Silvestr na Zakarpatské Ukrajině

Toulky krajem Nikoly Šuhaje, sněžnice, lyžování a místní folklór

Již tradičně pro vás na konci roku otvíráme výpravu do západní části Podkarpatské Rusi pod poloninu Boržava. Celá oblast se nachází přibližně sedmdesát kilometrů za hranicemi Slovenska. Nejvíce se budeme pohybovat v okolí Podobovce a Pilipce, podíváme se i do legendární vesničky Koločava a do Siněvirského NP. V této oblasti byli také v posledních letech vybudovány nové vleky a sjezdovky. Ukrajina a Karpaty jsou pro zimní cesty za dobrodružstvím jako stvořené.

Místní folklór budeme poznávat výpravami po okolních hřebenech poloniny Boržava, a to buď na sněžnicích nebo skialpech. Jeho krásu si ovšem můžete vychutnat i na lyžích či snowboardu. Součástí zájezdu je možnost návštěvy koločavské nebo jiné místní krčmy, kde můžete vyzkoušet něco málo z kulinářských specialit. K zajímavostem kraje patří i mnoho kostelíků a stylových hospůdek, které jsou v běžném každodenním provozu, přestože na vás mohou působit jako muzeum starých časů. Bydlet budeme v příjemné turistické ubytovně s restaurací na okraji vesnice Podobovec, v bezprostřední blízkosti vleků, a dostaneme místní polopenzi.

TOULKY PO KRAJI - Jsou fyzicky nenáročnou a kulturně zajímavou variantou celodenního výletu. Doprava po hlavní trase autobusy nebo stopem je bez problémů, četnost hospod dostatečná a dál už závisí na vás, zda máte odvahu dát se do řeči s místními pamětníky a dozvědět se, jak se žije na Podkarpatské Rusi dnes. Ruština není podmínkou, domluvit se dá i česky.
SNĚŽNICE - Na sněžnicích můžete s průvodcem absolvovat krásné výstupy na hřebeny. Velkij Věrch (1598 m) na Boržavské polonině je výzvou pro každého horala, za dobrého počasí lze zdolat i Styj (1681 m). Výstup na hřeben si lze usnadnit lanovkou. Na tento zájezd vám můžeme zapůjčit sněžnice z naší půjčovny.
SNOWBOARD a LYŽE - Na své si přijdou všichni lyžaři i "prknaři" - ti, co mají rádi FREERIDE i ti, co rádi vykrojí řezaný oblouk na upravované sjezdovce. Je zde dostatek možností jízd v blízkosti vleků a zejména super ježdění vzrostlým bukovým lesem. A až blízké terény rozjezdíme, není problém nasadit sněžnice a vydat se po hřebeni s prknem někam dál. Celý kotel pod Velkim Věrchem čeká.
SKIALPINISMUS - Můžete si vyšlápnout na hřebeny Boržavské poloniny. Obtížnost výpravy je úměrná počasí a viditelnosti. Polonina Boržava nabízí hned několik hřebenových túr.
BĚŽKY - Na výlety se můžete vydat i na běžkách. Nenajdete zde však žádné strojově upravované trasy.

Program zájezdu

 • 1. den: Večerní odjezd z Brna přes Žilinu, noční přejezd Slovenska.
 • 2. den: Zastávka a prohlídka Užgorodu a přesun pod poloninu Boržava do Podobovce. Informace o možnostech výletů na sněžnicích a sportovního vyžití na místních sjezdovkách. Večerní seznámení s mentalitou místního obyvatelstva, zvyky a silou levné ukrajinské vodky.
 • 3. den: A: Výlet busem do NP Siněvir a k Siněvirskému jezeru. Ze Siněvirského sedla po krátkém hřebínku s výhledy na poloninu Boržava a poloninu Krasna až do Siněviru. Krátký výšlap k Siněvirskému jezeru. Celkem (6 hod, ↑ 400 m, ↓ 650 m). B: Seznámení se s přilehlými lyžařskými areály a koloritem Podkarpatské Rusi.
 • 4.-5. den: Kromě snowboardingu a sjezdového lyžování je možné podniknout s průvodcem tyto výlety:
 • A: Pěšky či na sněžnicích na hřebeny poloniny Boržava a blízký vrchol Velkij Věrch (1598 m). (8 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m)
 • B: Okruh na sněžnicích ze sedla Beskyd přes okolní zapadlé vesničky do Podobovce nebo pěší výlet k vodopádu Šipot.
 • 6. den: Celodenní výlet naším autobusem do Koločavy, vesnice zbojníka Nikoly Šuhaje. Oslava příchodu nového roku.
 • 7. den: Odpolední odjezd, zastávka a prohlídka Mukačeva, noční přejezd Slovenska.
 • 8. den: Příjezd do Brna v ranních hodinách.

