Madeira - horská turistika

Perla Atlantiku, ostrov věčného jara (Portugalsko)

Tisíc km od portugalského pobřeží se z okolních až pětitisícových hloubek zvedá ostrov Madeira. Vulkanická Madeira nabízí zelená údolí plná bujné vegetace a obzvláště na jaře stráně poseté barevnými květy, divoce rozervané skály, hory, pozůstatky lávy a lávových proudů, sopečných bomb a popela i mořské útesy a nádherné pobřeží. Celou Madeiru křižují po staletí důmyslně budované závlahové systémy tzv. levády a za obdiv stojí i divoké skalnaté soutěsky a nespoutaná příroda ostrova.

S Madeirou se začneme seznamovat v hlavním městě Funchal, které nám bude poskytovat zázemí po celou dobu zájezdu. Čekají nás túry levádami, místy i tunely, s krásnými výhledy na rozmanitou madeirskou krajinu. Cesty nás dovedou k vysokým vodopádům, do skalního amfiteátru 25 Fontes či zeleného kráteru Caldeirao Verde. Navštívíme městečko Porto Moniz známé pobřežními vulkanickými jezírky. Budeme se pohybovat také horským terénem a zdoláme nejvyšší vrchol Madeiry, Pico Ruivo (1862 m). Vydáme se i na poloostrov Sao Lourenco, který je svými bizarními skalními útvary a téměř holým povrchem bez vegetace zcela odlišný od zbytku Madeiry. Nezapomeneme navštívit vyhlídku na dramatické Údolí jeptišek a známou prosklenou vyhlídku Cabo Girao nad 580 metrů vysokým útesem.

Čeká nás pestrý a nabitý program v podobě jednodenních túry střední obtížnosti nalehko. Jedná se o klasickou horskou turistiku. Na trase nejsou žádné technicky obtížné partie, pouze některá místa jsou mírně exponovaná. Na túrách strávíme průměrně 6-7 hodin denně včetně pauz a překonáme převýšení v rozmezí 200-1100 m. Kterýkoliv výlet v programu lze pozměnit či vynechat a užít si individuálně odpočinkový den. Ubytovaní budeme v hotelu v centru Funchalu s bohatou snídaní. Po ostrově se budeme přepravovat vypůjčenými auty, jsme tedy nezávislí na autobusech a jízdních řádech. Ve skupině bývá obvykle 14 cestovatelů (maximálně 16).

Aktuálně - vstup na Madeiru: vstup je povolen všem bez jakýchkoli dokladů o testech či očkování.
Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy. Přílet do Funchalu, ubytování a procházka centrem města.
 • 2. den: Příjemnou Levadou do Norte a Levadou da Serra s několika tunely kolem řady vodopádů. (7,5 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m)
 • 3. den: Horský výstup na nejvyšší vrchol Madeiry a zároveň třetí nejvyšší bod Portugalska - Pico Ruivo (1862 m). (6,5 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m)
 • 4. den: Výlet na poloostrov Sao Lourenco pro Madeiru netypickou krajinou bez bujného porostu s bizarními lávovými skalami (3 hod, ↑ 250 m, ↓ 250 m), nebo fakultativně dopolední odpočinek na místní pláži, případně zážitková jízda na saních. Odpoledne možnost navštívit jednu ze 13 nejhezčích botanických zahrad na světě Monte Palace Tropical Garden.
 • 5. den: Levádami kolem vodopádu Risco k jezírku 25 Fontes, umístěném v romantickém skalním amfiteátru, do nějž spadá 25 pramenů vody (6 hod, ↑ 450 m, ↓ 450 m). Zajížďka do Porto Moniz známého přírodními bazény s mořskou vodou a na Neptunův prst trčící výhružně z oceánu.
 • 6. den: Náročnější okružní cesta z Machico - Santo António da Serra, stezkou vysoko nad útesy s krásnými výhledy na oceán k Porto da Cruz a dále přes sedlo Boca do Risco levádou Levada do Caniçal zpět. (8 hod, ↑ 450 m, ↓ 450 m)
 • 7. den: Krásnou levádou s úchvatnými výhledy k fascinující zelené prohlubni Caldeirao Verde s vodopádem až do pekelného kotle Caldeirão do Inferno a zpět. (6 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m)
 • 8. den: Dopoledne volný program ve Funchalu, při cestě na letiště návštěva města Machico s posledním koupáním na pláži. Odlet z Funchalu do Prahy.

