Krkonoše - základní kurz skialpinismu

Skialpy pro začátečníky a mírně pokročilé s instruktory skialpinismu

Krkonoše jsou nejen nejvyšším pohořím České republiky, ale i střední Evropy severně od Alp. Pro svoji výjimečnost byly v roce 1963 vyhlášeny národním parkem, který nabízí množství krásných míst, ještě krásnějších výhledů a plno skvělých zážitků. Ovšem ne každému je umožněno spatřit „české velehory“ v celé své kráse, navíc v zimě, když se hory zahalí do bílého pláště a přístup na některá místa se stává ještě obtížnějším, než je tomu v ostatních ročních obdobích.

Intenzivní, praktický a zážitkový kurz skialpu je určen pro úplné skialpové nováčky, kteří chtějí vyzkoušet své první skialpové krůčky po opuštění sjezdovek, i pro začátečníky, kteří již ke skialpu přičichli, ale chtějí prohloubit své skialpové znalosti a dovednosti. Pro účast na kurzu je nezbytná schopnost bezpečně zlyžovat červenou sjezdovku (nebude zde prostor pro výuku lyžování). Skialp klade nároky jak na praktické dovednosti (jízda v terénu, manipulace s lyžemi a pásy), tak i fyzickou kondici a znalost lavinové problematiky. Absolvování kurzu se tak může stát skvělým odrazovým můstkem pro vlastní túry v horském terénu nebo pro některé další skialpové zájezdy (rozdělení skialpových zájezdů). Kurz povedou instruktoři skialpinismu a program bude probíhat v závislosti na aktuálních sněhových podmínkách, výstrahách či případných omezeních vyhlášených horskou službou nebo Správou KRNAP. Večer nebudou chybět ani přednášky se skialpinistickou tématikou. Spát budeme na horské chatě, kde dostaneme místní polopenzi. Velikost celé skupiny bývá obvykle do 20 osob, jež budou rozděleny podle výkonnosti do menších skupin.

Co se naučíme

Během teoretických přednášek a praktického výcviku v terénu se budeme pod vedením instruktora skialpinismu věnovat následujícím oblastem a tématům:

 • skialpinistické vybavení
 • manipulace se skialpinistickou výzbrojí a výstrojí
 • pohyb na skialpových lyžích (technika stoupání, otočky, manévry)
 • sjezdy na skialpových lyžích
 • plánování a vedení túry v zimních podmínkách
 • bezpečné chování na skialpinistické túře
 • lavinová problematika

Program zájezdu

 • 1. den: Sraz účastníků v 17 hod na horské chatě. Ubytování, večeře a zahájení kurzu prvním blokem přednášek o skialpinismu.
 • 2. den: Praktická část kurzu, túra po okolí. Večer druhý blok přednášek o skialpinistické výstroji a výzbroji.
 • 3. den: Dopoledne intenzivní praktická výuka a závěrečný blok přednášek o lavinové problematice. Návrat na ubytování a odjezd.

Ubytování

2x na horské chatě Brádlerovy boudy nad Špindlerovým mlýnem. Bydlet budeme v útulných převážně 2lůžkových pokojích s umyvadlem. Společné WC a sprchy jsou na patře. K dispozici je prostorná prosklená jídelna s TV a úžasným výhledem do údolí, restaurace s barem, sauna, wifi. Na chatě není možné platit kartou.

Stravování

V ceně ubytování je místní polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 3. den snídaní. Chutné a syté snídaně formou bufetu zahrnují párky, vejce, salám, šunku, sýr, máslo, džem, pečivo, jogurt, müsli, ovoce, zeleninu, kávu a čaj. K večeři je obvykle na výběr ze dvou hlavních jídel (jedno z nich bývá bezmasé). Stravování přes den předpokládáme v restauracích horských chat v blízkém okolí nebo v podobě vlastní stravy z dovezených surovin. Samostatné vaření na horské chatě není možné, ale v jídelně je k dispozici rychlovarná konvice, mikrovlnka a lednička.

Další informace k zájezdu

Doprava:
1) Vlastní doprava. Sraz je na horské chatě Brádlerovy boudy nad Špindlerovým mlýnem.
Autem: parkování s omezeným počtem míst je možné v Medvědím koleni. Pro příjezd a parkování je třeba respektovat pokyny uvedené na webu ubytovatele. Parkovat lze rovněž u vodní nádrže Labská na parkovišti P1 a na místo srazu se dopravit místní autobusovou linkou.
Autobusem: např. z Prahy jede přímý autobus.

2) Naším mikrobusem s průvodci za příplatek (kromě termínu 1193). Odjezd z Brna je v pátek v 11:00.

Nástupní místa (v případě dopravy mikrobusem): Brno
Do přihlášky uveďte, o kterou variantu máte zájem.


Nutná výbava: kompletní skialpová výbava (lyže, vázání, lyžáky, pásy, teleskopické hole se sněhovými kotouči), přilba, batoh 30-40 litrů, pohodlné a praktické oblečení do každého počasí, lavinová výbava (vyhledávač, sonda, lopata). Lavinovou výbavu vám zapůjčíme z naší půjčovny (v ceně zájezdu). Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách anebo jej pro vás můžeme v omezeném množství zajistit u našeho partnera za příplatek.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení atd.)

Skialpový kurz probíhá na území Krkonošského národního parku, je třeba dodržovat podmínky KRNAP a doporučené trasy pro skialpinisty. Info: proč se v Krkonoších nedá lyžovat všude.

Do poznámky v přihlášce také prosím uveďte, zdali budete mít skialpovou výbavu vlastní nebo máte zájem o její zajištění od nás a doplňte informace o své výšce, váze, velikosti chodidla (jednu konkrétní velikost nebo velikost v cm). Ohodnoťte rovněž úroveň svých lyžařských dovedností na škále mírně pokročilý(á) / pokročilý(á) / zkušený(á) / na lyžích jsem se narodil(a).

Krkonoše - základní kurz skialpinismu

Krkonoše - základní kurz skialpinismu

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Dachstein - skialp pro začátečníky

Nenáročný skialpový přechod se spaním na chatách

Rauris na skialpech

Vysoké Taury - túry ve skialpovém ráji údolí Rauris

Slovinsko - skialp v Karavankách

Skialpové túry a freeride na pomezí Rakouska a Slovinska

Totes Gebirge na skialpech

Skialp a freeride pro pokročilé i začátečníky v okolí Wurzeralm