Silvestr na Zakarpatské Ukrajině

Toulky krajem Nikoly Šuhaje, sněžnice, lyžování a místní folklór

Již tradičně pro vás na konci roku otvíráme výpravu do západní části Zakarpatské Rusi pod poloninu Boržava. Celá oblast se nachází přibližně sedmdesát kilometrů za hranicemi Slovenska. Nejvíce se budeme pohybovat v okolí Podobovce a Pilipce, podíváme se i do legendární vesničky Koločava a do Siněvirského NP. V této oblasti byly také v posledních letech vybudovány nové vleky a sjezdovky. Ukrajina a Karpaty jsou pro zimní cesty za dobrodružstvím jako stvořené.

Místní folklór budeme poznávat výpravami po okolních hřebenech poloniny Boržava, a to buď na sněžnicích nebo skialpech. Jeho krásu si ovšem můžete vychutnat i na lyžích či snowboardu. Součástí zájezdu je možnost návštěvy koločavské nebo jiné místní krčmy, kde můžete vyzkoušet něco málo z místních kulinářských specialit. K zajímavostem kraje patří i mnoho kostelíků a stylových hospůdek, které jsou v běžném každodenním provozu, přestože na vás mohou působit jako muzeum starých časů. Bydlet budeme v příjemné turistické ubytovně s restaurací na okraji vesnice Podobovec, v bezprostřední blízkosti vleků, kde dostaneme místní polopenzi. Velikost skupiny bývá obvykle do 15 osob.

TOULKY PO KRAJI - Jsou fyzicky nenáročnou a kulturně zajímavou variantou celodenního výletu. Po hlavní trase je bezproblémová doprava autobusy nebo stopem. Dostatečná je i četnost hospod a pak už závisí jen na vás, zda máte odvahu dát se do řeči s místními pamětníky, abyste se dozvěděli, jak se žije na Zakarpatské Rusi dnes. Ruština není podmínkou, domluvit se dá i česky.
SNĚŽNICE - Na sněžnicích můžete s průvodcem absolvovat krásné výstupy na hřebeny. Velkij Věrch (1598 m) na Boržavské polonině je výzvou pro každého horala a za dobrého počasí lze zdolat i Styj (1681 m). Výstup na hřeben si lze usnadnit lanovkou. Na tento zájezd vám můžeme zapůjčit sněžnice z naší půjčovny.
SNOWBOARD a LYŽE - Na své si přijdou všichni lyžaři i "prknaři" - ti, co mají rádi FREERIDE i ti, co rádi vykrojí řezaný oblouk na upravené sjezdovce. Je zde dostatek možností jízd v blízkosti vleků a zejména super ježdění vzrostlým bukovým lesem. Poté, co rozjezdíme blízké terény, není problém nasadit sněžnice a vydat se po hřebeni s prknem i někam dál. Kotel pod Velkim Věrchem čeká na to, kdy objevíme jeho krásy.
SKIALPINISMUS - Můžete si vyšlápnout na hřebeny Boržavské poloniny. Obtížnost výpravy je úměrná počasí a viditelnosti. Polonina Boržava nabízí hned několik hřebenových túr.
BĚŽKY - Na výlety se můžete vydat i na běžkách. Nenajdete zde však žádné strojově upravované trasy.

