Králický Sněžník a Rychlebské hory

Turistika zapomenutým krajem na severu Moravy a Slezska

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a pohoří Rychlebské hory patří k jedněm z nejméně navštěvovaných a přitom nejkrásnějších koutů naší země. Čistá, málo dotčená příroda, kde najdete posvátné ticho na lesních pěšinách, vzduch čistý a vodu křišťálovou, historii dávných časů a lidi dobré a vstřícné. Jsou také oblastí se zajímavou vojenskou minulostí. My se ubytujeme v samém srdci obou pohoří, malebné vesničce Kunčice, v horské chatě s rodinnou atmosférou. Naše jednodenní túry povedou po turisticky značených cestách těmi nejhezčími a nejzajímavějšími místy této oblasti. Zdoláme nejvyšší vrcholy obou pohoří - Smrk (1127 m) a Králický Sněžník (1424 m), navštívíme rozhledny na Klepáči a Borůvkové hoře s nádhernými výhledy na hřebeny Jeseníků, Orlických hor i do sousedního Polska. Ochutnáme vyhlášené borůvkové knedlíky na chatě Paprsek a do místí nedávné historie se ponoříme při prohlídce unikátních vojenských objektů (tvrze, řopíky), které už neodmyslitelně patří k charakteru místního kraje.

Túry nám zaberou většinou 6-8 hod, podle kondice a chuti každého účastníka se případně dají zkrátit či prodloužit, zdoláme při nich převýšení většinou kolem 700 m nahoru a to samé dolů. Vyrážet na výlety budeme jen s malým batůžkem se svačinou, po cestě se také občerstvíme v místních chatách a hospůdkách. Jakoukoli túru je možné vynechat a udělat si místo ní vlastní výlet nebo využít nabídky místních jízdáren a kochat se malebnou krajinou z koňského sedla. Program mohou absolvovat také zdatnější děti, pro které nabízíme speciální slevu. Místo noclehu máme společné s cyklistickým zájezdem Králický Sněžník a Rychlebské hory na kole.

Program zájezdu

 • 1. den: Příjezd do horské chaty, ubytování se, večeře, seznamovací večírek.
 • 2.-7. den: V závislosti na počasí je naplánován následující program:
 • A: Z Velkého Vrbna kolem grafitového lomu Konstantin na Palaš. Krásnou hřebenovkou přes Travnou horu (1125 m) a Brousek (1115 m) na nejvyšší vrchol Rychlebských hor Smrk (1127 m). Cestou zpět se posilníme vyhlášenými borůvkovými knedlíky na chatě Paprsek. (6 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
 • B: Z okraje vesnice Králíky krásnými loukami podhůřím Králického Sněžníku až na vrchol Klepáč (1144 m) s rozhlednou a fenomenálním výhledem na Orlické hory přes polskou oblast Miedzylesie. (8 hod, ↑ 650 m, ↓ 650 m)
 • C: Celodenní výstup ze Stříbrnice na nejvyšší horu celého pohoří - Králický Sněžník (1424 m) po východním hřebenu kolem pramene řeky Moravy. Při sestupu zastávka na občerstvení ve vyhlášené prvorepublikové turistické chatě alpského stylu Návrší. (7 hod, ↑ 850 m, ↓ 850 m)
 • D: Z obce Mladkov nejrozsáhlejší naučnou stezkou Králické pevnostní oblasti - betonová hranice v nejvýchodnějším výběžku Orlických hor na rozhlednu na Suchém vrchu (995 m). Na stezce lze zhlédnout řadu unikátních objektů lehkého i těžkého opevnění z doby 2. světové války. (8 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m)
 • E: Okružní túra v samotném srdci Rychlebských hor z Horních Hoštic přes Vysoký kámen (691 m) na Borůvkovou horu (899 m). Dále po hřebeni až do sedla Růženec a přes Šafářovu skálu zpátky do Hoštic. (7 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m)
 • F: Z obce Javorník překrásným Račím údolím kolem Tančírny přes zříceninu hradu Rychleby až na skalní vyhlídku Čertovy kazatelny. Přesun auty do vesničky Nové Vilémovice, procházka malebnou krajinou Rychleb do zaniklé osady Hraničky. (7 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
 • 8.den: Snídaně, dopolední odubytování, odjezd, pro zájemce možnost krátké procházky po naučné stezce Vojenské historie poblíž obce Králíky a komentované prohlídky dělostřelecké tvrze Hůrka.

V rámci individuálního programu je možné také navštívit Pivovarské muzeum v Hanušovicích, Stezku v oblacích na Dolní Moravě, vojenské muzeum Králíky, muzeum opevnění Králický řopík nebo podniknout vyjížďku v koňském sedle přímo v místě ubytování.

U zájezdu č. 8422 jsou 2.-5. den realizovány varianty programu A, B, C a E, odjezd je 5. den po programu.

Ubytování

Spát budeme 7x (4x u zájezdu č. 8422) na horské chatě U Profesora ve vesničce Kunčice kousek od Starého Města. Spát budeme v 3-5lůžkových pokojích s vlastním WC a společnou sprchou na patře nebo ve 4lůžkových pokojích s příslušenstvím vždy pro dva pokoje dohromady. Na ubytování v rodinném prostředí je k dispozici terasa s rozkvetlými oleandry, venkovní ohniště, volejbalové hřiště s umělou trávou, krytý bazén se slanou vodou, saunový svět, bar, dětské hřiště, herna se šipkami, kulečníkem a stolním fotbálkem, parkoviště, wi-fi.
Bazén se slanou vodou je v ceně pobytu, platí se pouze sauny (100 Kč na osobu/max 90 min, prostěradlo + 30 Kč). Na ubytování je možné si objednat grilování např. kýta, makrely, kuřata, krkovička. Cena se stanoví podle aktuálních cen.

Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V restauraci budeme mít výtečnou domácí polopenzi. Polopenze začíná 1. den večeří a končí snídaní 8. den (5. den u zájezdu 8422). Večer můžeme posedět v baru nebo venku u ohně. Obědy budeme řešit formou svačiny nebo návštěvou hospůdek po cestě. Jídlo na svačiny a něco na opečení na oheň si můžete přivézt z domu nebo koupit v obchodě ve Starém Městě.

Králický Sněžník a Rychlebské hory

Králický Sněžník a Rychlebské hory

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Solná komora

Pěší túry v jezerním království v oblasti Dachsteinu (Rakousko)

Přechod Rychlebských hor a Králického Sněžníku

Toulky nejodlehlejšími a nejméně přístupnými pohořími v ČR