Informace k zájezdu
Verwallské Alpy

Úvodní stránka zájezdu Verwallské Alpy ( Rakousko, Alpy, Přechody hor )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3 - 4

Jedná se o klasickou horskou turistiku, naše trasy se nejčastěji budou pohybovat v rozmezí nadmořských výšek 2000-2800 m. V rámci programu je možné vystoupit na 3168 m vysoký Hoher Riffler a 3039 m vysokou Saumspitze. Technická náročnost túr odpovídá vysokohorskému terénu, tj. schůdné kamenité stezky, občas suťové partie. Místy se setkáme i s úseky zajištěnými ocelovým lanem, nejedná se však o tzv. klettersteigy, ferratové ani jiné horolezecké vybavení není potřeba. I když je většina túr kratších, tak přechod přes sedlo Schneidjöchli patří v rakouských Alpách mezi ty technicky náročnější a delší. Potřebná je kvalitní pevná a rozchozená obuv, doporučujeme i teleskopické hole. Je zapotřebí dobrá fyzická kondice, abyste denně zvládli šestihodinové pochody s převýšením kolem 1000 m ve výstupu i sestupu. Zatímco výstup během první túry nám usnadní lanovka, během poslední etapy musíme zvládnout sestup asi 1400 výškových metrů. Túry lze prodloužit o výstupy na blízké vrcholy. Díky noclehům na tradičních alpských svazových chatách s vynikající kuchyní není nutné nosit těžký batoh. Autobus opustíme 2. den ráno po příjezdu u lanovky v Kapplu a setkáme se s ním až 5. den v odpoledních hodinách v Sankt Antonu, je tedy možné si v něm nechat potřebné věci na zpáteční cestu.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Kappl (1300 m):
http://www.wetter.at/wetter/oesterreich/tirol/kappl
Silvretta Bielerhöhe (2030 m):
http://www.wetter.at/wetter/sport-freizeit/ski-wetter/oesterreich/vorarlberg/silvretta-bielerhoehe-gaschurn-partenen
V Alpách je nutné být i během léta připraven na jakékoliv počasí - déšť, chladno, může i zasněžit, ale může být také příjemné teplo. Rozsah denních teplot v horách 0 až 20 °C. I v létě se v nejvyšších polohách můžeme setkat se sněhovými poli.

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR (euro) = 24,725 Kč
Budete potřebovat eura, která je možné nakoupit ve všech směnárnách. Peníze v dostatečné výši doporučujeme vyměnit v ČR, na místě se nelze spolehnout na výběr hotovosti z bankomatů ani na platbu kartou.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy (alternativně):

 • Kompass 41 Silvretta, Verwallgruppe 1 : 50 000
 • Freytag & Berndt WK 254 Landeck, Reschenpass, Samnaungruppe, Paznaun 1 : 50 000

Co se týče knižních průvodců, lze narazit na info o Verwallských Alpách v některých obecných průvodcích po Rakouských Alpách.

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu.
Pro tento zájezd je vhodné stáhnout si mapy Rakouska, stačí část Westösterreich (493 MB).

MOBILY A NABÍJENÍ

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm
Nabíjení: Na chatách je možnost nabíjení telefonů omezená. Doporučujeme vhodnou powerbanku.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

 • Jelikož všechny potřebné věci ponesete po dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 30-40 l. Je nutné sbalit batoh již doma tak, aby se po příjezdu na místo mohlo okamžitě vyrazit.
 • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
 • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
 • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
 • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu), lehký spacák nebo vložka do spacáku, povlak na polštář. Teleskopické hole vzhledem k možnému výskytu sněhu a chodníkům v suti doporučujeme.
 • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (tyčinky, čokolády, hroznový cukr, tvrdé salámy, paštiky, pečivo, tvrdý sýr, oplatky, sušené ovoce, ořechy, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
  Tipy a vychytávky:
  Chléb nebalte do igelitu a jiných neprodyšných materiálů, jinak se zapaří a zplesniví, doporučujeme zabalit do plátěné utěrky. Aby štangle salámu nezplesnivěla, je dobré ji předem nechat vysušit ve stinném a větrném místě. Tvrdý sýr je dobré namočit předem na noc do hodně slané vody (nasycený roztok), aby se konzervoval, nechat ho pak vysušit a zabalit do prodyšného materiálu.
 • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Rakousku
Botschaft der Tschechischen Republik
Penzinger Strasse 11-13, 1140 Wien
Tel: +43/189958111
Fax: +43/18941200
Email: vienna@embassy.mzv.cz;
Web: http://www.mzv.cz/vienna
Úřední hodiny: po-pá: 08.00-16.30
Konzulární oddělení:
Úřední hodiny pro veřejnost:
po-pá 8:30-11:00

Honorární konzulát ČR v Rakousku
Honorarkonsulat der Tschechischen Republik
Bayerhamerstraße 14c, 5020 Salzburg
Tel: +43/662 879624
Fax: +43/662 81516080
Email: hksalzburg@email.cz
Provozní hodiny úřadu: út 09.00-17.00, st 09.00-15.00 a čt 09.00-14.00

Důležitá telefonní čísla: Záchranná služba 141 (144), Hasiči 122, Policie 133, Centrální tísňové volání 112