Informace k zájezdu
Krkonoše - základní kurz skialpinismu

Úvodní stránka zájezdu Krkonoše - základní kurz skialpinismu ( Česká republika, Zimní zájezdy na hory, Skialp, Víkendovky, Kurzy )

NáročnostPočasíMěnaMapyVybaveníPojištění

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2


Cílem kurzu je seznámit účastníky se správným používáním skialpového vybavení a lavinového setu podle sněhových podmínek a vlastností terénu. Předpokládá se dobrá fyzická kondice a dobře zvládnuté základní lyžařské dovednosti (hlavně jistá jízda na sjezdových lyžích v upraveném terénu). Program je navržen tak, aby nebyl příliš náročný, ale je nutné počítat s tím, že se budeme celý den pohybovat v zimním horském terénu. Teploty během dne mohou klesnout pod bod mrazu a počítat musíme i se silným větrem. Náročnost celé akce je do značné míry závislá na aktuálních sněhových podmínkách, kvalitě sněhu a počasí. Samotné túry se budou odvíjet od momentální situace.

Kurz vám nabídne kromě přátelské atmosféry menšího kolektivu podobně naladěných lidí také zkušeného instruktora, který vás provede krásným terénem Krkonošského národního parku a poskytne teoretické základy bezpečného pohybu ve volném terénu. Seznámí vás s používáním lavinového setu, který je nedílnou součástí výstroje každého člena horské výpravy v nebezpečných místech či při řešení lavinové nehody. V horském terénu mimo sjezdovky pak předvede také praktické využití lavinového setu a pohyb v „laviništi“.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. na portálu Českého hydrometeorologického ústavu:
Krkonoše a Orlické hory

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: www.pruvodcenakopce.cz).

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Krkonoše - východ v měřítku 1:25000, nakl. ROSY
Krkonoše - západ v měřítku 1:25000, nakl. ROSY

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete stáhnout OpenStreet mapy ZDE.
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete ZDE.
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Nezbytné vybavení: Je třeba, aby s sebou každý účastník měl teleskopické hole se sněhovými kotouči, lyžařskou helmu, batoh 30-40 litrů s možností připnutí lyží, pohodlné a praktické oblečení do každého počasí. V ceně zájezdu je zapůjčení skialpového setu (boty, lyže, pásy) a lavinového setu (lavinový vyhledávač, lopata na sníh a lavinová sonda). K lavinovému vyhledávači si přibalte 4 ks alkalických mikrotužkových baterií AAA.
Doporučené vybavení: Věci osobní hygieny, krém proti mrazu a slunci s UV filtrem (vícefaktorový bez obsahu vody), tyčinka na rty (také bez obsahu vody), kapesní nůž, lyžařské či sluneční brýle s UV filtrem, termoska, tužka, zápisník, fotoaparát, náhradní baterie (alkalické nebo lithiové, NE nabíjecí, ty v zimě rychle ztrácejí kapacitu), kvalitní čelovka s náhradními bateriemi, telefon, nabíječku a záložní zdroj pro jeho nabíjení, GPS (případně buzolu), ...
Oblečení: Pohodlné oblečení do chaty i na skialpy - funkční spodní prádlo (Merino, Coolmax), tepelnou vrstvu (fleece, Merino), větru odolné a nepromokavé svrchní oblečení (Gore-tex, Windstopper aj.), kvalitní a teplé ponožky. Čepice, kvalitní teplé i slabší rukavice (proti větru, i rezervní) jsou samozřejmostí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek.
Strava: V ceně ubytování je polopenze (snídaně a večeře). Na túry doporučujeme dostatek tekutin a termosku s teplým čajem. Všechny dny programu (vyjma posledního dne) bude možné v čase oběda navštívit horskou chatu a najíst se. Pokud se nebudete chtít stravovat v restauraci, vezměte si svačinu na celý den. Možnosti dokoupení jídla na místě jsou omezené.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, ... V každém případě vsaďte raději na prevenci, nežli na to, že vás někdo ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete ZDE.