Šumava na kole

Cyklistika panenskou přírodou hlubokých hvozdů, plání, ledovcových jezer, slatí, údolí řek a potoků

Šumava je jedním z nejrozsáhlejších pohoří České republiky a z nejstarších v Evropě. Možná právě proto je velice oblíbeným cílem - Šumava je stále jakýmsi synonymem panenské přírody, hlubokých lesů a čistých řek, nekonečných plání, tajemných ledovcových horských jezer a starodávných slatí. Nízká hustota osídlení centrální Šumavy dává příležitost krásným pohledům do krajiny nezkaženým moderní zástavbou. Jako by se tu zastavil čas, tak se pojďte zastavit společně s ním.

Při našich cyklo výletech se budeme pohybovat převážně ve střední části Šumavy s dosahem až do Kašperských hor a Železné rudy. Navštívíme nejzajímavější místa regionu jako Jezerní a Chalupská slať či pramen Vltavy. Projdeme se společně podél kouzelné řeky Vydry se zastavením na známé Turnerově chatě. Vystoupáme k jezerům Černé či Prášilské nebo na vrcholy Špičák, Pancíř a Poledník se stejnojmennými rozhlednami. O zvířecím životě a jejich návycích se dozvíme ve vlčím, jelením a rysím výběhu a v sovinci. Zastavíme se v tradičních horských obcích jako je Kvilda, Horská Kvilda či Modrava, dobudeme ikonický hrad Kašperk a navštívíme města Kašperské Hory a Vimperk. Nebude chybět ani návštěva starobylého pralesa Boubín, který neodmyslitelně patří k šumavským hvozdům, a lyžařského střediska Zadov.

Cyklostezky na Šumavě jsou převážně asfaltky či zpevněné cesty, občasně turistické chodníky. Čeká nás aktivní dovolená s jednodenními etapami, které jsou celkově středně náročné a jsou ve většině případech koncipovány jako okruhy. Délka denních etap je kolem 55 km, převýšení je nejčastěji mezi 500-900 m nahoru a totéž dolů. V programu je zařazen jeden odpočinkový den, který je plánován jako turistický, tedy bez kola. Kterýkoliv den je možné zařadit alternativní program či odpočinek. V některé dny nám bude k dispozici autobus, který nám pomůže přiblížit se ke vzdálenějším cílům. Ubytovaní budeme všechny noci na jednom místě v penzionu v obci Nové Hutě. Místo ubytování je společné se zájezdem Šumava.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem poledne z Brna, přes Jihlavu a Prahu, příjezd na Šumavu do Nových hutí po 17 hod. Ubytování se v penzionu, večeře a seznamovací večírek.
  • 2. den: Průjezd Svinnou Ladou k Chalupské slati a na Knížecí pláně. Přes Bučinu k prameni Vltavy a dále Vltavskou cestou až na Modravu, zasloužilý odpočinek. Pro zájemce možnost zajížďky na Tříjezerní slať a zpět (↔  +6 km). Přes Filipovu huť na Horskou Kvildu. Nenáročný výšlap na Churáňovský vrch v lyžařském areálu Zadov s možností projetí místního pumptracku. Přes Pláně návrat do Nových Hutí. (↔  50 km, ↑ 800 m, ↓ 800 m)
  • 3. den: Ranní odjezd do Vimperka (historické centrum, zámek, Šumavský pivovar) a dále Zlatou stezkou podél řeky Volyňky ke Kláštereckému viaduktu. Kolem Alpské vyhlídky do Borové Lady, návštěva sovích voliér. Zastávka na Kvildě (minipivovar s pekárnou), návštěva rysího a jeleního výběhu a Jezerní slatě. (↔  50 km, ↑ 850 m, ↓ 850 m)
  • 4. den: Turistický program: přejezd autobusem na Kašperk, možnost prohlídky hradu nebo sestup do Kašperských Hor, prohlídka města. Odpolední procházka kouzelným údolím řeky Vydry z Čeňkovy pily přes Turnerovu chatu až na Antýgl a k Hradlovému mostu. (8 hod, ↑ 500 m, ↓ 250 m)
  • 5. den: Přejezd autobusem do Prášil, výjezd kolem Prášilského jezera na vrchol Poledník (1315 m) s rozhlednou. Osmikilometrový sjezd k Velkému Boru. Podél plavebního kanálu kolem vrchu Spálený a následně kolem Kostelního vrchu naučnou stezkou. Návštěva vlčího výběhu u Srní. (↔  40 km, ↑ 650 m, ↓ 650 m)
  • 6. den: Stezkami do Michlovy a Kubovy Hutě. Kubohuťskou cestou do pralesa Boubín, možnost výstupu na stejnojmenný vrchol a rozhlednu (1362 m). Dále přes Horní Vltavice podél Teplé Vltavy a Střední cestou na Knížecí pláně. (↔  55 km, ↑ 900 m, ↓ 900 m)
  • 7. den: Přejezd autobusem do Špičáku. Odtud zážitkový výjezd historickou jednosedačkovou lanovou dráhou s koly na vrchol Pancíř s rozhlednou (1214 m). Kolem vrcholu Habr (1203 m) přes Můstek (1235 m) a Prenet (1071 m), 8kilometrový sjezd až k vodní nádrži Nýrsko. Přes vodopád Bílá strž k Černému jezeru. Jezerní cestou přes Špičácké sedlo zpět do Špičáku. (↔  30 km, ↑ 650 m, ↓ 1000 m)
  • 8. den: Dopolední odjezd, po cestě navštěva města Vimperk (historické centrum, zámek, Šumavský pivovar). Přes Prahu a Jihlavu návrat do Brna ve večerních hodinách.

Ubytování

Spát budeme 7x v penzionu Vozzýk, ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Dále je k dispozici kolárna, hřiště, venkovní posezení, ohniště a wi-fi zdarma. Penzion je umístěn v centrální části Šumavy v obci Nové Hutě, 15 km od Vimperka.

Stravování

V ceně je zahrnuta polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 8. den snídaní. Jídlo na svačiny během dne je vhodné mít s sebou v batůžku, na etapách bude možnost obědů v restauracích a chatách. V Nových Hutích je obchod s potravinami, který má ovšem omezenou otevírací dobu. Možnost nákupu přes den bude 4. den v Kašperských Horách.

Šumava na kole

Šumava na kole