Informace k zájezdu
Zakarpatská Ukrajina MTB

Úvodní stránka zájezdu Zakarpatská Ukrajina MTB ( Ukrajina, Karpaty, Podkarpatská Rus, MTB, Cyklistické zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Na kole se budeme pohybovat v horském náročném terénu, většinou mimo asfalt (kromě některých dojezdů). Budeme jezdit po hladkých i rozbitých vozových cestách, pasteveckých pěšinách a nevyhneme se kamenitým sjezdům. Některé sjezdy jsou velmi prudké (někteří možná chvíli kolo povedou), stejně tak některé výjezdy bude nutné díky prudkému sklonu tlačit (alespoň chvíli bude tlačit každý). Ale celková technická náročnost je častěji daná sklonem než povrchem cest. Mnoho tras (především vozových hliněných cest) je sjízdná pouze za sucha, pokud by trvale pršelo, budeme volit alternativní trasy. S ohledem na terén na tento zájezd nedoporučujeme elektrokola. Délka etap je 30-60 km s převýšením 600-1600 m nahoru a 1500-1800 m dolů. Díky několika výjezdům gruzavikem nebo lanovkou si ušetříme nastoupané metry a síly na zbytek etapy. Nezbytné je horské kolo s terénními plášti (širší výhodou) a kvalitní odpružená vidlice (full je výhodou). Všechny etapy jedeme nalehko (jen s věcmi potřebnými na jeden den). Naše věci budeme mít na ubytování, s autobusem se přes den nepotkáme.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.meteoprog.ua/ru/weather/Kvasy/ (Kvasy)
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Hoverla/forecasts/2061 (Hoverla 2061 m),
https://www.yr.no/en/forecast/daily-table/2-696881/Ukraine/Transcarpathia/Podobovets (Podobovec 672 m)
Počasí na Podkarpatské Rusi je velmi proměnlivé a těžko předpovídatelné. Přestože v údolí bude slunečno, hory mohou být zcela v mracích. Počítejte i s variantou dlouhodobějšího deště, i s tím, že týden ani nekápne a bude tropické vedro. Denní teploty se pohybují od 15 do 30 °C, v noci mohou klesnout i pod 5 °C. Je třeba počítat se zvraty počasí, které mají dosti často i dlouhodobější charakter. Typické jsou i bouřky.

MÍSTNÍ MĚNA

100 UAH (hřivna) = 63,62 Kč (listopad 2023)
Ukrajinskou měnou je HŘIVNA - UAH. Pro výměnu ukrajinských hřiven je nejvhodnější EURO nebo USD (jen nové nepoškozené bankovky). Peníze vyměníme hned druhý den zájezdu ve směnárnách v Chustu. Můžete zde také vybrat peníze kartou z bankomatu. Poplatky za výběr z bankomatu jsou ale vyšší než v EU a u mnohých bankomatů je poměrně nízký limit. Kromě cesty tam a zpět na benzinkách nelze téměř nikde platit kartou.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

 • Aurius: Černá Hora, Svidovec 1:50 000,
 • Aurius: Svidovec, polonina Krásná 1:50 000,
 • Aurius: Borzhava 1:50 000

Nakladatelství Aurius vydalo více kvalitních map oblasti, některé se ale přestaly tisknout a jsou dostupné jen z posledních skladových zásob. Výše uvedené mapy z let 2013 - 2014, které pokrývají náš přechod hor, by nyní měly být v některých e-shopech dostupné.

Alternativa pro východní část Zakarpatí:

 • Dimap: Východní Karpaty 1:50 000 (Svidovec, Černohorská polonina, Rachovské hory), o něco horší, ale stále kvalitní turistická mapa, vydání 2008
 • Dimap: Zakarpatská oblast 1:250 000 - automapa

Z knižních průvodců doporučujeme:

- Otakar Brandos, Michal Kleslo: Ukrajinské Karpaty, Poloniny, Lesní karpaty, nakladatelství SKY, 2007.
- Andrew Evans: Ukrajina (česky), nakl. Bradt a Jota, 2011.

Z knižních průvodců doporučujeme:

 • Otakar Brandos, Michal Kleslo: Ukrajinské Karpaty, Poloniny, Lesní karpaty, nakladatelství SKY, 2007.
 • Andrew Evans: Ukrajina (česky), nakl. Bradt a Jota, 2011. Oblast druhé řásti zájezdu je podrobně popsaná zde: - Petr Stavinoha a Martin Mitáš Podkarpatská Rus - Verchovina, Freytag Bernd, 2018

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu.

Doporučujeme si stáhnout mapy: Zakarpatská, Lvovská, Ivanofrankovská a Černovická oblast. Získáte tak kvalitní a ověřené mapové pokrytí celé navštívené oblasti.

MOBILY A NABÍJENÍ

Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10 - 400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu.

