Informace k zájezdu
Indie - Ladakh

Úvodní stránka zájezdu Indie - Ladakh ( Indie, Himálaj, Daleké cesty, Přechody hor, Letecké zájezdy, Vysokohorská turistika )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Treky vedou po horských kamenitých a prašných stezkách, které využívají i místní vesničané s koňmi a oslíky. Nemusíme se tedy obávat žádných technicky těžkých úseků. Při treku je občas nutné přebrodit potok nebo řeku (max. po kolena). Denní délka treku se pohybuje v rozmezí 10-20 km a 3-10 hod celkového času chůze včetně všech přestávek. První dva dny na treku jsou kratší, hlavně kvůli aklimatizaci, poté nás čekají spíše celodenní pochody, předposlední den do base campu pod sedlem Kongmaru-la je opět kratší. Nadmořské výšky se není třeba příliš obávat, aklimatizovat se budeme postupně, nicméně lehké problémy s výškou (bolest hlavy, únava, menší výkonnost, nechuť k jídlu) někdy mohou nastat. Po absolvování Markha treku budeme už dobře aklimatizovaní na čtyřdení trek mezi jezeri Tso Moriri a Tso Kar. Tento trek není náročný technicky ani co se týče převýšení, avšak kromě začátku a konce treku se budeme pohybovat stále ve výšce přes 5000 m. Kromě vesnice Korzok na začátku treku zde není žádné trvalé osídlení a možnost občerstvení nebo dokoupení zásob, musíme tedy být v horách úplně soběstační. Celá trasa má 60 km a stoupání i klesání jsou pozvolnější. Přejdeme čtyři sedla, nejvyšší z nich má 5460 m. Na cestu se může vydat každý, kdo má zkušenosti s trekováním v horách natěžko a dobrou fyzickou kondici.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Uvedená cena je orientační. Odlétáme z Prahy. V případě vašeho zájmu letět z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat třeba zde:
https://www.yr.no/place/India/Jammu_and_Kashmir/Leh/ (Leh, 3500 m);
https://www.yr.no/place/India/Delhi/New_Delhi/ (Delhi, 212 m).

Náš zájezd je směrovaný do doby monzunů, což je však nejlepší období pro návštěvu Ladakhu. Znamená to, že v Delhi bude velmi horko a vlhko, ale v Ladakhu počítejte se suchým a prašným klimatem. Nicméně déšť není výjimkou. V horách na vyšších místech může v noci i mrznout, naopak v nižších polohách počítejte s typicky letním horským počasím (občas slunečno, občas déšť).

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
- India - Ladakh - Zanskar 1 : 350 000, Nelles Map

Knižní průvodci (uvedené není možné koupit v ČR, dostupné např. na Amazon.co.uk)
- Trekking in Ladakh, Cicerone Guide, vyd. 2015, anglicky
- Kasmir, Bradt, vyd. 2014, anglicky (obsahuje i Ladakh)
- Průvodci v češtině se věnují celé Indii (Severní Indie - Lonely Planet, Svojtka, vyd. 2008. Indie - Lonely Planet, Svojtka, vyd. 2006)

MĚNA A KAPESNÉ

Výměna peněz: V Indii se platí indickými rupiemi. Peníze (EUR, USD) se dají vyměnit po příjezdu do Dillí na letišti nebo až v Lehu, na obou místech jsou i bankomaty pro výběr kartou. Ovšem nikde jinde přístup k bankomatům není.
Při výměně peněz je dobré si zkontrolovat, jestli jsou obdržené bankovky v celku, zvláště jestli nejsou natrhnuté po obvodu. Těch byste se pak dost těžko zbavovali.
U všech peněz v hotovosti platí, že jsou často vyžadovány pouze nové bankovky s ochrannými znaky, v případě USD je nutné mít bankovky od série 2006 a mladší. Je potřeba uschovat si pečlivě potvrzení o směně, může být v některých případech vyžadováno (např. při zpětné směně).
Ceny: Na jídlo, levné suvenýry a vstupy budete potřebovat maximálně 200 € na osobu. (Z toho na vstupné počítejte zhruba 2000 INR) Je nutné si s sebou vzít rezervu pro nepředvídané okolnosti, jako finační rezerva slouží i karta.
Přibližné ceny: jídlo v restauraci 40-70 INR, v lepší restauraci 50-150 INR, čaj 10-15 INR, pivo Kingfisher 0,66 l 80 INR v obchodě a 150 INR v restauraci, zelenina 10-50 INR za kg (podle druhu, sezóny a místa, kde ji kupujete), balená voda 20 INR.

