Portugalsko - Rota Vicentina

Fisherman's Trail - osmidenní přechod nalehko s ubytováním

Jeden z nejkrásnějších pobřežních treků na světě vede po pobřeží Atlantiku na jihozápadě Portugalska, v provinciích Alentejo a Algarve. Pojďte s námi daleko od shonu velkých měst a rušných turistických míst, v době, kdy je pobřeží nejkrásnější. Projdeme společně hlavní část cesty Fisherman's Trail, která je součástí stezky známé pod názvem Rota Vicentina a též částí historické jižní Svatojakubské stezky - Caminho Histórico.

Cesta z větší části kopíruje pobřeží Atlantického oceánu. Vede po divokých útesech s úžasnými výhledy, po písku pláží, přírodními pěšinami a cestami v kopcích lemovanými korkovými duby. Krajina na naší trase vás okouzlí - rozeklané útesy, písečné pláže s dunami překypujícími jedinečnou divokou přírodu, tyrkysová voda, malebné zátoky, skryté jeskyně, dechberoucí vyhlídky a okouzlující města. Vyprahlé pobřeží je pokryté kobercem z květů všech barev a omamných vůní. Budete mít pocit, že procházíte rozkvetlou botanickou zahradou. Na treku strávíme celkem 8 dní a čeká nás zhruba 170 km. Po cestě bude příležitost pochutnat si na čerstvých mořských plodech a užít si velkolepé západy slunce, na které hned tak nezapomenete. Po treku se přesuneme do Lisabonu a se zájemci prozkoumáme pohádkové město Sintra, zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO. Počátky města sahají až do 11. století, k vidění je maurský hrad nebo fantaskní paláce hýřící barvami, které si nechala vybudovat královská rodina. Okouzlí vás úžasné zahrady s kvetoucími kaméliemi jasných barev i tajuplné stavby se zednářskou a orientální symbolikou. Unikátní obrácené věže vás zavedou hluboko k podzemním jezírkům a jeskyním. Zbude čas i na večerní procházku po živém hlavním městě Portugalska - Lisabonu či na výlet do pozoruhodné čtvrti Belém. V minulosti se zde nacházel důležitý přístav, odkud vyplouvali portugalští objevitelé a dobyvatelé na své zaoceánské plavby. Mezi zastíněnými zelenými trávníky zde najdete historické památky, jako jsou Belémská věž z 16. století, impozantní klášter sv. Jeronýma s hrobem Fernão de Magalhães nebo Památník objevitelů.

Jedná se o osmidenní přechod nalehko (jen s malým batohem do 8/10 kg na zádech) po ubytováních (každý den jinde) v mírně až středně náročném terénu po pobřežních stezkách i útesech. Denně strávíme na túrách 5-9 hodin včetně přestávek (cca 15-25 km denně) a zdoláme převýšení v průměru 400 m nahoru a totéž dolů (náročnost podrobněji). Spát budeme v jednoduchý čistých cestovatelských hotelech, hostelech a apartmánech. Zásoby (snídaně na některých místech a svačiny/studené obědy) si budeme dokupovat cestou (ve městech jsou obchody) a večeřet budeme v místních restauracích, kde bude příležitost ochutnat rozmanitou portugalskou kuchyni. Na túrách se nevyskytují žádné technicky náročnější partie, některá místa kolem útesů jsou mírně exponovaná, nicméně bezpečná. Pojedeme ve skupině do 15 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy s jedním přestupem do portugalského města Faro. Z letiště pak smluvní dopravou do městečka Sagres (cca 1:45 hod) přímo na ubytování.
 • 2. den: První den treku z městečka Sagres do Vila do Bispo. Cestou navštívíme romantický maják Cabo de São Vicente a z Ponta do Telheiro se budeme kochat pohledem na vlny Atlantiku dorážející na dramatické skalní útesy. (7,5 hod, ↑ 400 m, ↓ 350 m)
 • 3. den: Druhý den treku cestou z Vila do Bispo do Carrapateira sejdeme k romantické písčité pláži Praia da Manteiga lemované černými valouny s výhledem na mohutnou skalní věž odolávající divokým útokům vln nabírajícím sílu na otevřeném oceánu. Romantická pěšina vedoucí rozkvetlými útesy nás zavede do cílové vesnice s původním větrným mlýnem. (7 hod, ↑ 350 m, ↓ 300 m)
 • 4. den: Třetí den treku z Carrapateira do Aljezur opustíme mořské pobřeží a po trase historické Svatojakubské cesty (Caminho Histórico) se vydáme do kopců nad oceánem na dohled od řad větrných elektráren na jejich vrcholech, otáčejících svými rotory poháněnými stabilním větrem od Atlantiku (8 hod, ↑ 750 m, ↓ 650 m). Tuto cestu je též možné si o kousek zkrátit a zůstat tak na pobřeží (7 hod, ↑ 400 m, ↓ 350 m).
 • 5. den: Čtvrtý den treku z Aljezur do Odeceixe navštívíme středověkou pevnost Castelo de Aljezur a okolo vodních kanálů, zavlažujících úrodná políčka, budeme pokračovat až do penzionu Monte Joao Roupeiro nacházejícím se v historické zemědělské usedlosti. (7,5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m)
 • 6. den: Pátý den treku z Odeceixe do Zambojeira do Mar projdeme městečkem Odeceixe se starým větrným mlýnem, přejdeme řeku Rio Seixe a vrátíme se na pobřeží Atlantiku s divokými útesy a romantickými písčitými plážemi. (7,5 hod, ↑ 400 m, ↓ 500 m)
 • 7. den: Šestý den treku z Zambojeira do Mar do Almograve budeme pokračovat pěšinou nad vzdutými vlnami oceánu, po římsách nad mořskými útesy a plážemi až právě do Almograve, tradiční portugalské vesnice a mekky surfařů. Vůně a chuť moře, zvuky oceánu v duši. (6,5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m)
 • 8. den: Sedmý den treku z Almograve do Vila Nova de Milfontes budeme putovat okolo písčitých Dunas do Almograve a archeologického naleziště Foz dos Ouriços u ústí řeky Barraquinho s bazénem brakické vody, přes alternativně vyzdobený squatterský Hobo House a oficiální i volné pláže až do Villa de Milfontones s pevností Forte de São Clemente. (5 hod, ↑ 250 m, ↓ 200 m)
 • 9. den: Závěrečná etapa treku A: z Vila Nova de Milfontes do Cercal do Alentejo opouští RV a stoupá okolo vodopádu Rocha de Água de Alto na vrchovinu okolo hory Serra do Cercal do městečka Alentejo. Tato trasa sleduje původní trasu Svatojakubské cesty (Caminho Histórico) (6 hod, ↑ 350 m, ↓ 250 m). B: Je možné protáhnout pobřežní cestu RV až do Porto Covo (6 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m). Z konce treku (A i B) pak autobusovou linkou do Lisabonu (cca 3 hod), kde budeme ubytování na dvě noci.
 • 10. den: Volný program dne. A: Fakultativně vlakem z Lisabonu (cca 1 hod), celodenní návštěva UNESCO lokality a též turisticky vyhledávaného pohádkového města Sintra s maurským hradem, množstvím pohádkových paláců, tajuplných romantických zahrad a pitoreskních stavbiček. Vlakem zpět do Lisabonu (5 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). B: Nebo odpočinkový den v Lisabonu, například s výletem originální starou žlutou tramvají do čtvrti Belém s monumentální historickou obrannou věží Torre de São Vicente a památkami, které upomínají na mořeplaveckou minulost Portugalska.
 • 11. den: Rozloučení se s Lisabonem. Odlet do Prahy s jedním přestupem.

