Informace k zájezdu
Silvestr na Zakarpatské Ukrajině

Úvodní stránka zájezdu Silvestr na Zakarpatské Ukrajině ( Ukrajina, Podkarpatská Rus, Karpaty, Zimní zájezdy na hory, Lyžování & SNB, Silvestr, Sněžnice )

NáročnostPočasíMěnaMapyVybaveníPojištěníFotografie

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 1-3

Záleží na každém z vás, zda zájezd pojmete jako pohodový lyžařský pobyt v blízkosti vleků nebo budete vyrážet do okolních kopců za dalšími zimními aktivitami (sněžnice, skialpy, freeride), případně nakolik budete navštěvovat místní hospůdky. Při toulkách v okolí se můžete vyhnout komerčnímu pojetí turistického ruchu a proniknout do tajů života místního obyvatelstva. Při výpravách autobusem do Koločavy a Siněvirského národního parku si kromě legendárního Nikoly Šuhaje připomenete kulturní odlišnosti kraje, který byl mezi světovými válkami součástí Československa. K výpravám na poloninu Boržava můžete využít i místní vleky a lanovku, které vám výstup na hřeben usnadní.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (skialpinismus) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Odkazy na aktuální předpověď počasí najdete zde:
Kyjev
Podobovest_accuweather
Podobovest_snow-forecast
Pylypets

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Ceny potravin v obchodech, jídel v restauracích a hospodách mohou být nižší než v ČR nebo se blíží cenám u nás, v závislosti od navštívené oblasti. Příklady cen v hřivnách (UAH): pivo 20-50 UAH, víno stejně jako u nás (v obchodě 60 UAH, v hospodě až 300), vodka 70-120 UAH/láhev, šampus 90 UAH, cigarety 5-40 UAH, jídlo v hospodě 50-120 UAH, šašlik 40-45 UAH/100 g, tzn. porce 250 g cca 140 UAH.

Výměna peněz: Ukrajinskou měnou je HŘIVNA - UAH (= 100 kopějek). Pro výměnu ukrajinských hřiven je nejvhodnější EUR nebo USD (jen nové nepoškozené bankovky), které lze směnit hned po přejezdu ukrajinských hranic nebo v Užgorodu. Další výměny jsou možné kdykoliv v Mežgorje, omezeně i v ubytovně. Peníze lze vybrat i z bankomatu (Mukačevo, Volovec, Mežhorje, skiareál Pylypec).

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: www.pruvodcenakopce.cz).

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete stáhnout OpenStreet mapy ZDE.
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete ZDE.
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

• Jelikož nikde není potřeba nosit vaše věci dále od autobusu, je lepší sbalit si veškeré věci raději do větší cestovní tašky (je skladnější do busu namísto velkých batohů s popruhy a bederními pásy).
• Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg (bez lyží, snowboardu, sněžnic) a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, měnu příslušné země (viz Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, kartičku zahraničního cestovního pojištění, lyžařská helma.
Doporučené vybavení: Seřízené lyže, snowboard, sněžnice a trekové hole, lyžařské brýle, sluneční brýle s UV filtrem, malý batůžek, láhev na vodu nebo termosku, věci osobní hygieny, krém na opalování a tyčinku na rty oboje s UV filtrem a bez obsahu vody, ručník, fotoaparát, náhradní baterie (alkalické nebo lithiové), čelovku, nůž, telefon vč. nabíječky, … Průvodce bude vybaven lavinovým setem (lavinový vyhledávač, sonda, lopata). Všem účastníkům, zejména těm, co se budou pohybovat ve volném terénu, tuto výbavu na zájezd také doporučujeme přibalit.
Oblečení: Boty na lyže, snowboard, boty na zimní pěší výšlapy, návleky, přezůvky, oblečení na lyžování/snowboarding/výšlapy, rukavice, čepici, šátek, termoprádlo.
Strava: Jídlo není potřeba vézt z ČR, vše lze dokoupit na místě. Z ČR si vezměte jídlo a pití na cestu.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete ZDE.

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGRAFIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Fotky z minulých zájezdů (jedná se ale o oblast okolo Jasini): Pavel Zach, David Danihelka, Aleš Paděra - Ukrajina východ 2003, Aleš Paděra - Ukrajina v zimě 2006 - Drahobrat, Jasiňa, Podobovec.