Šumava na kole

Cyklistika panenskou přírodou hlubokých hvozdů, plání, ledovcových jezer, slatí, údolí řek a potoků

Šumava je jedním z nejrozsáhlejších pohoří České republiky a z nejstarších v Evropě. Možná právě proto je velice oblíbeným cílem - Šumava je stále jakýmsi synonymem panenské přírody, hlubokých lesů a čistých řek, nekonečných plání, tajemných ledovcových horských jezer a starodávných slatí. Nízká hustota osídlení centrální Šumavy dává příležitost krásným pohledům do krajiny nezkaženým moderní zástavbou. Jako by se tu zastavil čas, tak se pojďte zastavit společně s ním.

Při našich cyklo výletech se budeme pohybovat převážně ve střední části Šumavy s dosahem až do Kašperských hor a Železné rudy. Navštívíme nejzajímavější místa regionu jako Jezerní a Chalupská slať či pramen Vltavy. Vystoupáme k jezerům Černé či Prášilské nebo na vrcholy Špičák, Pancíř a Poledník se stejnojmennými rozhlednami. O zvířecím životě a jejich návycích se dozvíme ve vlčím, jelením a rysím výběhu a v sovinci. Zastavíme se v tradičních horských obcích jako je Kvilda, Horská Kvilda či Modrava, navštívíme města Kašperské Hory a Vimperk.

Cyklostezky na Šumavě jsou převážně asfaltky či zpevněné cesty, občasně turistické chodníky. Čeká nás aktivní dovolená s jednodenními etapami, které jsou celkově středně náročné a jsou ve většině případech koncipovány jako okruhy. Délka denních etap je kolem 55 km, převýšení je nejčastěji mezi 500-900 m nahoru a totéž dolů. Kterýkoliv den je možné zařadit alternativní program či odpočinek. Ubytovaní budeme všechny noci na jednom místě v penzionu Tetřívek v obci Nové Hutě, jen kousek od lyžařského areálu Zadov, kde je možnost zapůjčení koloběžek a návštěvy tamní rozhledny. Místo ubytování je společné se zájezdem Šumava.

Program zájezdu

  • 1. den: Ubytování se v penzionu, večeře a seznamovací večírek.
  • 2. den: Průjezd Svinnou Ladou k Chalupské slati a na Knížecí pláně. Přes Bučinu k prameni Vltavy a dále Vltavskou cestou až na Modravu, zasloužilý odpočinek s možností návštěvy tamního minipivovaru. Pro zájemce možnost zajížďky na Tříjezerní slať a zpět (↔  +6 km). Přes Filipovu huť na Horskou Kvildu. Nenáročný výšlap na Churáňovský vrch v lyžařském areálu Zadov s možností projetí místního pumptracku. Přes Pláně návrat do Nových Hutí. (↔  50 km, ↑ 800 m, ↓ 800 m)
  • 3. den: Ranní odjezd do Vimperka (historické centrum, zámek, Šumavský pivovar) a dále Zlatou stezkou podél řeky Volyňky ke Kláštereckému viaduktu. Kolem Alpské vyhlídky do Borové Lady, návštěva sovích voliér. Zastávka na Kvildě (minipivovar s pekárnou), návštěva rysího a jeleního výběhu a Jezerní slatě. (↔  50 km, ↑ 850 m, ↓ 850 m)
  • 4. den: Přejezd do Prášil s možností prohlídky botanické zahrady s pozorováním bizonů, výjezd kolem Prášilského jezera na vrchol Poledník (1315 m) s rozhlednou. Zasloužený osmikilometrový sjezd k Velkému Boru. Podél plavebního kanálu kolem vrchu Spálený a následně kolem Kostelního vrchu naučnou stezkou. Návštěva vlčího výběhu u Srní. (↔  40 km, ↑ 650 m, ↓ 650 m)
  • 5. den: Přejezd do Špičáku. Odtud zážitkový výjezd historickou jednosedačkovou lanovou dráhou s koly na vrchol Pancíř s rozhlednou (1214 m). Kolem vrcholu Habr (1203 m) přes Můstek (1235 m) a Prenet (1071 m), 8kilometrový sjezd až k vodní nádrži Nýrsko. Přes vodopád Bílá strž k Černému jezeru. Jezerní cestou přes Špičácké sedlo zpět do Špičáku. (↔  30 km, ↑ 650 m, ↓ 1000 m)

Ubytování

Spát budeme 4x v penzion Tetřívek, ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Dále je k dispozici venkovní posezení, zahrada, , gril a wi-fi zdarma. Penzion je umístěn v centrální části Šumavy v obci Nové Hutě, 15 km od Vimperka.

Stravování

V ceně je zahrnuta polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 5. den snídaní. Jídlo na svačiny během dne je vhodné mít s sebou v batůžku, na etapách bude možnost obědů v restauracích a chatách. Dokupování potravin bude možné na etapách takřka každý den.

Šumava na kole

Šumava na kole

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Třeboňsko na kole

Cyklostezkami po hrázích rybníků, lužními lesy i kouzelnou jihočeskou krajinou

Dunajská cyklostezka

Cyklistika podél Dunaje přes Linz, Krems a údolím Wachau až do Vídně

Neziderské jezero na kole

Cyklostezky v krajině vinic a termálů

Jižní Morava - na kole krajem vína

Pálava, vinné sklepy a otevřená moravská srdce

Maďarské národní parky na kole

Po cyklostezkách národními parky Aggtelek a Bükk