Informace k zájezdu
Silvestrovská lyžovačka v Černé Hoře

Úvodní stránka zájezdu Silvestrovská lyžovačka v Černé Hoře ( Černá Hora, Balkán, Zimní zájezdy na hory, Lyžování & SNB, Silvestr )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 1-3

Záleží na každém z vás, zda zájezd pojmete jako pohodový lyžařský pobyt v blízkosti vleků nebo budete vyrážet do okolních kopců za dalšími zimními aktivitami (sněžnice, skialpy, freeride), případně nakolik budete navštěvovat místní restaurace a kavárny.

POČASÍ

Počasí v černohorských pohořích může být nevyzpytatelné. Očekávat můžeme sluníčko, jasnou oblohu s dalekými výhledy, ale i husté sněžení a silný vítr. I přes den se teploty budou nejspíš pohybovat pod bodem mrazu.

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. zde:
Černá hora
YR.NO - do vyhledávacího okna stačí zadat jednu z destinací v našem programu

MĚNA A KAPESNÉ

V Černé Hoře je oficiální měnou euro, jehož aktuální kurz je v ČR denně zveřejňován.
Ceny: Jednodenní skipas Žabljak 15 €, Kolašin - jednodenní skipas 15 €, třídenní skipas se skupinovou slevou 42 €. Informace o slevách bude mít průvodce. Ceny jsou průměrně asi o 20 % vyšší než v ČR. Na útratu lze doporučit cca 60-100 €. V restauracích se najíte za 2-7 €, pivo stojí 1,50 €, káva espreso 0,70-1,40 €, limonády 1,50 €, burek 1 - 1,5 €, pečivo dle druhu 0,30-2 €. Každopádně si s sebou k předpokládaným výdajům vezměte finanční rezervu 20-50 € dle vašeho uvážení.

Výměna peněz: Ve větších samoobsluhách v Žabljaku i Kolašinu je obvykle možné platit kartou. V restauracích nejsou platby kartou příliš rozšířené. Ve městech lze využít bankomatů. Vydají vám však max. 200 € a vaše banka si naúčtuje nemalý poplatek. Doporučujeme vézt s sebou peníze již v eurech. Během cesty tam i zpět lze v Srbsku i v Maďarsku platit u větších benzínek eurem (mějte ale připravené drobné bankovky nebo mince 1 a 2 €) nebo platební kartou. Zejména v Maďarsku se vždy předem dohodněte, zda vám vrátí eura nebo místní měnu.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: www.pruvodcenakopce.cz).

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy (mapy lze koupit na místě):
mapa Durmitor 1 : 25 000 (lze koupit v Žabljaku za 3-5 €)
mapa Bjelasica Komovi 1 : 60 000 (lze koupit v Kolašinu za 3-5 €)

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete stáhnout OpenStreet mapy ZDE.
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete ZDE.
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

• Je nutné dodržet váhový limit zavazadla, tj. 20 kg (bez lyží, snowboardu nebo běžek) a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, cestovní doklad.
Doporučené vybavení: Seřízené lyže, snowboard, sněžnice - pro snowboardisty, co chtějí jezdit mimo sjezdovky, karty na slevy (ISIC, ITIC, IYTC), lyžařské brýle, sluneční brýle s UV filtrem, malý batůžek, věci osobní hygieny, krém na opalování s UV filtrem, ručník, fotoaparát, náhradní baterie, nabíječka, ... Pokud chcete jezdit i v odvážnějším freeride terénu, doporučujeme, abyste si vzali i lavinové vybavení (pípák, lopatu, sondu), náš průvodce ho bude mít také.
Oblečení: Boty na lyže, boty na chození po venku, přezůvky, oblečení na lyžování/snowboarding/běžky, rukavice, čepici, šátek, termoprádlo.
Strava: Jídlo není potřeba vézt z ČR, vše lze dokoupit na místě v mnoha místních obchodech za ceny stejné jako u nás (rozhodně doporučujeme místní pršut!). S sebou vám stačí „svačina na cestu“.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete ZDE.