Madeira - horská turistika

Perla Atlantiku, ostrov věčného jara (Portugalsko)

Tisíc km od portugalského pobřeží se z okolních až pětitisícových hloubek zvedá ostrov Madeira. Vulkanická Madeira nabízí zelená údolí plná bujné vegetace a obzvláště na jaře stráně poseté barevnými květy, divoce rozervané skály, hory, pozůstatky lávy a lávových proudů, sopečných bomb a popela i mořské útesy a nádherné pobřeží. Celou Madeiru křižují po staletí důmyslně budované závlahové systémy tzv. levády a za obdiv stojí i divoké skalnaté soutěsky a nespoutaná příroda ostrova.

S Madeirou se začneme seznamovat v hlavním městě Funchal, které nám bude poskytovat zázemí po celou dobu zájezdu. Čekají nás túry levádami, místy i tunely, s krásnými výhledy na rozmanitou madeirskou krajinu. Cesty nás dovedou k vysokým vodopádům, do skalního amfiteátru 25 Fontes či zeleného kráteru Caldeirao Verde. Navštívíme městečko Porto Moniz známé pobřežními vulkanickými jezírky. Budeme se pohybovat také horským terénem a zdoláme nejvyšší vrchol Madeiry, Pico Ruivo (1862 m). Vydáme se i na poloostrov Sao Lourenco, který je svými bizarními skalními útvary a téměř holým povrchem bez vegetace zcela odlišný od zbytku Madeiry. Nezapomeneme navštívit vyhlídku Miradouro da Eira do Serrado na dramatické Údolí jeptišek a případně i známou prosklenou vyhlídku Cabo Girão nad 580 metrů vysokým útesem. Projdeme se i magickou krajinou na náhorní plošině Fanal, kde můžeme obdivovat bizarní tvary původních vavřínů.

Čeká nás pestrý a nabitý program v podobě jednodenních túry střední obtížnosti nalehko. Jedná se o klasickou horskou turistiku. Na trase nejsou žádné technicky obtížné partie, pouze některá místa jsou mírně exponovaná. Na túrách strávíme 4-8 hodin denně včetně pauz a překonáme převýšení v rozmezí 300-1100 m. Kterýkoliv výlet v programu lze pozměnit či vynechat a užít si individuálně odpočinkový den. Ubytovaní budeme v hotelu v centru Funchalu s bohatou snídaní. Po ostrově se budeme přepravovat vypůjčenými auty, jsme tedy nezávislí na autobusech a jízdních řádech. Ve skupině bývá obvykle 14 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy. Přílet do Funchalu, ubytování a pro zájemce procházka městem (např. tržnice Mercado dos Lavradores s exotickým ovocem, květinami a rybami, přístavní promenáda, Katedrála Sé).
 • 2. den: Krásnou levádou vybudovanou na úbočích strmých skal s místy úzkými a nízkými tunely, s úchvatnými výhledy, k fascinující zelené prohlubni Caldeirão Verde s cca 90 m vysokým vodopádem a dále až do "pekelného kotle" Caldeirão do Inferno (6-7 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Zastávka v Santaně s tradičními malebnými domky a případné koupání na pláži Machico.
 • 3. den: Horský výstup na nejvyšší vrchol Madeiry a zároveň třetí nejvyšší bod Portugalska - Pico Ruivo (1862 m) od Pico do Arieiro (1818 m) (7 hod, celkem ↑ 1100 m, ↓ 1100 m). Na cestě zpět zastávka na vyhlídce Miradouro da Eira do Serrado nad Údolím jeptišek - Curral das Freiras.
 • 4. den: Výlet na poloostrov Sao Lourenco pro Madeiru netypickou sopečnou krajinou bez bujného porostu s bizarními lávovými skalami až na jeho východní výběžek. (4 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Odpoledne možná fakultativní prohlídka nádherné botanické zahrady Monte Palace Tropical Garden ve Funchale.
 • 5. den: Náročnější cestou levádami kolem vodopádu Risco k jezírku 25 Fontes, umístěném v romantickém skalním amfiteátru, do nějž spadá 25 pramenů vody (7 hod, ↑ 450 m, ↓ 450 m). Zajížďka do Porto Moniz s možností koupání v bazéncích s mořskou vodou. Cestou zpět na ubytování zastávka u skalního útvaru známého jako Neptunův prst trčícího výhružně z oceánu u Ribeira da Janela. Alternativně procházka magickým lesem Fanal se svěže zelenými loukami a prastarými vavříny bizarních tvarů (4 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m).
 • 6. den: Delší okružní cesta levádou Levada do Caniçal, poté krátký, ale náročnější výstup na stezku vysoko nad útesy, s krásnými výhledy na oceán, přes sedlo Boca do Risco a dále přes Machico zpět do Santo António da Serra (8 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m).
 • 7. den: Okružní cestou z městečka Ribeiro Frío s pstruží farmou na vyhlídku Balcões s úžasnými výhledy na nejvyšší hory Madeiry, levádou a vavřínovým lesem zpět (6 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Cestou zpět na ubytování možné navštívit místní rumárnu ve městě Porto da Cruz.
 • 8. den: Program tohoto dne je variabilní. Rozloučení s Funchalem, případně auty na prosklenou vyhlídku Cabo Girão (589 m), po cestě na letiště možná zastávka u Garajau a útesu se sochou Ježíše Krista Cristo Rei, podobné jako v Rio de Janeiro, s krásnými výhledy. Podle času možnost sjet lanovkou dolů k moři na oblázkovou pláž s možností posledního koupání. Odlet z Funchalu do Prahy.