Program zájezdu

  • 1. den: Večerní odjezd z Brna přes Žilinu, noční přejezd Slovenska.
  • 2. den: Zastávka a prohlídka Užgorodu, přesun pod poloninu Boržava do Podobovce. Informace o možnostech výletů na sněžnicích a sportovního vyžití na místních sjezdovkách. Pěší výlet k vodopádu Šipot (2 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Večerní seznámení s mentalitou místního obyvatelstva, zvyky a silou levné ukrajinské vodky.
  • 3. den: A: Výlet busem do NP Siněvir. Nenáročná túra ze Siněvirského sedla po hřebínku s výhledy na poloniny Boržava aKrasna až do Siněviru. Následně krátký výšlap k Siněvirskému jezeru. Celkem (6 hod, ↑ 400 m, ↓ 650 m).
  • B: Seznámení se s přilehlými lyžařskými areály a koloritem Zakarpatské Rusi.
  • 4.-5. den: Kromě snowboardingu a sjezdového lyžování je možné podniknout s průvodcem tyto výlety:
  • A: Pěšky či na sněžnicích na hřeben poloniny Boržava a blízký vrchol Velkij Věrch (1598 m). (8 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m)
  • B: Výlet rázovitou místní „električkou“ po odvážně postavené trati až do sedla Beskyd. Odtud se na sněžnicích vydáme po hřebeni s krásnými vyhlídkami přes okolní zapadlé vesničky do Podobovce. (6 hod, ↑ 450 m, ↓ 600 m)
  • 6. den: Celodenní výlet naším autobusem do Koločavy, vesnice zbojníka Nikoly Šuhaje. Návštěva muzea Ivana Olbrachta, hrobu Nikoly Šuhaje, dřevěného kostelíku, skanzenu a jiných památek této pro nás nejznámější vesnice Zakarpatské Rusi. Oslava příchodu nového roku.
  • 7. den: Odpolední odjezd, zastávka a prohlídka Mukačeva, noční přejezd Slovenska.
  • 8. den: Příjezd do Brna v ranních hodinách.

Ubytování

5x v turistické ubytovně v Podobovci. Pokoje ukrajinského standardu jsou většinou 2-3lůžkové s vlastním sociálním zařízením, nebo společným sociálním zařízením na chodbě. Ubytovna leží na okraji vesnice u lyžařského svahu mimo hlavní silnici. Je zde také možnost využít pravou ruskou saunu, bar, restauraci a wifi.

Stravování

V ceně zájezdu je místní typická ukrajinská polopenze, která začíná 2. den večeří a končí 7. den snídaní. Podávaná jídla jsou dostatečně sytá, některé snídaně jsou teplé (volské oko, párky, palačinky), večeře je o třech chodech (polévka, hlavní jídlo a salát). Ostatní jídlo je možné koupit na místě, ceny jsou nižší než u nás, sortiment dostatečný. Určitě si nenechte ujít návštěvu místních hospůdek a ochutnávku vyhlášených specialit jako je šašlik, boršč, soljanka, vareniky či pelmeně, vynikající ukrajinská vodka, sladké víno Kagor či ukrajinské pivo.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Žilina

Cestovní doklady: platný cestovní pas s minimální dobou platnosti 3 měsíce

Sjezdovky a vleky:
V dosahu (Podobovec a Pilipec) jsou v provozu min. 4 vleky a sjezdovky. Spojení mezi nimi je možné prostým sjezdem od jedné ke druhé, nebo za poplatek využitím místní drožky tažené koněm, případně lze jednoduše přejít přibližně 2 kilometry pěšky. Nejblíže (asi 50 m od chaty) jsou dvě 700 m dlouhé kotvy s částečně upravovaným svahem a dětský vlek pro začátečníky. V dosahu cca 2 km je pravidelně upravovaný svah o délce kolem 1300 m s dvousedačkou a kotvou. V celém lyžařském středisku jsou místní obchůdky a hospůdky. V místech, kde se jich nedostává, najdete dostatek "bábušek", které nabízejí širokou škálu občerstvení - káva, čaj, svařené víno, šašliky, různé sladkosti, a to vše za doprovodu místní reprodukované hudby. Většina vleků jsou dvoukotvy a svahy jsou upravovány s ohledem na počet lidí. Cena vleků závisí na jejich kvalitě. Ceny v roce 2019/2020: sedačková lanovka 60 UAH/jízda. Celodenní permanentka 500 UAH (sedačka) nebo 400 UAH (dvoukotva). V dosahu místní dopravy byla v roce 2019 dosněžovaná sjezdovka se sedačkou v Izce s délkou cca 800 m za cenu 350 UAH/den. Půjčovné lyží v místě ubytování je cca 150-200 UAH/den.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, Ukrajina - informace o zemi

Silvestr na Zakarpatské Ukrajině

Silvestr na Zakarpatské Ukrajině