Informace k zájezdu
Králický Sněžník a Rychlebské hory

Úvodní stránka zájezdu Králický Sněžník a Rychlebské hory ( Česká republika, Turistika nenáročná )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3


Během zájezdu nás čekají jednodenní túry spojené s prohlídkami místních pozoruhodností a turistických cílů. Pohybovat se budeme po značených stezkách s technicky nenáročným terénem v nadmořské výšce do 1424 m. Túry nám zaberou většinou 6-8 hod, podle kondice a chuti každého účastníka se případně dají zkrátit či prodloužit, zdoláme při nich převýšení většinou kolem 700 m nahoru a to samé dolů. Vyrážet na výlety budeme jen s malým batůžkem se svačinou, po cestě se také občerstvíme v místních chatách a hospůdkách. Na začátek túr se dopravíme vlastními vozy nebo vám dopravu na místě pomůžeme zprostředkovat formou spolujízdy. Program je vhodný i pro zdatnější děti od cca 10 let. Ubytování je zajištěno v příjemné horské chatě s rodinnou atmosférou a s polopenzí, krytým bazénem, saunovým světem, venkovní terasou a ohništěm.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí v ČR můžete sledovat např. na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu - www.chmi.cz. Data z ČHMÚ přebírá pak většina dalších českých serverů věnovaných počasí. Dalším zdrojem o počasí s podrobnými daty především o větru je Windy.com.
Do mobilu doporučujeme základní aplikaci ČHMÚ s podrobnou předpovědí pro všechna města v ČR, radarem, předpovědí srážek atd. Pro větší fanoušky počasí pak ČHMÚ+ a Windy.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

  • Edice klubu Českých turistů: 54 Rychlebské hory a Lázně Jesník 1: 50 000
  • SHOCart 057 Jeseníky, Rychlebské hory 1 : 50 000
  • Edice klubu Českých turistů: 53 Králický Sněžník
  • SHOCart 458 Jeseníky, Praděd, Králický Sněžník 1: 40 000

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Doklady a peníze: doklad totožnosti, adekvátní množství finančních prostředků, kartička zdravotní pojišťovny
  • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
  • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu)
  • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, tvrdý a měkký sýr, cereální tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Důležitá telefonní čísla:
Zdravotnická záchranná služba 155
Policie 158
Městská policie 156
Hasiči 150
jednotné evropské číslo tísňového volání 112
Horská záchranná služba 1210