PŘEPRAVA KOL

Na všechny cyklozájezdy na Ukrajinu přepravujeme kola přímo v autobuse (s vlekem za autobusem je vjezd na Ukrajinu zakázán). Díky menším otřesům uvnitř autobusu se jedná o přepravu šetrnější než na vleku, ale vyžaduje určitou přípravu kola. Kola budou přepravována v busu ve speciálních cyklovacích. Z kola je třeba demontovat přední kolo, nosiče zavazadel a map a oba blatníky. Pokud vlastníte kola s velkými rámy, je potřeba někdy pro uložení do vaku demontovat i zadní kolo (demontovaná přední případně zadní kola se vkládají také do vaku společně s rámem, ve vacích jsou k tomu všité speciální kapsy). U kol s kotoučovými brzdami je dobré vložit klínek mezi brzdové desky zabraňující jejich zavzdušnění.
Elektrokola přepravujeme za příplatek 500 Kč. Vzhledem k jejich rozměrům a hmotnosti jich ale můžeme vzít jen omezené množství. Proto nás prosím již při přihlášení informujte, že jedete s elektrokolem (uveďte tuto informaci v přihlášce). Přepravu nenahlášených elektrokol nemůžeme garantovat. Před naložením do cyklovleku prosím demontujte z kola baterii.
Z minulých let nemáme žádné informace o tom, že by byl na zájezdech problém s nabíjením elektrokol, ale vzhledem k jejich rostoucímu počtu se může stát, že vás bude na jednu zásuvku více a nabíjení bude časově náročnější, časově omezené, nebo by mohlo být na místě zpoplatněno. Bohužel nemůžeme garantovat 100 % možnost nabíjení elektrokol, ani jejich dobíjení během etap. Svoje kolo znáte nejlépe vy sami, proto prosím zvažte, zda je vhodné na konkrétní zájezd s ohledem na délku, převýšení a terén etap.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

 • Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
 • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse, příp. platební karta (zejména na výběr z bankomatu)
 • Na kolo: kolo, cyklohelma, malý batoh na kolo, náhradní duše, případně i plášť, skládací kapesní nářadí, souprava na lepení, pumpička, zámek na kolo, cykloláhev, přední světlo, zadní červená blikačka. Navíc např. cyklocomputer, oddělávací blatníky, držák na mobil či GPS, kapsička na rám či brašna pod sedlo.
 • Oblečení: oblečení do tepla i zimy (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička), oblečení na kolo, cyklistické boty, sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí po etapě, pláštěnku nebo pončo, větru a vodě odolnou bundu, termoprádlo, oblečení na noc, cyklorukavice, cyklistické brýle, plavky, dle lokality zvažte rukavice, čepici
 • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka
 • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, tvrdý a měkký sýr, cereální tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
 • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

 • K této cestě potřebujete platný cestovní pas s minimální dobou platnosti 3 měsíce po skončení zájezdu. Na občanský průkaz není možné do země přicestovat. Doporučujeme také pořídit si fotokopii dvoustrany pasu s fotkou pro snadnější řešení v případě jeho ztráty. Fotokopii mějte odděleně od pasu.
 • Je nezbytné řídit se celními předpisy: Obecně žádné střelné či bodné zbraně (včetně nožů se střenkou delší než 12 cm), drogy a návykové látky. Při příjezdu potraviny pro vlastní potřebu v jednom balení nepřekračující hodnotu 200 € a váhu 2 kg. Při vývozu žádné masné a mléčné výrobky. Maximálně 1 l tvrdého alkoholu, 2 l vína, 5 l piva, 20 cigaret. Přejíždíme vnější hranici EU. Odbavení na hranici bývá zdlouhavé (průměrně 3 hodiny) a při návratu i velmi přísné (kontroly zavazadel). Na hranicích je třeba se před celníky chovat zcela přirozeně a klidně.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Kyjevě:
Posoĺstvo Českoi Respubliky
Jaroslaviv Val, 34 A, 010901 Kyjev
Tel: +38044/2726 800,
Fax: +38044/2726 801
Nouzová linka: +38/0503101046
Email: kyiv@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/kyiv
Provozní hodiny: po-pá: 08.30-17.00
Úřed. hodiny KO pro veřejnost: po-pá: 9.00-12.30, 14.00-16.30

Generální konzulát ČR ve Lvově:
Antonovycha 130/a, Lvov 79057
Tel: +380/322-976893
Fax: +380/322-976896
Nouzová linka: +380/676732811
Email: lvov@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/lvov
Provozní hodiny: po-čt: 08.15-17.00, pá: 8.15-15.45

Úřední hodiny pro veřejnost: po-čt: 9.00-12.30, 14.00-16.30, pá 9.00-12:30

Důležitá telefonní čísla: Hasiči 101, Milice 102, První pomoc 103, Tísňové číslo 112.

Časový posun: +1 hod. (východoevropský čas)