Javorníky a Vsetínské vrchy na kole

Cykloturistika na Valašsku - slivovica, kyselica, frgále, halušky ...

Javorníky s nejvyšší kótou v podobě Velkého Javorníku 1071 m a Vsetínské vrchy s Vysokou (1024 m) jsou významným horským celkem a jsou součástí CHKO Beskydy. Právě z hřebene Vsetínských vrchů a z cyklotras zaříznutých do úbočí hlavního hřebene Javorníků na nás čekají jedinečné výhledy široko daleko. V údolí řeky Vsetínské Bečvy jsou do dnešních dnů k vidění architektonické skvosty v podobě valašských dřevěnic a kouzlo této krajiny dotváří scenérie pestrobarevných luk a zachovalých pastvin s menšími stády ovcí. Zažijeme také nezapomenutelnou atmosféru valašského regionu včetně místní kuchyně. Máte jedinečnou příležitost ochutnat místní speciality jako např. kyselici, frgál, halušky či lék na všechny neduhy v podobě slivovice. Poznejte nefalšované Valašsko se vším všudy, co tento výjimečný kraj nabízí.

Budeme se pohybovat především po zpevněných převážně asfaltových, částečně šotolinových nebo lesních cestách, délka etap se pohybuje okolo 35 km s převýšením 750-950 m. Díky množství tras různých délek a náročností můžeme bez problémů reagovat na případné vrtochy počasí a upravit tak program dle aktuálních podmínek na místě. Všechny etapy jdou zkrátit, prodloužit, nebo úplně vynechat a tak je zde prostor udělat si individuální program dle svých představ. Na trasách jsou chaty a hospůdky s možností občerstvení. Ubytovaní budeme na turistické chatě v krásném prostředí obce Velké Karlovice s kvalitní místní polopenzí. Ubytování je společné se zájezdem Javorníky a Vsetínské vrchy.

Program zájezdu

  • 1. den: V dopoledních hodinách příjezd do Velkých Karlovic (512 m). Odtud výjezd na Soláň (nedaleko místní Zvonice možnost zhlédnutí Galerie v přírodě - umělecká řezbářská díla v podobě dřevěných soch) a krásnou hřebenovkou přes Kotlovou (869 m) až pod nejvyšší vrchol Vsetínských vrchů Vysokou (1024 m). Dále k Súkenické rozhledně (953 m) a přes Trojačku (938 m) do Makovského průsmyku (800 m). Odtud podél toku řeky Vsetínské Bečvy zpět do Velkých Karlovic. (↔  35 km, ↑ 750 m, ↓ 750 m)
  • 2. den: Pozvolným klesáním podél Vsetínské Bečvy do Nového Hrozenkova a přes Vranču na vrchol Kohútka (913 m) na hlavním hřebeni Javorníků. Z Papajského sedla (691 m) sjezd údolím říčky Kychové do obce Huslenky. Následuje zasloužené osvěžení ve valašském Balatonu (přírodní koupaliště). Průjezd obcí Karolinka s možností venkovní prohlídky souboru lidových staveb v Raťkově a nedalekého Karlovského fojtství. (↔  50 km, ↑ 750 m, ↓ 750 m)
  • 3. den: Vlakem do Vsetína. Odtud výjezd na Dušnou (731 m) a napojení na hřebenovku Vsetínských vrchů, přes Cáb (841 m), Ptáčnici (830m) a Tanečnici (912 m) do sedla Soláň - Čarták a zasloužený sjezd až do Velkých Karlovic. (↔  35 km, ↑ 950 m, ↓ 800 m)
  • 4. den: Ranní stoupání k rozhledně Miloňová a kolem ski areálu Razula do sedla pod Lemešnou na hlavním hřebeni Javorníků. Po krásné hřebenovce s nejvyšším vrcholem Velký Javorník (1071 m). Odtud kolem rozhledny Stratenec do sedel Bukovina (985 m) a Příschlop (850 m), následně přes Javorníček (860 m) s rozlehlými loukami do údolí Pluskovec s možností zhlédnutí jedinečného díla valašských řezbářů v podobě Kaple svatého Huberta a galerie soch.(↔  35 km, ↑ 950 m, ↓ 950 m)

Ubytování

Spát budeme 3x v turistické chatě Kyčerka v obci Velké Karlovice, ve 4-8lůžkových pokojích. Sociální zařízení je společné na patře. V chatě je k dispozici společenská místnost s TV, SAT a wifi. V Karlovicích je možnost navštívit místní koupaliště a muzeum, které přiblíží ve všech aspektech tento rázovitý kraj.

Stravování

Dostaneme místní polopenzi, která začíná 1. den večeří a končí 4. den snídaní. Snídaně se podává formou švédských stolů (pečivo, máslo, nutela, džem, sýr, salám, párky, zelenina, čaj, musli, mléko, jogurt aj.). Večeře se skládá z polévky, hlavního chodu a salátu. Stravování přes den je z vlastních zásob, svačiny na výlety si tak vezměte s sebou. Případně lze zakoupit jídlo a nápoje na chatách, či v hospůdkách, které na túře potkáme. Ve Velkých Karlovicích je hned několik restaurací a obchodů s potravinami.

Javorníky a Vsetínské vrchy na kole

Javorníky a Vsetínské vrchy na kole