Silvestrovská lyžovačka v Černé Hoře

Pohoří Durmitor a Bjelasica - lyžování v Žabljaku a Kolašinu

Černohorská pohoří Durmitor a Bjelasica nabízí vynikající podmínky pro zimní radovánky. V dramaticky rozeklaném pohoří Durmitor si užijeme sjezdovky střediska Žabljak v nadmořské výšce 1500-2200 m na svazích Savina Kuku. V zaoblenějším pohoří Bjelasica ve skiareálu Kolašin naleznete moderní lanovky a perfektně upravené sjezdovky v nadmořské výšce 1400-2000 m. Obě střediska nabízí i spoustu možností pro freeride v prašanu poblíž sjezdovek. Velkou výhodou je, že černohorské skiareály nebyly zatím objeveny davy zahraničních lyžařů. Sjezdovky jsou téměř opuštěné a ceny skipasů i občerstvení v místních hospůdkách velmi přijatelné. A pokud si budete chtít odpočinout od lyžování, nabízí se zde nespočet parádních možností pro pěší výlety či zimní turistiku na sněžnicích či běžkách (bez upravených stop).

Ubytováni budeme 2 dny v Žabljaku v nejznámějším černohorském pohoří Durmitor a 3 dny v Kolašinu v pohoří Bjelasica. V Žabljaku i v Kolašinu dostaneme místní snídani a na večeři si zajedeme do některé z mnoha vynikajících restaurací nebo si ji necháme připravit od našich ubytovatelů. Velikost skupiny bývá obvykle kolem 20 osob. Dopravu i ubytování budeme mít společné se sněžničáři a skialpinisty. Průvodce na tomto zájezdu plní převážně funkci delegáta, postará se o organizaci ubytování a dopravu na svah, přes den bude k zastižení na sjezdovkách, případně uspořádá nějaký výlet do hor a večer s vámi zajde do hospody.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 19 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
  • 2. den: Příjezd do NP Durmitor a ubytování v Žabljaku. Seznámení se s Žabljakem, hospůdkami a místní skvělou kuchyní.
  • 3.-4. den: Snowboarding a lyžování v Žabljaku. Možné pěší, běžkové či sněžnicové výlety po okolí (salaše Lokvice v Durmitoru nebo na pláně před Sinjajevicou). 4. den po lyžování přejezd do malebného městečka Kolašin a ubytování se v hotelu.
  • 5.-7. den: Tři dny ježdění v pohoří Bjelasica v moderním areálu Kolašin. Možnost krásných výletů po okolních zaoblených kopcích. 6. den oslava příchodu nového roku. 7. den odpoledne odjezd, noční přejezd Srbska a Maďarska.
  • 8. den: Návrat do Brna v odpoledních hodinách (do cca 14 hod).

Ubytování

2x v Žabljaku a 3x v Kolašinu. V Žabljaku (15-20 min od centra) v domech s apartmány pro 2-6 osob se společnou koupelnou, WC a plně vybavenou kuchyňkou. V Kolašinu (5 min od centra) v pokojích pro 2-4 osoby nebo v apartmánech s pokoji pro 2-4 osoby. Pokoje mají vlastní sociální zařízení, apartmány je mají společné pro více pokojů. Ubytování v 2lůžkovém pokoji se samostatnou koupelnou a WC garantujeme za příplatek 600 Kč/os., zájem o něj uveďte v přihlášce. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Společné místní snídaně. V Žabljaku dostaneme obložený talíř (vajíčko, pršut, salám, sýr a pečivo). K dispozici bude margarín, džem, jogurt a zelenina. V Kolašinu jsou snídaně podávány formou bufetu (čaj, káva, pečivo, máslo, džem, sýr, salám, jogurt, zelenina nebo ovoce). Na večeře si zajdeme do osvědčených restaurací v centru nebo si je necháme uvařit od ubytovatelů, další jídlo vlastní. Apartmány v Žabljaku mají vlastní vybavenou kuchyňku. Ceny potravin a jídel jsou podobné jako u nás (polévka 2-3 €, hlavní jídlo 3-7 €, čepované pivo 1,5-2 €). Jídlo není potřeba vézt z ČR, vše lze dokoupit na místě v mnoha místních obchodech (rozhodně doporučujeme místní pršut!). Denně je možnost nákupu v obchodech.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Sjezdovky a vleky:
Ke sjezdovkám budeme v obou střediscích dojíždět naším autobusem. Ti, kteří nestihnou odjezd našeho busu po náročné noci, mohou ke sjezdovce dojet taxíkem, v Kolašinu i skibusem.
Žabljak - Savin Kuk - menší středisko, k dispozici jsou dvě lanovky dvousedačky (1600 m a 550 m), dvojkotva a poma v délce 350-500 m. Všechny sjezdovky bývají urolbované a středisko nabízí i několik možností pro freeride. Lehčí trasy jsou v dosahu vleku, nejlepší freeride na Čisté straně je dostupný od horní stanice lanovky, kde se musí vystoupat na vrchol kopce cca 15-20 minut (video Savin kuk). Celodenní skipas stojí cca 13 €. Dole u sjezdovek je několik barů a hospod, pěšky je to k ubytování asi 3 km, taxi do centra (4 km) nebo na ubytování stojí kolem 5 €.
Kolašin 1450 a Kolašin 1600 - V Kolašin 1450 (Jezerine) nalezneme dvousedačku v délce 1840 m, zcela novou, přibližně 1200 m dlouhou, šestisedačku a 3 cca půlkilometrové vleky. Výše položené nově postavené středisko Kolašin 1600 nabízí výjezd lanovkou pod vrchol Troglava (2072 m) a celkem 45 km sjezdovek. Sjezdovky jsou široké, každý den perfektně urolbované a mimo víkendy zde bývá jen velmi málo lidí. Středisko nabízí nespočet krásných freeridů, zejména nad hranicí lesa, nebo i možnost jízdy žleby mezi skalami, případně sjezdy v proměnlivě hustém lese. Obě střediska jsou propojená, ale každé má vlastní skipas - ceny skiapsů 2023 - Kolašin 1600 - celodenní 20 €, 3 dny 45 € a Kolašin 1450 - celodenní 15 €. Dole u sjezdovek jsou restaurace, do Kolašinu je to asi 8 km, taxi stojí kolem 10 €, v sezóně 2022 jezdil skibus za 1 euro. Videa z lyžování zde - Ski areál Kolašina a freeride Žabljak.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení atd.)

Video Ski resort Kolašin 1450/1600:


Silvestrovská lyžovačka v Černé Hoře

Silvestrovská lyžovačka v Černé Hoře