Javorníky a Vsetínské vrchy

Turistika na Valašsku - slivovica, kyselica, frgále, halušky ...

Javorníky s nejvyšší kótou v podobě Velkého Javorníku (1071 m) a Vsetínské vrchy s Vysokou (1024 m) jsou významným horským celkem rozprostírajícím se na pomezí Moravy a Slovenska. Obě pohoří jsou součástí CHKO Beskydy. V údolí řeky Vsetínské Bečvy jsou do dnešních dnů k vidění architektonické skvosty v podobě valašských dřevěnic a kouzlo této krajiny dotváří scenérie pestrobarevných luk a zachovalých pastvin s menšími stády ovcí.

Túry nás mimo jiné zavedou právě na nejvyšší vrcholy obou zmiňovaných pohoří. Projdeme se po hřebenech, zaříznutými údolími a podél toků čistých říček. Zažijeme také nezapomenutelnou atmosféru valašského regionu včetně místní kuchyně. Máte jedinečnou příležitost ochutnat místní speciality jako např. kyselici, frgál, halušky či lék na všechny neduhy v podobě slivovice. Poznejte nefalšované Valašsko se vším všudy, co tento výjimečný kraj nabízí.

Budeme se pohybovat po klasických turistických stezkách v nadmořské výšce do 1071 m, délka túr se pohybuje v rozmezí od 6 do 8 hodin (včetně přestávek na odpočinek a občerstvení) s převýšením 450-650 m ve stoupání a 200-800 m v klesání. Díky množství tras různých délek a náročností můžeme bez problémů reagovat na případné vrtochy počasí a upravit tak program dle aktuálních podmínek na místě. Po cestě budeme potkávat horské chaty a hospůdky s možností občerstvení. Ubytovaní budeme na turistické chatě v krásném prostředí obce Velké Karlovice s kvalitní místní polopenzí. Ubytování je společné se zájezdem Javorníky a Vsetínské vrchy na kole.

Program zájezdu

  • 1. den: V dopoledních hodinách příjezd do Velkých Karlovic (512 m). Místní dopravou do obce Nový Hrozenkov. Údolím Hrubá Brodská přes Provázkovy chlévy na pověstmi opředený, druhý nejvyšší vrchol Vsetínských vrchů Tanečnici (912 m) a po hřebeni do sedla Soláň-Čarták. Návrat autobusem do Velkých Karlovic. (6 hod, ↑ 550 m, ↓ 200 m)
  • 2. den: Místní dopravou na Vranču a následným stoupáním výstup na vrchol Kohútka (913 m) na hlavním hřebeni Javorníků. Po NS Javorníky a přes Stolečný vrch (962 m) do Frňovského sedla (930 m). Odtud klesání k přehradní nádrži Karolinka nedaleko stejnojmenné obce. Zpět do Velkých Karlovic vlakem.(6 hod, ↑ 450 m, ↓ 600 m)
  • 3. den: Místní dopravou do sedla Soláň-Čarták. Přes Soláň (nedaleko místní Zvonice možnost zhlédnutí Galerie v přírodě - umělecká řezbářská díla v podobě dřevěných soch) krásnou hřebenovkou na Kotlovou (869 m) a nejvyšší vrchol Vsetínských vrchů Vysokou (1024 m). Od pramene Rožnovské Bečvy sestup k Súkenické rozhledně (953 m) a kolem pramene Vsetínské Bečvy sestup do Makovského průsmyku (800 m). Návrat do Velkých Karlovic. (8 hod, ↑ 650 m, ↓ 800 m)
  • 4. den: Z Podťaté - Světlá podél říčky Lemešné do stejnojmenného sedla a po výhledově vděčné NS Javorníky na nejvyšší vrchol s příznačným názvem Velký Javorník (1071 m). Odtud kolem rozhledny Stratenec do sedla Bukovina (985 m) a sedla Příschlop (850m), následně přes Javorníček (860 m) s rozlehlými loukami do údolí Pluskovec s možností zhlédnutí jedinečného díla valašských řezbářů v podobě Kaple svatého Huberta a galerie soch. Zpět na ubytování. (8 hod, ↑ 650 m, ↓ 750 m)

Ubytování

Spát budeme 3x v turistické chatě Kyčerka v obci Velké Karlovice, ve 4-8lůžkových pokojích. Sociální zařízení je společné na patře. V chatě je k dispozici společenská místnost s TV, SAT a wifi. V Karlovicích je možnost navštívit místní koupaliště a muzeum, které přiblíží ve všech aspektech tento rázovitý kraj.

Stravování

Dostaneme místní polopenzi, která začíná 1. den večeří a končí 4. den snídaní. Snídaně se podává formou švédských stolů (pečivo, máslo, nutela, džem, sýr, salám, párky, zelenina, čaj, musli, mléko, jogurt aj.). Večeře se skládá z polévky, hlavního chodu a salátu. Stravování přes den je z vlastních zásob, svačiny na výlety si tak vezměte s sebou. Případně lze zakoupit jídlo a nápoje na chatách, či v hospůdkách, které na túře potkáme. Ve Velkých Karlovicích je hned několik restaurací a obchodů s potravinami.

Javorníky a Vsetínské vrchy

Javorníky a Vsetínské vrchy