Informace k zájezdu
Verwallské Alpy

Úvodní stránka zájezdu Verwallské Alpy ( Rakousko, Alpy, Přechody hor )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Jedná se o klasickou horskou turistiku, naše trasy se nejčastěji budou pohybovat v rozmezí nadmořských výšek 2000-2800 m. V rámci programu je možné vystoupit na 3168 m vysoký Hoher Riffler a 3039 m vysokou Saumspitze. Technická náročnost túr odpovídá vysokohorskému terénu, tj. běžně schůdné kamenité stezky, občas suťové partie. Místy se setkáme i s úseky zajištěnými ocelovým lanem, nejedná se však o tzv. klettersteigy, ferratové ani jiné horolezecké vybavení není potřeba. Potřebná je kvalitní pevná a rozchozená obuv, doporučujeme i teleskopické hole. Je zapotřebí dobrá fyzická kondice, abyste denně zvládli šestihodinové pochody s převýšením kolem 1000 m ve výstupu i sestupu. Zatímco výstup během první túry nám usnadní lanovka, během poslední etapy musíme zvládnout sestup asi 1400 výškových metrů. Túry lze prodloužit o výstupy na blízké vrcholy. Díky noclehům na tradičních alpských svazových chatách s vynikající kuchyní není nutné nosit těžký batoh. Autobus opustíme 2. den ráno po příjezdu u lanovky v Kapplu a setkáme se s ním až 5. den v odpoledních hodinách v Sankt Antonu, je tedy možné si v něm nechat potřebné věci na zpáteční cestu.

Kvůli pobytu ve výšce nad 3000 m (výstup na Hoher Riffler a Saumspitze) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Kappl (1300 m):
http://www.wetter.at/wetter/oesterreich/tirol/kappl
Silvretta Bielerhöhe (2030 m):
http://www.wetter.at/wetter/sport-freizeit/ski-wetter/oesterreich/vorarlberg/silvretta-bielerhoehe-gaschurn-partenen
V Alpách je nutné být i během léta připraven na jakékoliv počasí - déšť, chladno, může i zasněžit, ale může být také příjemné teplo. Rozsah denních teplot v horách 0 až 20 °C. I v srpnovém termínu se v nejvyšších polohách můžeme setkat se sněhovými poli (doporučujeme teleskopické hole!).

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Na místě budete určitě platit za noclehy na chatách (3x pro členy OEAV 10-12 €/noc, pro nečleny 20-20 €/noc). Vaše další výdaje na místě záleží na tom, jak vydatně se budete stravovat na chatách. Doporučujeme si kupovat polopenzi nebo alespoň večeře. Cena polopenze je cca 25-28 €, samotné snídaně stojí cca 12 €. Další výrazné výdaje již nejspíš mít nebudete. Každopádně si s sebou k předpokládaným výdajům vezměte finanční rezervu cca 100 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách, na chatách kartou platit nelze. Vybírání hotovosti z bankomatů není možné.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz ). Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy (alternativně):
• Kompass 41 Silvretta, Verwallgruppe 1 : 50 000
• Freytag & Berndt WK 254 Landeck, Reschenpass, Samnaungruppe, Paznaun 1 : 50 000
Co se týče knižních průvodců, lze narazit na info o Verwallských Alpách v některých obecných průvodcích po Rakouských Alpách.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po celou dobu přechodu hor po chatách na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Vzhledem k charakteru zájezdu a stravování na horských chatách by se vám všechny potřebné věci měly vejít do batohu o objemu 30-40 l.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, hygienická spací vložka nebo lehký spacák, batoh cca 30-40 l na túry (výhodou je batoh s hydrovakem - Camelback, ale určitě není podmínkou).
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, čelovka s náhradními bateriemi, hygienické potřeby v minimalistické verzi, ručník, mapa, sportovní brýle s UV filtrem (sluneční nebo čiré), ...
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), rukavice, návleky, oblečení na chatu a na noclehy na chatě, plavky. Boty: kvalitní boty do hor do náročnějšího terénu na VHT, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do busu, na chaty, na přezutí po túře).
Strava: Večeře i snídaně si doporučujeme kupovat na chatách. Více viz výše kap. Stravování. Studenou stravu na den je třeba mít s sebou z ČR, během túr 2. a 5. dne nenarazíme v době oběda na žádnou další chatu. Takže s sebou chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Na chatách je (kromě piva :-)) samozřejmě i pitná voda. S sebou vezměte na túry láhev nebo hydrovak o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby, vodu budeme postupně doplňovat. Zásobu vody do hor na úvodní nástup na chatu si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování cestovního pojištění od UNIQA pojišťovna, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.