Šumava na kole

Cyklistika panenskou přírodou hlubokých hvozdů, plání, ledovcových jezer, slatí, údolí řek a potoků

Šumava je jedním z nejrozsáhlejších pohoří České republiky a z nejstarších v Evropě. Možná právě proto je velice oblíbeným cílem - Šumava je stále jakýmsi synonymem panenské přírody, hlubokých lesů a čistých řek, nekonečných plání, tajemných ledovcových horských jezer a starodávných slatí. Nízká hustota osídlení centrální Šumavy dává příležitost krásným pohledům do krajiny nezkaženým moderní zástavbou. Jako by se tu zastavil čas, tak se pojďte zastavit společně s ním.

Při našich cyklo výletech se budeme pohybovat převážně ve střední části Šumavy s dosahem až do Kašperských hor a Železné rudy. Navštívíme nejzajímavější místa regionu jako Jezerní a Chalupská slať či pramen Vltavy. Projdeme se společně podél kouzelné řeky Vydry se zastavením na známé Turnerově chatě. Vystoupáme k jezerům Černé či Prášilské nebo na vrcholy Špičák, Pancíř a Poledník se stejnojmennými rozhlednami. O zvířecím životě a jejich návycích se dozvíme ve vlčím, jelením a rysím výběhu a v sovinci. Zastavíme se v tradičních horských obcích jako je Kvilda, Horská Kvilda či Modrava, dobudeme ikonický hrad Kašperk a navštívíme města Kašperské Hory a Vimperk. Nebude chybět ani návštěva starobylého pralesa Boubín, který neodmyslitelně patří k šumavským hvozdům, a lyžařského střediska Zadov.

Cyklostezky na Šumavě jsou převážně asfaltky či zpevněné cesty, občasně turistické chodníky. Čeká nás aktivní dovolená s jednodenními etapami, které jsou celkově středně náročné a jsou ve většině případech koncipovány jako okruhy. Délka denních etap je kolem 55 km, převýšení je nejčastěji mezi 500-900 m nahoru a totéž dolů. V programu je zařazen jeden odpočinkový den, který je plánován jako turistický, tedy bez kola. Kterýkoliv den je možné zařadit alternativní program či odpočinek. V některé dny nám bude k dispozici soukromý autobus, který nám pomůže přiblížit se ke vzdálenějším cílům. Ubytovaní budeme všechny noci na jednom místě v penzionu v obci Nové Hutě. Místo ubytování je společné se zájezdem Šumava.

Program zájezdu

 • 1. den: Individuální odpolední příjezd na Šumavu do Nových hutí, ubytování se v penzionu. Možná krátká rozehřívací procházka nebo projížďka po okolí. Večeře a seznamovací večírek.
 • 2. den: Průjezd Svinnou Ladou k Chalupské slati a na Knížecí pláně. Přes Bučinu k prameni Vltavy a dále Vltavskou cestou až na Modravu, zasloužilý odpočinek. Pro zájemce možnost zajížďky na Tříjezerní slať a zpět (↔  +6 km). Přes Filipovu huť na Horskou Kvildu. Nenáročný výšlap na Churáňovský vrch v lyžařském areálu Zadov s možností projetí místního pumptracku. Přes Pláně návrat do Nových Hutí. (↔  50 km, ↑ 800 m, ↓ 800 m)
 • 3. den: Návštěva města Vimperk (historické centrum, zámek, Šumavský pivovar) a dále Zlatou stezkou podél řeky Volyňky ke Kláštereckému viaduktu. Kolem Alpské vyhlídky do Borové Lady, návštěva sovích voliér. Zastávka na Kvildě (pivovar a pekárna), návštěva rysího a jeleního výběhu a Jezerní slatě. (↔  50 km, ↑ 850 m, ↓ 850 m)
 • 4. den: Turistický program: přejezd autobusem na Kašperk, možnost prohlídky hradu a sestup do Kašperských Hor. Odpolední procházka kouzelným údolím řeky Vydry z Čeňkovy pily přes Turnerovu chatu až na Antýgl a k Hradlovému mostu. (9 hod, ↑ 500 m, ↓ 250 m)
 • 5. den: Přejezd autobusem do Prášil, výjezd kolem Prášilského jezera na vrchol Poledník (1315 m) s rozhlednou. Osmikilometrový sjezd k Velkému Boru. Podél plavebního kanálu kolem vrchu Spálený a následně kolem Kostelního vrchu naučnou stezkou. Návštěva vlčího výběhu u Srní. (↔  40 km, ↑ 650 m, ↓ 650 m)
 • 6. den: Stezkami do Michlovy a Kubovy Hutě. Kubohuťskou cestou do pralesa Boubín, možnost výstupu na stejnojmenný vrchol a rozhlednu (1362 m). Dále přes Horní Vltavice podél Teplé Vltavy a Střední cestou na Knížecí pláně. (↔  55 km, ↑ 900 m, ↓ 900 m)
 • 7. den: Přejezd autobusem do Špičáku. Odtud zážitkový výjezd historickou jednosedačkovou lanovou dráhou s koly na vrchol Pancíř s rozhlednou (1214 m). Kolem vrcholu Habr (1203 m) přes Můstek (1235 m) a Prenet (1071 m), 8kilometrový sjezd až k vodní nádrži Nýrsko. Přes vodopád Bílá strž k Černému jezeru. Jezerní cestou přes Špičácké sedlo zpět do Špičáku. (↔  30 km, ↑ 650 m, ↓ 1000 m)
 • 8. den: Individuální odjezd.

Ubytování

Spát budeme 7x v penzionu Vozzýk, ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Bezplatné parkování v areálu ubytování, venkovní posezení a ohniště. Penzion je umístěn v obci Nové Hutě, 15 km od Vimperka.

Stravování

V ceně je zahrnuta polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 8. den snídaní. Jídlo na svačiny během dne je vhodné mít s sebou v batůžku, na etapách bude možnost obědů v restauracích a chatách. V Nových Hutích je obchod s potravinami, který má ovšem omezenou otevírací dobu. Možnost nákupu přes den bude 4. den v Kašperských Horách.

 • 12.09.2020 - 19.09.2020
 • 8 dní
 • Číslo: 8823
 • 8 600 Kč
 • Rezervace

Šumava na kole

Šumava na kole

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Jizerské hory na kole

Silničky přes hřebeny Jizerských hor a nejlehčí traily pro každého

Králický Sněžník a Rychlebské hory na kole

Cyklistika zapomenutým krajem na severu Moravy a Slezska

Skalní města Adršpachu a Broumovska na kole

Pohodová cyklistika krajinou pískovcových skal

Orlické hory na kole

Cyklistika zapomenutým krajem strážce hor Rampušáka

Krušné hory na kole

Cykloturistika třemi krajinami severních Čech

Beskydy na kole

Cykloturistika v samém srdci Moravskoslezských Beskyd