Bulharsko - skialp na Rile a Pirinu pro začátečníky

Nenáročné skialpové túry v bulharských horách

Pohoří Pirin a Rila na jihozápadě Bulharska patří k tomu nejhezčímu, co Balkán nabízí. Platí to i v zimě a pro skialpinisty to platí dvojnásob. Na tomto zájezdu si užijeme pohodové skialpové túry v pozvolnějším tempu. Pohybovat se budeme v okolí několika lyžařských středisek, kde si několikrát zkrátíme výstup pomocí lanovky nebo taxíku. Na túrách se nebudeme hnát za každou cenu na vrchol. Spíš půjdeme pomaleji, abychom si během cesty mohli povídat, načerpávat zkušenosti, nebo probrat lavinovou problematiku. Trasu i tempo budeme přizpůsobovat aktuálním sněhovým a povětrnostním podmínkám. Kvalitní regeneraci si dopřejeme v termálních lázních Separeva Banja a Dobriniště. Bydlet budeme 3 noci v hotelu v Samokově v pohoří Rila a 3 noci v hotelu v Bansku v pohoří Pirin. Na hotelech budeme mít připravenou snídani nebo polopenzi formou bufetu a ochutnáme také skvělou místní kuchyni ve vyhlášených hospůdkách horských středisek Bansko a Borovec nebo na horských chatách během túry.

Zájezd je vhodný pro začínající skialpinisty, kteří už mají několik skituringových akcí za sebou a s přehledem zvládají jízdu po upravených sjezdovkách všech obtížností. Čekají nás jednodenní skialpové túry v nádherných zimních horách. Na túrách strávíme denně většinou 5-7 hodin, včetně přestávek na odpočinek a kochání se zimní přírodou. Zdoláme při nich převýšení v rozmezí 500-1000 m nahoru a 1300-1700 m dolů. Na skialpové túry budeme vyrážet nalehko. Průvodce vám poradí s pohybem v zimním terénu a vysvětlí vám, jaká případná nebezpečí skýtají zimní hory. Během zájezdu si zopakujete i lavinovou problematiku - jednak formou teoretické přednášky, a taky praxí při práci s lavinovou výbavou v terénu. Kterýkoli den je možné si místo skialpové túry koupit skipas a věnovat se lyžování a freeridu v dosahu sjezdovek. Společně s naším zájezdem pojedou stejným autobusem i další skupiny lyžařů, sněžničářů a pokročilých skialpinistů, se kterými budeme mít společné ubytování a večírky.

Program zájezdu

 • 1. den: Odjezd kolem 20 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
 • 2. den: Příjezd do Samokova v pohoří Rila, ubytování na 3 noci a obhlídka místních hospůdek.
 • 3. den: Naším busem 9 km do Borovce, výjezd lanovkou k chatě Jastrabec. Výstup na skialpech k chatě Musala a dále k jezerům Aleko a Ledenoto a skialpování na okolních svazích. Návrat k chatě Jastrabec a sjezd po sjezdovce. (6 hod, ↑ 700 m, ↓ 1400 m)
 • 4. den: Autobusem nebo taxíky výjezd na parkoviště Maljovica. Výstup údolím kolem stejnojmenné chaty a skialpování na okolních svazích. Podle aktuálních podmínek praktický nácvik s lavinovou výbavou. (5-6 hod, ↑ 600-800 m, ↓ 600-800 m)
 • 5. den: Odpočinkový den. Přejezd do vesničky Sapareva Banja, výjezd taxíky a lanovkou na chatu u Rilských jezer (2100 m). Nenáročná skialpová túra krásnou oblastí Sedmi rilských jezer (6 hod, ↑ 500-800 m, ↓ 500-800 m). Při návratu návštěva horkých lázní Separeva Banja. Večerní přejezd do Banska v pohoří Pirin, ubytování se na 3 noci.
 • 6. den: Výjezd taxíkem na chatu Goce Delčev a lanovkou na horskou chatu Bezbog (2240 m) v bohem zapomenutém kraji. Skialpová túra k Popovu jezeru a v případě dobrých podmínek výstup na výhledový vrchol Džano (2668 m). Sjezd až na chatu Goce Delčev. (6-7 hod, ↑ 450-750 m, ↓ 1200-1500 m)
 • 7.den: Ranní výjezd auty do údolí pod Vichren. Výstup na pásech kolem chaty Banderica a Vichren do doliny s Banderiški jezery a dle sněhových podmínek až do sedla Bašlijska Porta (2548 m). Sjezd až do Banska. (5-6 hod, ↑ 900 m, ↓ 1500 m)
 • 8.den: Výjezd lanovkou na chatu Bezbog. Skialpový výstup na krásný vrchol Bezbog (2649 m). Sjezd až na chatu Goce Delčev (4-5 hod, ↑ 400 m, ↓ 1500 m). Zasloužený relax v termálech ve vsi Dobriniště. Večerní odjezd z Banska, noční přejezd přes Srbsko a Maďarsko.
 • 9. den: Návrat přes Bratislavu do Brna kolem poledne.

Ubytování

3x v hotelu Grand v Samokově ve 2-4lůžkových pokojích se sociálním zařízením. Na hotelu je restaurace, wifi. Samokov je menší městečko s obchůdky a restauracemi, kde ceny nejsou vyhnané nahoru jako v nedalekém lyžaři narvaném Borovci, kde můžeme strávit 1 večer. Borovec je menší vesnice s hotely a spoustou hospod, barů, restaurací a diskoték v poměrně malém centru.
3x v hotelu Maria-Antoaneta Residence v Bansku ve 2-4lůžkových pokojích a apartmánech. Všechny pokoje a apartmány mají vlastní sociální zařízení. Součástí hotelu je příjemná restaurace a lobby s možností posezení u krbu. Hotel je situován v klidném prostředí na jižním okraji města poblíž obchodů s lyžařským vybavením, kaváren a supermarketů. Hotel leží asi 400 m od gondoly. Na hotelu je wifi zdarma, bazén, sauna a lyžárna.

Stravování

Na hotelu v Samokově budeme mít nachystanou snídani formou bufetu, večeři si můžeme dát v restauraci na hotelu nebo zajít do blízkého okolí. V Bansku nás čeká polopenze formou bufetu, kde jsou na snídani v nabídce salámy, sýry, vajíčka, párky, zelenina, ovoce, jogurty, müsli, čaj, káva. Na večeři pak výběr ze 3 jídel, která se denně obměňují, dále polévka, zeleninový salát, olivy, dresingy, dezerty, džus, voda, káva, čaj, víno, pivo. Oběd si můžete zakoupit v restauraci na svahu. Nevozte si moc jídla z domova (snad jen něco málo na obědy nebo svačiny na svahu, ale i tam je dostatek možností), protože na tomto zájezdu hladem trpět nebudete! Ceny jídel v restauracích a potravin v obchodech jsou stejné nebo nižší než v ČR, výběr a kvalita jídel je překvapující. Restaurace na svahu jsou 2-3x dražší než dole ve městě. Bulharsko je, co se týče jídla, nejlepší balkánskou zemí.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Cestovní doklady: platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení)

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), hole vhodné na skialp, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, lavinová sonda a sněhová lopata), haršajzny. Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

Bulharsko: skialp na Pirinu - videosestřih ze zájezdu z února 2021:

Bulharsko - skialp na Rile a Pirinu pro začátečníky

Bulharsko - skialp na Rile a Pirinu pro začátečníky

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Bulharsko - skialp na Rile a Pirinu (letecky)

skialp v nejkrásnějších bulharských pohořích Rila a Pirin