Program 11denního zájezdu je do 6. dne stejný. Poté je následující:

 • 7. den: Odpočinkový den ve Funchalu, prohlídka centra, procházka krásnými parky, návštěva botanické zahrady.
 • 8. den: Hřebenová túra na vrchol Encumeada (1278 m) a Pico do Jorge (1691 m) (5 hod, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m) s možností prodloužení o výstup na Pico Ruivo (1862 m) (+2 hod, ↑ +800 m), ↓ +800 m).
 • 9. den: Výšlap po útesech přes vrchol Pico das Rocadas (222 m) a eukalyptovým lesem přes vrchol Pico Castanho (586 m), dále levádou s vyhlídkou na město Caniçal. (5 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
 • 10. den: Krásnou levádou s úchvatnými výhledy k fascinující zelené prohlubni Caldeirao Verde s vodopádem až do pekelného kotle Caldeirão do Inferno. (6 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m)
 • 11. den: Dopoledne volný program ve Funchalu, při cestě na letiště návštěva města Machico s posledním koupáním na pláži. Odlet z Funchalu do Prahy.

Ubytování

Ubytování budeme v Dorisol Buganvilia Studio Hotel ve Funchale po celou dobu našeho pobytu, ve 2-3lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením a mini kuchyňkou. Hotel má vnitřní i venkovní bazén. Na hotelu je zdarma dostupné WiFi.
V termínech 41311, 41314, 41316 a 41317 budeme ubytováni ve Vila Camacho Guest House ve Funchale, v klidnější části města. Pokoje jsou 2lůžkové, menší, světlé, nově zařízené, s balkonem, vlastní koupelnou, bez kuchyňky (na pokoji je varná konvice, případně o ni lze požádat na recepci). Hotel má malý bazén na svlažení. Na hotelu je zdarma dostupné WiFi.
Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Na ubytování dostaneme každý den snídani formou švédských stolů s dobrým výběrem. Na svačinu/oběd si připravíme studené jídlo z vlastních zásob. Většinu dní, po treku, pak budeme mít možnost zastavit se i v místních hospůdkách či restauracích po trase našich cest a ochutnat tak místní kuchyni. Ceny v obchodech jsou zpravidla o 20 % a v restauracích pak až o 50 % vyšší než u nás. Dobrá "místní bufetová" večeře vyjde zhruba na 5-15 €. Na hotelu je možné rezervovat si večeři (až na místě) za cca 16 €. Na místě lze též bez problémů dokupovat potraviny. Dovoz jídla z ČR je na vašem uvážení. Můžete si s sebou však vzít pár energetických sladkostí typu müsli tyčinka, čokoláda, hroznový cukr, sušené ovoce či oříšky, příp. energetické práškové nápoje.
Na ostrově není mnoho pramenů s pitnou vodou, budeme si tedy na výlety nosit vodu vlastní (balenou vodu lze koupit v každém obchodě). Doporučujeme vzít si sebou lahev na vodu či Camelbag (objem zvažte, dle vaši osobní žíznivosti).

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě se budeme přepravovat vypůjčenými auty. Auto řídí průvodce a některý z klientů po předchozí dohodě za slevu 2800 Kč/3850 Kč na zájezd. Požadujeme: platný český ŘP a dlouhodobé zkušenosti aktivního řidiče. Váš zájem o řízení osobního vozu prosím uveďte do poznámky v přihlášce.

Přihlášky řidičů můžou být zpracovány přednostně s ohledem na hladký průběh zájezdu.

Cestovní formality: K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvaní zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Předběžné informace k letům: Letíme přímými lety (cca 4:30 hod) se společností Smart Wings.
Praha - Funchal: 12:20-15:55
Funchal - Praha: 16:40-22:10
(časy letů jsou místní)

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu

 • 15.09.2023 - 25.09.2023
 • 11 dní
 • Číslo: 41318
 • 39 000 Kč
  Bez letenky: 29 000 Kč
 • Rezervace

Madeira - horská turistika 2021 (Petr "Megi" Gregor):


Madeira - horská turistika

Madeira - horská turistika

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Korsika - pohodová turistika

Perla středomoří - přírodní krásy, hory, moře, kaskády a tůně

Azorské ostrovy - horská turistika

Tři sopečné perly Atlantiku - ostrovy Sao Miguel, Pico a Faial (Portugalsko)

La Gomera a La Palma - horská turistika

Dobrodružné Kanárské ostrovy, sopky a hvězdy (Španělsko)

Tenerife - horská turistika

Největším a nejvyšším z Kanárských ostrovů (Španělsko)

Mallorca - pohodová turistika

Hory, moře, španělský temperament a bohatá historie

Gran Canaria - horská turistika

Nejkrásnějším z Kanárských ostrovů s jedinečnou přírodou (Španělsko)