Program 11denního zájezdu je do 6. dne stejný. Poté je následující:

 • 7. den: Odpočinkový den ve Funchalu - prohlídka centra; procházka romantickou Jardim Tropical Monte Palace dostupnou lanovkou z centra, tropický ráj s úžasnými výhledy, letohrádky, mosty, klikatými cestičkami a půvabnými zákoutími; možné spojit s návštěvou rozlehlé botanické zahrady Botanical Garden; zážitková jízda na typických proutěných saních ve čtvrti Monte.
 • 8. den: Hřebenová túra z horského sedla Encumeada (1007 m) na vrchol Pico do Jorge (1691 m). (7 hod, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m)
 • 9. den: Krásnou levádou Levada Nova u Ponta do Sol s několika romantickými vodopády a levádou Levada de Moinho zpět ke kostelíku Igreja da Lombada (5 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Zastávka auty na známé prosklené vyhlídce nad útesem Cabo Girão (589 m) s výhledy na městečko Câmara de Lobos a za ním Funchal.
 • 10. den: Okružní cestou z městečka Ribeiro Frío s pstruží farmou na vyhlídku Balcões s úžasnými výhledy na nejvyšší hory Madeiry, levádou s vavřínovým lesem zpět (6 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Cestou zpět na ubytování možné navštívit místní rumárnu ve městě Porto da Cruz.
 • 11. den: Program tohoto dne je variabilní. Rozloučení s Funchalem, po cestě na letiště možná zastávka u Garajau a útesu se sochou Ježíše Krista Cristo Rei, podobné jako v Rio de Janeiro, s krásnými výhledy. Podle času možnost sjet lanovkou dolů k moři na oblázkovou pláž s možností posledního koupání. Odlet z Funchalu do Prahy.

Ubytování

V termínech 41310, 41312, 41313, 41315, 41318, 41319 budeme ubytovaní ve větším hotelu v centru Funchalu po celou dobu našeho pobytu, ve 2-3lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením a mini kuchyňkou. Hotel má vnitřní i venkovní bazén.
V termínech 41311, 41316, 41317 a 41320 budeme ubytováni ve Funchale, v menším komplexu, v klidnější části města. Pokoje jsou 2lůžkové, světlé s balkonem, vlastní koupelnou, bez kuchyňky. Ubytování má menší venkovní bazén a krásnou terasu s vyhlídkou na moře i město.
Na všech ubytováních je zdarma dostupné WiFi. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Na ubytování dostaneme každý den snídani formou švédských stolů s dobrým výběrem. Na svačinu/oběd si připravíme studené jídlo z vlastních zásob. Většinu dní, po treku, pak budeme mít možnost zastavit se i v místních hospůdkách či restauracích po trase našich cest a ochutnat tak místní kuchyni. Ceny v obchodech jsou zpravidla o 20 % a v restauracích pak až o 50 % vyšší než u nás. Dobrá "místní bufetová" večeře vyjde zhruba na 5-15 €. Na ubytování je možné navečeřet se za cenu 15-20 €. Na místě lze též bez problémů dokupovat potraviny. Dovoz jídla z ČR je na vašem uvážení. Můžete si s sebou však vzít pár energetických sladkostí typu müsli tyčinka, čokoláda, hroznový cukr, sušené ovoce či oříšky, příp. energetické práškové nápoje.
Na ostrově není mnoho pramenů s pitnou vodou, budeme si tedy na výlety nosit vodu vlastní (balenou vodu lze koupit v každém obchodě). Doporučujeme vzít si sebou lahev na vodu či Camelbag (objem zvažte, dle vaši osobní žíznivosti).

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě se budeme přepravovat vypůjčenými auty. Auto řídí průvodce a některý z klientů po předchozí dohodě za slevu 2800 Kč/3850 Kč na zájezd. Požadujeme: platný český ŘP a dlouhodobé zkušenosti aktivního řidiče. Váš zájem o řízení osobního vozu prosím uveďte do poznámky v přihlášce.

Přihlášky řidičů můžou být zpracovány přednostně s ohledem na hladký průběh zájezdu.

Cestovní formality: K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvaní zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Předběžné informace k letům: Letíme přímými lety (cca 4:30 hod) se společností Smart Wings. Časy letů se můžou lišit s ohledem na případné změny přímo u letecké společnosti.
Praha - Funchal: 12:20-15:55
Funchal - Praha: 16:40-22:10
(časy letů jsou místní)

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu

Madeira - horská turistika 2021 (Petr "Megi" Gregor):


Madeira - horská turistika

Madeira - horská turistika

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Korsika - pohodová turistika

Perla středomoří - přírodní krásy, hory, moře, kaskády a tůně

Azorské ostrovy - horská turistika

Tři sopečné perly Atlantiku - ostrovy Sao Miguel, Pico a Faial (Portugalsko)

La Gomera a La Palma - horská turistika

Dobrodružné Kanárské ostrovy, sopky a hvězdy (Španělsko)

Tenerife - horská turistika

Největším a nejvyšším z Kanárských ostrovů (Španělsko)

Mallorca - pohodová turistika

Hory, moře, španělský temperament a bohatá historie