Informace k zájezdu
Východní Dolomity

Úvodní stránka zájezdu Východní Dolomity ( Itálie, Alpy, Dolomity, Turistika horská )

NáročnostPočasíMěnaMapyVybaveníPojištěníFotogalerie

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Budeme se pohybovat v horském terénu do 3225 m po horských stezkách, čemuž je nutné přizpůsobit veškeré vybavení - zejména oblečení. Zájezd je určen pro ty, kteří mají dobrou fyzickou i psychickou kondici a zvládnou denní túry s převýšením až 1300 m nahoru i dolů s časem chůze 6-8 hodin. Turistické stezky zde mají často kamenitý až skalnatý charakter, typické pro Dolomity jsou suťové úseky, vhodné jsou tedy teleskopické hole. Časově i fyzicky nejnáročnějším bodem programu je výstup na Tofanu di Rozes, kde se můžeme setkat i se sněhovými poli a kde nám výstup a sestup zabere celkem 8 hod. Díky značnému množství turistických stezek, lanovek a horských chat je možná i řada alternativních túr. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, ve kterém bude možno nechávat si během túr nepotřebné věci.

Vzhledem k nadmořské výšce nad 3000 m 4. den doporučujeme mít sjednané dostatečné cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá veškerou sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.arpa.veneto.it/previsioni/it/html/meteo_dolomiti.php
http://www.dolomiti.it/en/weather-forecast/
Počasí v horách je velmi proměnlivé. I ve výškách 3000 m n. m. se můžeme setkat s teplotami až k 20 °C, ale i s teplotami pod bodem mrazu a sněhovými přeháňkami. V odpoledních hodinách se mohou tvořit bouřky.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: 1 kg chleba 1 €, 1 l vína 2-3 €, 1 kg ovoce 2-3 €, 10 dkg sýra 0,7 €, pizza 1,5-3 €, 1 l mléka 0,7-1 €, 10 dkg uzenin 0,7-1 €, pohlednice 0,25-0,4 €, pošt. známka 0,3 €. Ceny lanovek se pohybují okolo 9 €.
Výměna peněz: Pro výpravy do Itálie si vyměňte euro, množství záleží na každém. Doporučujeme si s sebou vzít navíc asi 100 € jako krizovou rezervu.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Freytag a Berndt, číslo S 10 Sextener Dolomiten - Cortina d´Ampezzo 1 : 50 000
Kompass č. 617 Cortina d´Ampezzo 1 : 25 000
Kompass č. 55 Cortina d´Ampezzo 1 : 50 000
Nejlepší mapy pro danou oblast jsou od vydavatelství TABACCO v měřítku 1 : 25 000 - pro tuto akci jsou to následující:
č.: 03 Cortina d´Ampezzo e Dolomiti Ampezzane
č.: 010 Dolomiti di Sesto

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve fromátu .sqlitedb můžete stáhnout zde: https://goo.gl/HzR6UQ
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

• Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, měnu příslušné země (viz Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, kartičku zahraničního cestovního pojištění. Z důvodu předepsaných váhových limitů pro autobus a omezené plochy ke stanování v kempu zvolte adekvátní velikost stanu (pokud cestujete sami či s jedním spolucestujícím, vhodný je turistický samonosný stan menší či střední velikosti).
Doporučené vybavení: malý batůžek na jednodenní túry (cca 30-40 litrů), teleskopické hole připevnitelné na batoh - pomohou vašim kolenům zvláště při sestupech v suťových polích tak typických právě pro Dolomity. Spolehlivý stan (nejlépe samonosný) do kempu, karimatka, spacák. Potřeby osobní hygieny, krém s UV filtrem, sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší, pravidelně užívané léky, lžíci, ostrý nůž (nejlépe zavírací), světlo - "čelovku" (hodí se do tunelů z I. světové války), láhve na vodu, tužka, zápisník, mapa, foťák a náhradní baterie, nabíječka na telefon, ...
Oblečení: Jelikož nikdy není potřeba nosit vaše věci dále od autobusu, je lepší sbalit si veškeré věci raději do větší cestovní tašky, popřípadě kufru (jsou skladnější do busu namísto velkých batohů s popruhy a bederními pásy). Malý batoh (30-40 l), do kterého se vejde vše potřebné ke strávení jednoho dne v přírodě. Kvalitní "rozchozené" boty do hor, sandály (aby si nohy po celodenní túře odpočinuly, na cestu do busu, do kempu). Oblečení do pohody i nepohody volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo, 2. a 3. vrstva silnější termoprádlo, fleece, polartec, windstopper, no wind, ..., 4. vrstva svrchní - "šusťák", gore-tex, gelanots, ... (moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort), dále kraťasy a tričko, ponožky, nejlépe trekové z moderních materiálů, plavky, čepice, rukavice, pláštěnku (i na batoh).
Strava: pro zájezd s naší polopenzí: misku + lžíci či příbor + hrníček na pití + utěrku, jídlo na cesty dodávající energii (tyčinky, čokolády, tvrdé salámy atd.), minimálně 1,5l plastovou láhev na vodu. Základní potraviny je většinou možné dokoupit i na místě (pečivo, ovoce, zeleninu, ...). Návrh jídla (pro inspiraci): štangle tvrdého salámu, slanina, chleba, ovesné vločky, sušené ovoce, kondenzované mléko v tubě, čokolády, čaj, šumivé tablety do vody, oplatky, džem, med, tvrdý sýr, tavené sýry, paštiky, slivovice, …
Osobní lékárnička: léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Lubomír Havlíček 2006 - Dolomiti - panorama, Petra Košárková - Východní Dolomity 2015, Jiří Juřička - Východní Dolomity 2017.