Ubytování

5x v turistické ubytovně v Podobovci. Pokoje ukrajinského standardu jsou většinou 2-3lůžkové s vlastním sociálním zařízením, nebo společným sociálním zařízením na chodbě. Ubytovna leží na okraji vesnice u lyžařského svahu mimo hlavní silnici. Je zde také možnost využít pravou ruskou saunu, bar, restauraci a wifi.

Stravování

V ceně zájezdu je místní typická ukrajinská polopenze, která začíná 2. den večeří a končí 7. den snídaní. Podávaná jídla jsou dostatečně sytá, některé snídaně jsou teplé (volské oko, párky, palačinky), večeře je o třech chodech (polévka, hlavní jídlo a salát). Ostatní jídlo je možné koupit na místě, ceny jsou nižší než u nás, sortiment dostatečný. Určitě si nenechte ujít návštěvu místních hospůdek a ochutnávku vyhlášených specialit jako je šašlik, boršč, soljanka, vareniky či pelmeně a vynikající ukrajinská vodka, sladké víno Kagor či ukrajinské pivo.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Žilina

Cestovní doklady: platný cestovní pas s minimální dobou platnosti 3 měsíce

Sjezdovky a vleky:
V dosahu (Podobovec a Pilipec) jsou v provozu min. 4 vleky a sjezdovky. Spojení mezi nimi je možné jednak prostým sjezdem od jedné ke druhé, využitím místní drožky tažené koněm za poplatek, případně lze jednoduše přejít asi 2 kilometry pěšky. Nejblíže (asi 50 m od chaty) jsou dvě 700 m dlouhé kotvy s částečně upravovaným svahem a dětský vlek pro začátečníky. V dosahu asi 2 km je pravidelně upravovaný svah asi 1300 m dlouhý s dvousedačkou a kotvou. V celém lyžařském středisku jsou místní obchůdky a hospůdky. V místech, kde se jich nedostává, najdete dostatek "bábušek", které nabízejí širokou škálu občerstvení - káva, čaj, svařené víno, šašliky, různé sladkosti, a to vše za doprovodu místní reprodukované hudby. Většina vleků jsou dvoukotvy a svahy jsou upravovány s ohledem na počet lidí. Cena vleků závisí na jejich kvalitě. Ceny v roce 2018/2019: sedačková lanovka 60 UAH/jízda. Celodenní permanentka 500 UAH (sedačka) nebo 400 UAH (dvoukotva). V dosahu místní dopravy byla v roce 2017 dosněžovaná sjezdovka se sedačkou v Izce s délkou cca 800 m za cenu 350 UAH/den. Půjčovné lyží v místě ubytování je 120 UAH/den.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, pojištění atd.), Ukrajina - informace o zemi

Silvestr na Zakarpatské Ukrajině

Silvestr na Zakarpatské Ukrajině

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Řádkový seznam zájezdů dle termínů odjezdu

 • Název
 • Termín
 • Dnů
 • Obj. č.
 • Cena
 • Makedonie v zimě
 • Termín: 16.02. - 23.02.2020
 • Dnů: 8
 • Obj. č.: 143
 • Cena: 8 800 Kč

Zakarpatská Ukrajina v zimě

Bukovel a Dragobrat - lyžování, snowboarding a freeride

 • Cena od: 8 200 Kč
 • Délka: 9 dní

Makedonie v zimě

Lyže, snowboard, freeride a skialp na Popově Šapce a v Mavrovu

 • Cena od: 8 800 Kč
 • Délka: 8 dní

Bosna a Hercegovina v zimě

Lyžování na olympijských sjezdovkách Jahorina a Bjelašnica

 • Cena od: 8 900 Kč
 • Délka: 8 dní