Informace k zájezdu
Walliské Alpy

Úvodní stránka zájezdu Walliské Alpy ( Švýcarsko, Alpy, Turistika horská )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Budeme se pohybovat v horském terénu do 3200 m po horských stezkách, čemuž je nutné přizpůsobit veškeré vybavení - zejména oblečení. Samotné túry jsou technicky jednoduché, pohybovat se budeme po klasických alpských značených stezkách, vašim kolenům však určitě vypomohou při výstupech a sestupech teleskopické hole. Vzhledem k vyšším nadmořským výškám nelze ani během léta vyloučit přechody sněhových polí, ledovcové ani horolezecké vybavení však není potřeba. Zájezd zvládne fyzicky aktivní člověk, kterému nečiní potíže pohybovat se až 8 hodin denně a překonat během jednoho dne ve stoupání až 1000 výškových m a během jiného dne klesání až 1550 m. Díky značnému množství značených cest v této oblasti a turistické infrastruktuře je zde řada alternativních cílů a možností. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, ve kterém bude možné nechávat si během túr nepotřebné věci.

Vzhledem k tomu, že se budeme při výstupu na Jegihorn a Becs de Bosson pohybovat v nadmořské výšce nad 3000 m, doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Obec Gampel, kde je kemp:
http://meteo.search.ch/gampel
Zermatt:
http://meteo.search.ch/zermatt
http://www.zermatt.ch/en/page.cfm/service/Wetter/wetter_prognose
Saas Fee: http://www.saas-fee.ch/en/Wetter
Zatímco údolí Rhony, ve kterém leží kemp, má téměř středomořské klima, ve vyšších polohách má počasí typický alpský charakter. Během dne mohou v tomto období teploty dosáhnout i přes 25 °C, v noci mohou klesnout i pod 10 °C. Na horách může být však v tomto období mnohem chladněji, setkat se můžeme i s přechody sněhových polí. Dále je nutno počítat s rychlými změnami počasí, které jsou pro tuto oblast typické zejména odpoledními bouřkami.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Švýcarsko patří mezi nejdražší evropské země. Většina potravin je zhruba 2-3x dražší než v České republice. Např. 1 l mléka stojí cca 2 CHF, ovocný jogurt cca 1 CHF, 1 chleba od cca 2 CHF, voda 1,5 l cca 1,20 CHF, pivo v restauraci cca 5 až 10 CHF, nejlevnější menu v restauraci cca 20 CHF. Ceny lanovek se pohybují od cca 10 CHF nahoru (i 20 CHF), zpáteční lístek na vlak do Zermattu 16 CHF.
Výměna peněz: Pro výpravu do Švýcarska si vyměňte CHF (švýcarské franky), množství navíc nad předpokládané výdaje za lanovky a vlak do Zermatu záleží na každém. Doporučujeme si s sebou vzít navíc asi 100 CHF jako krizovou rezervu. Na místě bude pouze omezeně možnost výběru hotovosti v bankomatech. Vzhledem k tranzitu přes Německo doporučujeme vzít si s sebou i menší množství eur na případnou útratu na benzinových pumpách.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Edice Kompass - měřítko 1 : 50 000:
114 - Saanenland Simmertal
115 - Val d´Anniviers - Montana - Val d´Hérens
117 - Zermatt - Saas Fee
122 - Aletsch, Goms, Lötschental

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad

Pro zájezdy do Švýcarska je vhodná aplikace Swiss Map Mobile. Verzi pro Android můžete stáhnout zde: Mapy Švýcarsko Android a verzi pro Apple: Mapy Švýcarsko Apple

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg (vč. stanu) a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství CHF (a případně EUR na cestu přes Německo), české koruny na útratu v autobuse, kartičku zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, turistický samonosný stan, spací pytel a podložku na spaní (karimatku) do kempu.
Doporučené vybavení: Karty na slevy (ISIC, ITIC, IYTC), kvalitní, vyzkoušený batoh na túry o objemu do cca 35 l, do kterého se vám vejdou věci pro strávení jednoho dne na horách (výhodou je nepromokavý obal na batoh), teleskopické hole, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, sluneční brýle s UV filtrem, hygienické potřeby, ručník, mapa (kopii obdržíte od CK), svítilna do stanu (čelovka), ...
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), lehčí rukavice, případně návleky, oblečení do kempu a „civilizace“, na noclehy ve stanu, plavky. Boty: kvalitní boty do hor, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Na akci postačí i lehčí trekové boty. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do busu, do kempu, na přezutí po túře).
Strava: (pro zájezd s naší polopenzí): Misku + lžíci či příbor + hrníček na pití + utěrku, docpávací jídlo (tyčinky, čokolády, tvrdé salámy atd.), minimálně 1,5 l plastovou láhev na vodu. Základní potraviny je většinou možné dokoupit i na místě (pečivo, ovoce, zeleninu, ...), počítejte ovšem s vyššími cenami. V kempu je pitná voda. S sebou vezměte na túry láhev nebo hydrovak o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody. A slivovici :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Petr Vozák - Walliské Alpy 2013, Kamila Juričková - Walliské Alpy 2014.

Video ze zájezdu do Walliských Alp z roku 2016 (natočil: Peťa Kocich, sestříhala: Monča Bezuchová):