Krušné hory na kole

Cykloturistika třemi krajinami severních Čech

V severních Čechách, v okolí Děčína a Ústí nad Labem se na malé ploše střetávají tři napohled zcela různorodé krajiny. Pískovcové skály a skalní města CHKO Labské pískovce, čedičové kupy vyhaslých sopek Českého středohoří a náhorní pláně s rašeliništi a četnými památkami důlních děl v Krušných horách. Při cyklistických vyjížďkách, které jsme pro vás na tomto zájezdu připravili, se podíváme do těch nejzajímavějších zákoutí tohoto neprávem opomíjeného kraje. Projdeme si skalní město v Tisé a projedeme se pod Ostrovskými skalami, z rozhledny Komáří hůrka si seshora prohlédneme těžbou zdevastovanou krajinu hnědouhelných pánví, navštívíme lázně v Dubí, slatě kolem Cínovce či zříceninu středověkého hradu Blansko v Českém středohoří.

Čekají nás jednodenní cyklistické etapy po značených cyklotrasách těmi nejhezčími a nejzajímavějšími kouty této části severních Čech. Určitě neopomeneme ani historické památky, žízeň a hlad zaženeme v místních hospůdkách. Etapy nám včetně přestávek a turistických zacházek zaberou většinou kolem 8 hod, ujedeme okolo 40 km a podle kondice a chuti každého účastníka se případně dají etapy zkrátit či prodloužit. Zdoláme při nich převýšení okolo 900 m. Program mohou absolvovat také zdatnější děti. Nocovat budeme v horském hotelu s kvalitní polopenzí.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný sraz po 18 hod v horském hotelu Adolfovský Dvůr, večeře a seznamovací večírek.
  • 2. den: Od hotelu po stezce Zapomenuté pohraničí do obce Krásný Les se zámečkem do Rájce, odkud už nám budou pískovcové skály jako Hláska, Cipísek, Hlavy blíženců ukazovat cestu do Ostrova, nad kterými ční věže Policejní anton, Malý popravčí kámen, Orel, Orlice, Káča či Široká věž. Zchladit se případně můžeme i ve zdejším přírodním koupališti. Poté do Tisé, kde si pěšky projdeme malý či velký okruh zdejším skalním městem, kde se natáčely např. Letopisy Narnie. Budeme si tak moci prohlédnout Draka, Sněhovou věž, Cikánský hrad, Africkou věž, Faraonovu stěnu, Mumii, Kamenného sněhuláka či Hubeného doktora (pěšky cca ↔ 3 km, 2 hod). Kolem vojenského výcvikového prostoru Na Pastvinách k osadě Panenská a pak stoupáním kolem Nakléřovského průsmyku (680 m) zpět k ubytování. (↔ 40 km, ↑ 800 m, ↓ 800 m)
  • 3. den: Od ubytování kolem rašelinné Černé louky a větrných elektráren na Fojtovické pláni na Komáří hůrku (808 m) s rozhlednou, sjezd do Krupky se zříceninou hradu a s minipivovarem a přes lázeňské město Dubí stoupáním k horské chatě Vitíška zpět do Krušných hor. Kolem Cínoveckých rašelinišť k horské obci Cínovec a horskými pláněmi zpět na Adolfův Dvůr. (↔ 45 km, ↑ 750 m, ↓ 750 m)
  • 4. den: Od Adolfova přes Nakléřov sjezd do Velkého Chvojna a krajinou Českého středohoří až pod vrchol Blansko (545 m) se zříceninou stejnojmenného hradu. Možnost prodloužení k pozůstatku skalní kaple a via ferratě Poustevna za obcí Mírkov (↔ +3 km, ↑ +150 m, ↓ +150 m). Poté proti toku Neštěmického potoka přes Arnultovice do Knínic a přes Telnici a kolem Liboňovských skalek vystoupáme zpátky do Adolfova. (↔ 40 km, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m)

Ubytování

Spát budeme 3x v horském hotelu Adolfovský dvůr, ve 2‒4lůžkových pokojích, v některých přímo se sociálním zařízením. V hotelu je restaurace a bar. Bezplatné parkování přímo u hotelu. Hotel je umístěn na okraji Krušných hor, 20 km od Ústí nad Labem a 30 km od Děčína.

Stravování

V ceně je zahrnuta polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 4. den snídaní. Snídaně je formou švédského stolu, k dispozici jsou párky, vajíčka, palačinky, uzeniny, sýry, jogurt, čaj, káva. K večeři se podává polévka a hlavní jídlo, alternativně salát. Jídlo na svačiny a obědy během dne je vhodné mít s sebou v batůžku, případně lze zakoupit jídlo a nápoje v restauracích během výletů.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3


Profil tratí je kopcovitý. Celkové převýšení jednotlivých etap je od 750 do 1000 m a délka okolo 40 km. Na navržených trasách se střídá asfaltový povrch komunikací nižších tříd s úseky po lesních a polních cestách. Etapy je možné prodlužovat i zkracovat podle chuti a vytrvalosti jednotlivých účastníků. Zájezd je vhodný pro aktivní děti cca od 10 let.

Krušné hory na kole

Krušné hory na kole

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Český ráj na kole

Pohodová cyklistika krajinou pískovcových skal a skalních hradů