Polské Tatry - skialpový kurz

Skialpy pro začátečníky a mírně pokročilé s instruktory skialpinismu

Polské Tatry otvírají oproti slovenské části Tater nové možnosti krásných túr k ostrým dvoutisícovým vrcholkům po severních svazích. Pohybovat se budeme v samém srdci Tatranského národního parku. Zázemím pro náš skialpový kurz bude horské městečko Zakopane na jehož okraji se nachází náš penzion Willa Halka, kde dostaneme vydatnou místní snídani.

Intenzivní, praktický a zážitkový kurz je určen především začátečníkům, kteří se teprve seznamují se skialpinismem, ale i ti zkušenější se zde mohou v pohybu na skialpech zdokonalit a seznámit se s lavinovou problematikou. Chůze na lyžích má svá specifika a klade nároky na praktické dovednosti i fyzickou kondici. Absolvování kurzu se tak může stát skvělým odrazovým můstkem pro vlastní túry v horském terénu. Denní program „na sněhu“ bude doplněn o večerní přednášky. Velikost celé skupiny bývá obvykle do 10 osob.

Během teoretických přednášek a praktického výcviku v terénu se budeme pod vedením zkušeného instruktora skialpinismu věnovat následujícím oblastem a tématům:

 • skialpinistické vybavení
 • plánování a vedení túry v zimních podmínkách
 • základy orientace v terénu
 • bezpečné chování na skialpinistické túře
 • lavinová problematika
 • první pomoc při lavinové nehodě
 • manipulace se skialpinistickou výzbrojí a výstrojí
 • pohyb na skialpinistických lyžích (technika stoupání, otočky, manévry)
 • sjezdy na skialpinistických lyžích

Podmínky vstupu do Polska a návratu zpět:
Letos už to asi lepší nebude a bez testů si nezalyžujeme. V Polsku fungují lanovky, sjezdovky a hotely! Aktuální povinnosti jsou tyto: před odjezdem do Polska je nutný antigenní nebo PCR test, pro návrat je třeba: antigenní test v Polsku, vyplnění příjezdového formuláře, PCR test v ČR do 5 dní po návratu.
Aktuálně platné omezení pohybu po ČR a zákaz cestování mimo okres (1.3. - 21.3.) se nevztahuje na cestování do zahraničí. Pro cestu prázdnými silnicemi napříč přes okresy Čech, Moravy a Slezska je třeba mít vyplněné čestné prohlášení (DOCX) s důvodem "vycestování z ČR" a smlouvu o zájezdu.

Program zájezdu

 • 1. den: Sraz účastníků v 19 hod. v penzionu Willa Halka. Ubytování a seznamovací večírek.
 • 2. den: Praktická část kurzu, nácvik pohybu a sjezdu na skialpinistických lyžích. Večer první blok přednášek o skialpinismu.
 • 3. den: Praktická část kurzu, nácvik pohybu a sjezdu na skialpinistických lyžích. Večer druhý blok přednášek o skialpinistické výstroji a výzbroji.
 • 4. den: Dopoledne praktická výuka a závěrečný blok přednášek o lavinové problematice. Návrat na ubytování a odpolední odjezd.

Ubytování

3x v penzionu Willa Halka v Zakopaném. Bydlet budeme v moderních 2-3lůžkových pokojích s WC a sprchou nebo vanou. K dispozici je restaurace, společenská místnost, bar, wifi, TV\/SAT a parkoviště.

Stravování

V ceně ubytování je místní snídaně. Jinak se předpokládá vlastní strava z dovezených potravin během dne a večer je možné si vybrat z nabídky restaurace našeho penzionu, nebo si zajít do centra Zakopaného.

Další informace k zájezdu

Doprava:
1) Vlastní doprava: Sraz je v penzionu Willa Halka v Zakopaném (parkování je možné přímo u penzionu).

2) Naším mikrobusem s průvodci za příplatek 1000 Kč za dopravu. Odjezd z Brna je kolem 14 hod.

Nástupní místa (v případě dopravy mikrobusem): Brno

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty), teleskopické hole se sněhovými kotouči, přilbu, batoh 30-40 litrů s možností připnutí lyží, výbava na jednodenní túry, pohodlné a praktické oblečení do každého počasí, lavinový set (lavinový vyhledávač, sonda, lopata). Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. K lavinovému vyhledávači si přibalte 3 ks alkalických mikrotužkových baterií AAA. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Cílem kurzu je seznámit účastníky se správným používáním skialpového vybavení a lavinového setu podle sněhových podmínek a vlastností terénu. Předpokládá se dobrá fyzická kondice a dobře zvládnuté základní lyžařské dovednosti (hlavně jistá jízda na sjezdových lyžích v upraveném terénu). Program je navržen tak, aby nebyl příliš náročný, ale je nutné počítat s tím, že se budeme celý den pohybovat v zimním horském terénu. Teploty během dne mohou klesnout hluboko pod bod mrazu a počítat musíme i se silným větrem. Náročnost celé akce je do značné míry závislá na aktuálních sněhových podmínkách, kvalitě sněhu a počasí. Samotné túry se budou odvíjet od momentální situace.

Kurz vám nabídne kromě přátelské atmosféry menšího kolektivu podobně naladěných lidí také zkušeného instruktora, který vás provede krásným terénem Tatranského národního parku a poskytne teoretické základy bezpečného pohybu ve volném terénu. Seznámí vás s používáním lavinového setu, který je nedílnou součástí výstroje každého člena horské výpravy v nebezpečných místech či při řešení lavinové nehody. V horském terénu mimo sjezdovky pak předvede také praktické využití lavinového setu a pohyb v „laviništi“.

Polské Tatry - skialpový kurz

Polské Tatry - skialpový kurz

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Králický Sněžník na skialpech

Skitouring v trojmezí Čech, Moravy a Slezska

Skialp v Krkonoších

Skialpové túry s výstupem na Sněžku

Malá Fatra - skialpový kurz

Pohyb v zimním terénu a lavinový kurz (Slovensko)

Nízké Tatry na skialpech

Skialpová fantazie od Chopku po Ďumbier