Informace k zájezdu
Silvestr v Krkonoších na skialpech

Úvodní stránka zájezdu Silvestr v Krkonoších na skialpech ( Česká republika, Zimní zájezdy na hory, Zájezdy bez nočních přejezdů, Víkendovky, Silvestr, Skialp )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 1 - 2


Zájezd je vhodný pro začínající skialpinisty, kteří již za sebou mají první skialpové krůčky, s přehledem ovládají sjezd po upravených sjezdovkách všech obtížností a chtějí se ve svých skialpových ambicích zase o něco posunout. Na své si však přijdou také pokročilí, kteří si prostě jen chtějí užít pohodový silvestrovský pobyt na pásech. Skialpové túry nás vybídnou k poznání velké části Krkonoš v doprovodu zkušeného instruktora skialpinismu, včetně výstupu na nejvyšší český vrchol - Sněžku. Každý den je v plánu túra na lyžích, někdy v kombinaci s metodickým výkladem a praktickým výcvikem, jindy s relaxací v sauně a zaslouženým odpočinkem. Program je navržen tak, aby nebyl příliš náročný, ale je nutné počítat s tím, že se budeme pohybovat v zimním horském prostředí a teploty během dne mohou klesnout hluboko pod bod mrazu. Počítat musíme také se silným větrem. Náročnost celé akce je do značné míry závislá na aktuálních sněhových podmínkách, kvalitě sněhu i počasí. Délka jednotlivých túr je přibližně 4-6 hodin včetně přestávek na odpočinek. Nejnáročnější je 3. den s výstupem na Sněžku, kdy nás čeká osmihodinová túra s převýšením až 1000 m. Převýšení v ostatních dnech se pohybuje v rozmezí 400-700 m. Trasy jsou voleny tak, abychom se vyhnuli lavinovým svahům. Na túrách si vystačíme s menším batohem s možností připnutí lyží.

Průvodce má právo definitivně rozhodnout o organizaci celého zájezdu i o jakýchkoliv změnách programu s ohledem na aktuální situaci (špatné počasí, zranění či jiné neočekávané okolnosti).

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí v ČR můžete sledovat např. na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu - www.chmi.cz. Data z ČHMÚ přebírá pak většina dalších českých serverů věnovaných počasí. Dalším zdrojem o počasí s podrobnými daty především o větru je Windy.com.
Do mobilu doporučujeme základní aplikaci ČHMÚ s podrobnou předpovědí pro všechna města v ČR, radarem, předpovědí srážek atd. Pro větší fanoušky počasí pak ČHMÚ+ a Windy.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

  • Edice klubu českých turistů: 22 Krkonoše 1 : 50 000
  • EUROKART: Krkonoše - turistický atlas 1 : 25 000

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních GPS map, které fungují i v terénu, kde mobilní data nejsou (tzv. offline mapy).

Aplikace Mapy.cz má kvalitní mapy, které jdou snadno stáhnout offline.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Doklady a peníze: doklad totožnosti, adekvátní množství finančních prostředků, kartička zdravotní pojišťovny
  • Nutná výbava: skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata), náhradní baterie do vyhledávače (v případě vyhledávačů z půjčovny CK Alpina 3 ks alkalických AAA baterií, ne nabíjecí!)
  • Oblečení: kvalitní, pohodlné, praktické a prověřené pro denní pohyb v zimních horách. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit: funkční první vrstvu (termotriko, podvlíkačky), druhou termoizolační vrstvu (fleecová mikina) a větruodolné, nepromokavé a prodyšné svrchní oblečení, kvalitní a teplé ponožky nebo podkolenky, návleky, dvoje rukavice, čepice, šátek na obličej, oblečení na noc a na převlečení po programu.
  • Boty: kvalitní zimní obuv do hor, boty na přezutí po túře
  • Ostatní: lyžařské brýle, sluneční brýle s UV filtrem, vícefaktorový opalovací krém proti mrazu a slunci, tyčinka na rty, termoska, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil a nabíječka, případně buzola, batoh na jednodenní túry s možností připnutí lyží, kvalitní čelovka s náhradními bateriemi
  • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, sušené maso, sýr, cereální tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky atd.), láhev na pití a termoska. Během túry není možné vařit, svačiny na den je třeba si připravit předem.
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Důležitá telefonní čísla:
Zdravotnická záchranná služba 155
Policie 158
Městská policie 156
Hasiči 150
jednotné evropské číslo tísňového volání 112
Horská záchranná služba 1210