Krkonoše - základní kurz skialpinismu

Skialpy pro začátečníky a mírně pokročilé s instruktory skialpinismu

Krkonoše jsou unikátní mozaikou horských ekosystémů s nejvyšším pohořím nejen České republiky, ale i střední Evropy severně od Alp. Pro svoji výjimečnost byly v roce 1963 vyhlášeny národním parkem. Program bude probíhat v závislosti na aktuálních sněhových podmínkách, výstrahách a případných omezeních vyhlášených horskou službou.

Intenzivní, praktický a zážitkový kurz je určen především začátečníkům, kteří se teprve seznamují se skialpinismem, ale i ti zkušenější se zde mohou v pohybu na skialpech zdokonalit a seznámit se s lavinovou problematikou. Chůze na lyžích má svá specifika a klade nároky na praktické dovednosti i fyzickou kondici. Absolvování kurzu se tak může stát skvělým odrazovým můstkem pro vlastní túry v horském terénu. Kurz povedou instruktoři a aktivní závodníci ve skialpinismu. Denní program „na sněhu“ bude doplněn o večerní přednášky. Spát budeme na horské chatě, kde dostaneme místní chutnou polopenzi. Velikost skupiny bývá obvykle 15-25 osob, účastníci budou rozděleny podle výkonnosti do menších skupin. V nabídce máme i kurz Jeseníky - základní kurz skialpinismu.

Co se naučíme

Během teoretických přednášek a praktického výcviku v terénu se budeme pod vedením zkušeného instruktora skialpinismu věnovat následujícím oblastem a tématům:

 • skialpinistické vybavení
 • plánování a vedení túry v zimních podmínkách
 • základy orientace v terénu
 • bezpečné chování na skialpinistické túře
 • lavinová problematika
 • první pomoc při lavinové nehodě
 • manipulace se skialpinistickou výzbrojí a výstrojí
 • pohyb na skialpinistických lyžích (technika stoupání, otočky, manévry)
 • sjezdy na skialpinistických lyžích

Program zájezdu

 • 1. den: Sraz účastníků v 17 hod na horské chatě. Ubytování, večeře a zahájení kurzu prvním blokem přednášek o skialpinismu.
 • 2. den: Praktická část kurzu, túra po okolí. Večer druhý blok přednášek o skialpinistické výstroji a výzbroji.
 • 3. den: Dopoledne intenzivní praktická výuka a závěrečný blok přednášek o lavinové problematice. Návrat na ubytování a odjezd.

Ubytování

V termínu č. 1194 a 1195
2x na chatě Javoří Mlýn ve Velké Úpě. Bydlet budeme ve 2-5lůžkových pokojích s vlastním sociální zařízením. K dispozici je společenská místnost s televizí, bar, wifi.

V termínu č. 1196 a 1197
2x na chatě Betyna v Peci pod Sněžkou, kde lze využít restauraci, wifi, společenskou místnost s TV a kulečníkem, šipky či saunu. Spát budeme v útulných 2-5lůžkových pokojích s vlastním sociální zařízením.

V termínu č. 1198
2x na Čapkově chatě v Peci pod Sněžkou. Jedná se o typickou horskou krkonošskou boudu ležící na sjezdovce Zahrádky. Spát budeme v útulných 2-4lůžkových pokojích s umyvadlem s teplou a studenou vodou, sociální zařízení a sprchy jsou na jednotlivých patrech.

Stravování

V ceně ubytování je místní polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 3. den snídaní. Chutné a syté snídaně formou bufetu, večeře je servírovaná. Stravování přes den předpokládáme v restauracích horských chat v blízkém okolí nebo v podobě vlastní stravy z dovezených surovin. Samostatné vaření na horské chatě není možné.

Další informace k zájezdu

Doprava:
1) Vlastní doprava. Místo srazu podle termínu:

V termínu č. 1194 a 1195 je sraz na chatě Javoří Mlýn ve Velké Úpě, parkování je možné na parkovišti přímo u chaty.

V termínu č. 1196 a 1197 je sraz na chatě Betyna v Peci pod Sněžkou, parkování je možné na odstavné ploše pod spodní stanicí lanovky na Sněžku za 50 Kč/den, cca 400 m od chaty.

V termínu č. 1198 je sraz na Čapkově chatě v Peci pod Sněžkou, parkování je možné na parkovišti P4 - Zelený potok za 240 Kč/den, cca 1500 m od chaty.

2) Naším mikrobusem s průvodci za příplatek 600 Kč. Odjezd z Brna je v pátek v 11:30 h.

V poznámce do přihlášky uveďte, o kterou variantu máte zájem.

Do poznámky také prosím uveďte svoji výšku, váhu, velikost chodidla (jednu konkrétní velikost nebo velikost v cm) a ohodnoťte úroveň svých lyžařských dovedností na škále začátečník / mírně pokročilý(á) / pokročilý(á) / zkušený(á) / na lyžích jsem se narodil(a).

Nutná výbava: Teleskopické hole se sněhovými kotouči, přilba, batoh 30-40 litrů s možností připnutí lyží, pohodlné a praktické oblečení do každého počasí.

Každý účastník kurzu obdrží jednorázovou poukázku na nákup vybavení v prodejně Alpsport Brno se slevou 20 %.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení atd.)

Krkonoše - základní kurz skialpinismu

Krkonoše - základní kurz skialpinismu

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Dachstein - skialp pro začátečníky

Nenáročný skialpový přechod po chatách (Rakousko)

Skialp v Rauris

Túry s výhledem na Grossglockner (Rakousko)

Karavanky - skialp ve Slovinsku

Zimní túry na pomezí Rakouska a Slovinska

Weissee - skialp v Taurech

Skitouring nejen pro začátečníky (Rakousko)

Malá Fatra - skialpový kurz

Pohyb v zimním terénu a lavinový kurz (Slovensko)

Nízké Tatry na skialpech

Skialpová fantazie od Chopku po Ďumbier