce a s přehledem ovládají sjezd po upravených sjezdovkách všech obtížností. Túry se odehrávají spíše v poklidném a pohodovém tempu, v některých případech si pomůžeme i lanovkou. Nebudeme se hnát za každou cenu na vrchol, od sjezdů nečekejte žádné extrémy. Budeme se pohybovat v liduprázdném prostředí bulharských hor, které jsou zatím nedotčené masovým zimním turismem. Program bude v případě nutnosti přizpůsoben konkrétním sněhovým a povětrnostním podmínkám.

POČASÍ

Bulharská zima může přinést husté sněžení i sluníčko. Teploty v noci, a i přes den většinou klesají pod bod mrazu. Na hřebenech můžeme očekávat i silný vítr a rychlé změny počasí.
Sníh a předpověď sněžení pro Bansko, „Snow report“ a odkaz na webkamery střediska:
https://www.snow-forecast.com/resorts/Bansko/6day/mid

Horská předpověd v oblasti Todorky: https://www.mountain-forecast.com/peaks/Todorka/forecasts/2746

Horská předpověd v oblasti Bezbogu a Poležanu: https://www.mountain-forecast.com/peaks/Polezhan/forecasts/2851

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR (euro) = 1,96 BGN
1 BGN (lev) = 12,610 Kč
Pro balkánské výpravy jsou nejvhodnějším platidlem eura. Doporučujeme mít valuty v co nejmenších papírových bankovkách. Možnost výměny valut za bulharské leva nebo výběru místní měny z bankomatu je přímo v Samokově a v Bansku. Ve vybraných obchodech a restauracích lze platit i platební kartou.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto kvalitní originální mapy:

  • DOMINO: Pirin, 1 : 50 000

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu.

MOBILY

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
  • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
  • Nutná výbava: skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata), náhradní baterie do vyhledávače (v případě vyhledávačů z půjčovny CK Alpina 3 ks alkalických AAA baterií, ne nabíjecí!), haršajzny
  • Oblečení: kvalitní, pohodlné, praktické a prověřené pro denní pohyb v zimních horách. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit: funkční první vrstvu (termotriko, podvlíkačky), druhou termoizolační vrstvu (fleecová mikina) a větruodolné, nepromokavé a prodyšné svrchní oblečení, kvalitní a teplé ponožky nebo podkolenky, návleky, dvoje rukavice, čepice, šátek na obličej, oblečení na noc a na převlečení po programu.
  • Boty: kvalitní zimní obuv do hor, boty na přezutí po túře
  • Ostatní: lyžařské brýle, sluneční brýle s UV filtrem, vícefaktorový opalovací krém proti mrazu a slunci, tyčinka na rty, termoska, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil a nabíječka, případně buzola, batoh na jednodenní túry s možností připnutí lyží, kvalitní čelovka s náhradními bateriemi
  • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, sušené maso, sýr, cereální tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky atd.), láhev na pití a termoska. Během túry není možné vařit, svačiny na den je třeba si připravit předem.
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Bezcelní dovoz a vývoz se vztahuje jen na věci osobní spotřeby. Je však nutné dodržet tzv. přiměřené množství (max. 1 l tvrdého alkoholu, 2 l vína, 5 l piva, 200 cigaret, žádné střelné či bodné zbraně, drogy a návykové látky, potraviny nepřesahující osobní spotřebu). Pro občany EU platí u dovozu a vývozu alkoholických a tabákových výrobků liberálnější režim.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Bulharsku
Posolstvo na Češkata Republika
G.S.Rakovski No.100, 1000 Sofia
Tel: +359 2 948 68 00
Fax: +359 2 948 68 18
Nouzová linka: +359 888 398045
Email: sofia@mzv.gov.cz
Web: http://www.mzv.cz/sofia
Provozní hodiny úřadu: po-pá 08.45-17.15
konzulární hodiny pro veřejnost: po, st, pá 09.00-12.00

Konzulární jednatelství Burgas
Grand Hotel Primorec, ul. Al. Batenberg 2, 8000 Burgas
Tel: +359 885 359 050 (z ČR), 0885 359 050 (z BG)
Nouzová linka: + 359 885 359 050 (z ČR), 0885 359 050 (z BG)
Email: kjburgas@centrum.cz
Úřední hodiny: po-pá 9.00-12.00

KJ Burgas je v provozu během letní turistické sezony od 1.7. do 31.8.

Telefony: Ambulance: 150, Hasiči: 160, Policie: 166, Univerzální nouzová linka: 112

Časový posun: +1 hod (východoevropský čas)