Některé dny treku lze případně zkrátit, nebo fakultativně popojet místní dopravou.

Ubytování

Spát budeme v čistých cestovatelských hostelech, hotýlcích a apartmánech se 2-6lůžkovými pokoji po trase treku, poslední dvě noci v hostelu v centru Lisabonu. Koupelny a WC jsou někde součástí pokoje a někde sdílené, ale čisté. Na ubytování je všude dostupné bezplatné Wi-Fi.
Nemůžeme zaručit ubytování osob stejného pohlaví v jednom pokoji. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Na několika ubytováních je v ceně snídaně, na některých místech je součástí pokoje kuchyňka nebo společná kuchyně. Zásoby budeme dokupovat na místě, poneseme si jen jídlo na daný den. Většinu dní budeme mít možnost zastavit se po treku v místních hospůdkách či restauracích na trase našich cest a ochutnat tak místní kuchyni nebo nakoupit ve vesnických obchodech, které jsou často spojeny s posezením a drobným občerstvením. Ceny v obchodech jsou zpravidla o 10-15 % vyšší než u nás, v restauracích můžou být až dvojnásobné, večeře vyjde zhruba na 15 €. Můžete si s sebou z domu vzít pár energetických sladkostí typu müsli tyčinka, čokoláda, hroznový cukr, sušené ovoce či oříšky, příp. energetické práškové nápoje.
Na treku potkáme několik pramenů s pitnou vodou (většina kohoutkových vod je pitná), balenou vodu lze koupit v obchodech okolo denní trasy, konkrétní možnosti zmíní průvodce den předem na brífinku. Doporučujeme vzít si sebou větší lahev na vodu či hydrovak (objem zvažte, dle vaši osobní žíznivosti).

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě se budeme přepravovat smluvní dopravou, místními linkovými autobusy a MHD v Lisabonu.

Cestovní formality: K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu

 • 02.04.2025 - 12.04.2025
 • 11 dní
 • Číslo: 306
 • 36 000 Kč
  Bez letenky: 27 500 Kč
 • Rezervace
 • 09.04.2025 - 19.04.2025
 • 11 dní
 • Číslo: 3062
 • 36 000 Kč
  Bez letenky: 27 500 Kč
 • Rezervace
 • 16.04.2025 - 26.04.2025
 • 11 dní
 • Číslo: 3063
 • 36 000 Kč
  Bez letenky: 27 500 Kč
 • Rezervace

Video ze zájezdu Rota Vincentina (Miroslava Petříková 2023):


Portugalsko - Rota Vicentina

Portugalsko - Rota Vicentina

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Tour du Mont Blanc

Okruh kolem nejvyšší hory Evropy (Francie, Itálie, Švýcarsko)

Menorca - Camí De Cavalls

Koňskou stezkou – 9denní přechod nalehko s ubytováním (Španělsko)

Tenerife - pohodová turistika

Pohodově největším a nejpestřejším z Kanárských ostrovů (Španělsko)

Azorské ostrovy - horská turistika

Tři sopečné perly Atlantiku - ostrovy Sao Miguel, Pico a Faial (Portugalsko)

Korsika - přechod GR 20

Severní část nejkrásnějšího treku v Evropě

Pyreneje - vrcholy národních parků (letecky)

Vysoké hory, kaňony a jezera centrálních Pyrenejí (Španělsko)