MOŽNOSTI NABÍJENÍ, MOBILNÍ SÍŤ A INTERNET

Na většině míst v Indii je signál, ale je tam velké množství mobilních operátorů, a ne se všemi mají naši operátoři uzavřenou roamingovou smlouvu, takže z některých míst není možné volat, ani když tam signál je. V celém Ladakhu v loňském roce české sim karty nefungovaly.
Dobíjení baterií je možné v naprosté většině ubytování, během treku možné není. V Indii se používá odlišný typ zásuvek oproti střední Evropě, nicméně české koncovky v indických zásuvkách zpravidla fungují, jen někdy nedrží dobře - http://zasuvky.hw.cz/index.php?kod_zeme=IN.
V Indii je internet na mnoha místech, ale na našich horských trecích samozřejmě není. Takže možnosti jsou v Delhi, Lehu a opět v Delhi. Cena za internet v kavárně se pohybuje asi mezi 10 až 30 Kč za hodinu. Na ubytování v Delhi i v Lehu i v mnoha restauracích funguje wifi, ale v Lehu je připojení zpravidla velmi pomalé. Také jsou v Lehu časté i několikadenní výpadky spojení, takže připravte své blízké na to, že se třeba déle jak týden neozvete.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte s sebou nic, co nutně nepotřebujete. Rozumná váha batohu na vícedenní přechod hor je cca 15-17 kg (včetně jídla), někdo unese i 20 kg. Některé věci je ideální vzít do dvojice (trojice) - stan, věci na vaření, lékárnička. Je třeba batoh vhodný pro vícedenní přechody hor na těžko o objemu cca 55-75 l. Před oběma treky bude možné část věcí zanechat v hotelu, do kterého se později opět vrátíme. Proto si můžete pořídit již z domu trvanlivé potraviny na oba treky a polovinu zanechat v hotelu v Lehu.
Nezbytné vybavení: Cestovní pas (platný ještě alespoň 6 měsíců ode dne vstupu do Indie), adekvátní množství cizí měny a případně platební karta (na výběry z bankomatů a jako rezerva), české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, kartička pojištění léčebných výloh, vytištěná letenka, vytištěné tyto pokyny. Stan (samonosný, nepromokavý, dvouplášťový, stabilní i v silném větru, kopulovitého nebo hybridního tvaru, lehký; do hor jsou zcela nevhodné levné nekvalitní stany), izolační podložka (karimatka nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti), spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout pod 0 °C), čelovka.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, batůžek na palubu letadla a některé výlety (malý, skladný), sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor 50), sunblock na rty s vysokým ochranným faktorem, hygienické potřeby v minimalistické verzi, toaletní papír, malý ručník, chytrý mobil s GPS a nabíječka, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do vysokohorské velmi chladného i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), kraťasy (v konzervativní Indii raději až po kolena, hlavně u žen), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá. Můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Dále návleky, šátek na krk, kvalitní trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti chladu - teplá čepice i proti slunci - kšiltovka, …), kvalitní teplé rukavice.
Boty: Kvalitní trekové boty do hor, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je nutné si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv.
Strava: Jedná se o přechody hor natěžko, čemuž je nutné přizpůsobit složení stravy. V horách se stravuje z vlastních zásob. Jsou nutné věci na vaření - ešus, vařič, závětří, dále lžíce, nůž, otvírák. Plynovou bombu a zápalky či zapalovač nelze převážet letadlem, koupíme na místě. Vařič můžete mít plynový i benzínový, palivo koupíme v Lehu, kde se dají běžně sehnat náplně k plynovým vařičům za cenu stejnou jako u nás, ale pouze se šroubovacím uzávěrem! Je možné koupit i místní benzinové vařiče, jsou však méně spolehlivé a mnohem těžší.
Na vaření s sebou vezměte pouze lehké potraviny s kratší dobou vaření - polévky ze sáčku, jídlo ze sáčku typu „Dobrý hostinec“ nebo „Rychlá večeře“, bramborové kaše, sladké kaše, atd. Těžké konzervy neberte! Dále sůl, čaj, cukr, ... Přes den na túře se nevaří, s sebou můžete vzít trochu studeného jídla: kus štangle suchého salámu, tvrdé a měkké sýry, paštiky. Ideální je strava dodávající dostatek energie a přitom lehká, dehydratovaná - müsli, ovesné vločky, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, bonbony (lipa, hroznový cukr, ...), sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Pečivo a část studené stravy dokoupíme až na místě v Lehu.
Pití: Láhve o objemu cca 2,5-3 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Vodu budeme postupně doplňovat. Nutný je prostředek na dezinfekci pitné vody - kapky Sanosil (koupíte v lékárnách nebo ve zdravotních ústavech) nebo vodní filtr (např. Sawyer mini filter). Doporučujeme také práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody. A slivovici.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem (doporučujeme na tento zájezd silnější Ercefuryl, který je na lékařský předpis, Endiaron ani uhlí na případné indické průjmy moc nezabírají), není od věci přibalit i širokospektrá antibiotika, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla a snažte se o maximální skladnost.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Pavel Hodál - Indie: Ladakh a Kašmír 2009, Indie: Ladakh 2014, Iva Košek Bartošová - Indie: Ladakh 2013.

Video ze zájezdu do Ladakhu z roku 2015 (autor: Tomáš Zatloukal):