Azorské ostrovy - horská turistika

Tři sopečné perly Atlantiku - ostrovy Sao Miguel, Pico a Faial (Portugalsko)

Azorským ostrovům, náležícím Portugalsku, se stejně jako Madeiře říká "ostrovy věčného jara". Tohle překrásné, vždy zelené souostroví nabízí nedotčenou přírodu, sopečné krátery, zelené útesy, velkou rozmanitost zvířecích i rostlinných druhů, malebná městečka s jedinečnou architekturou z lávy, pestrobarevné kostelíky a nezapomenutelný božský klid. Políčka, vinice a pastviny od sebe oddělují zídky z černého kamení nebo živé ploty z modrých hortenzií, které jsou místním symbolem.

Během naší cesty navštívíme tři z osmi nejkrásnějších Azorských ostrovů - největší Sao Miguel, geologicky nejmladší ostrov Pico a „modrý ostrov“ Faial. Na ostrově Sao Miguel uvidíme nespočet kráterů a nádherná sopečná jezera. Projdeme se po hraně činné sopky Mata do Canário - Sete Cidade, vystoupáme na nejvyšší horu ostrova, Pico da Vara (1103 m). Spatříme vodopád Salto do Cabrito a také jediné čajové plantáže v Evropě Chá Gorreana. Prohlédneme si místní manufakturu na výrobu sladkých ovocných likérů, projdeme se podél umělých vodních kanálů (levád) a v sopečné laguně Lagos das Furnas s horkými vřídly si necháme připravit místní specialitu cozido. Na ostrově Pico pokoříme impozantní sopečný kužel a nejvyšší horu Portugalska Ponta do Pico (2351 m), prohlédneme si jedinečné vinohrady Vinhas da Criação Velha (UNESCO) a na moři budeme pozorovat velryby a delfíny. Při návštěvě ostrova Faial podnikneme výšlap na místě zvaném Caldeira s obrovským kráterem obrostlým vřesy a jalovci. Z hloubky oceánu se na západním pobřeží ostrova roku 1957 vynořil impozantní vulkán Vulcao dos Campelinhos, který na své cestě též navštívíme.

Čeká nás pestrý program s horskou turistikou v podobě lehčích a středně náročných jednodenních túr a výletů, budeme chodit nalehko. Denně strávíme na túrách 5-8 hodin a překonáme převýšení v rozmezí 400-1100 m nahoru a totéž dolů. Většinu dní v programu lze vynechat a užít si individuálně odpočinkový den. Ubytováni budeme v hotelech se snídaní. Po ostrovech se budeme přepravovat vypůjčenými auty, mikrobusem nebo taxi. Mezi ostrovy nás čeká krátký přelet letadlem a cesta trajektem. V Lisabonu využijeme místní hromadnou dopravu. Ve skupině bývá obvykle 14 cestovatelů.

Aktuálně - vstup na Azorské ostrovy: vstup je povolen všem bez jakýchkoli dokladů o testech či očkování.
Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy, s jedním přestupem v Lisabonu, na ostrov Sao Miguel do největšího azorského města Ponta Delgada, ubytování v hotelu na 4 noci. *
 • 2. den: Túra podél hrany stále činné sopky Mata do Canário - Sete Cidade, přes vrchol Pico da Cruz (845 m) (5 hod, ↑ 400 m, ↓ 900 m). Navíc možný okruh kolem vrcholové kaldery Serra Devassa (+1,5 hod, ↑ +200 m, ↓ +200 m).
 • 3. den: Výlet k sopečné laguně Lagoa das Furnas; sopečné vývěry, v nichž se vaří místní specialita cozido s možností ochutnávky (3 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Volitelně výstup na vyhlídku Pico do Ferro (+1,5 hod, ↑ +400 m, ↓ +400 m). Odpoledne tunely místní levády Rota da Água s procházkou pod vodopádem „okno do pekla“ Janela do Inferno (2,5 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m).
 • 4. den: Výstup na nejvyšší horu ostrova Sao Miguel, Pico da Vara (1103 m). Na zpáteční cestě prohlídka vodopádu Salto do Cabrito a procházka čajovou plantáží Chá Gorreana, jedinou v Evropě (5 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m). Návštěva likérky Fábrica de licores Eduardo Ferreira spojená s ochutnávkou.
 • 5. den: Dopolední procházka pohodovou pobřežní cestou Rocha da Relva (2 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m), možná návštěva horkých pramenů Caldeira Velha. Odpolední krátký přelet na ostrov Pico, ubytování na 4 noci.
 • 6. den: Celodenní náročnější výstup na nejvyšší horu Portugalska a celého středoatlantského hřbetu, stratovulkán Ponta do Pico (2351 m). (7 hod, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m). V případě špatného počasí a návaznosti na možné uzavření stezky nabídne průvodce alternativní program.
 • 7. den: Dopolední fakultativní plavba člunem po Atlantickém oceánu, pozorování velryb a delfínů, případně procházka po pobřeží kolem Lajes Do Pico. Odpoledne prohlídka vinohradů Vinhas da Criação Velha (UNESCO).
 • 8. den: Výlet idylickou pobřežní okružní trasou Quintas e Ribeiras. (5 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m)
 • 9. den: Auty na západ ostrova s procházkou či koupáním v Zona Balnear da Fonte. Krátký přesun trajektem na ostrov Faial. Přejezd na ubytování, 2 noci. Procházka po přístavním městě Horta plného různých transatlantických jachet, které jsou na cestách z Karibiku do Středomoří.
 • 10. den: Výšlap v centrální části ostrova kolem Caldeiry s obrovským kráterem obrostlým vřesy a jalovci. (5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m)
 • 11. den: Auty k pobřeží a majáku Farol dos Capelinhos a impozantnímu vulkánu Vulcão dos Capelinhos, procházka bizarní vulkanickou krajinou (2 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Přesun na letiště a podvečerní let do Lisabonu, ubytování na jednu noc.
 • 12. den: Dopolední fakultativní prohlídka Lisabonu. Odpolední přímý let do Prahy.

(*) Změna pro termín 4193:

 • 1. den: Večerní odlet z Prahy do Lisabonu, ubytování.
 • 2. den: Ranní let do největšího azorského města Ponta Delgada. Túra podél hrany stále činné sopky Mata do Canário - Sete Cidade, přes vrchol Pico da Cruz (845 m) (5 hod, ↑ 400 m, ↓ 900 m). Ubytování v hotelu na 3 noci.

Ubytování

V hotelích/apartmánech cestovatelského typu (jednoduché, ale čisté, s pravidelným úklidem, vlastní koupelnou a WiFi zdarma):
- 4x v Ponta Delgada - Hotel Alcides ve 2-3lůžkových pokojích. (V termínu 4193 bude jedna noc v Lisabonu a 3x v Ponta Delgada)
- 4x v Lajes do Pico - Alojamento Bela Vista ve 2-3lůžkových pokojích.
- 2x v Horta - Residencias Varadouro ve 2lůžkových pokojích.
- 1x v Lisabonu - Hotel A.S. Lisboa ve 2-4lůžkových pokojích.
Samostatné cestovatele ubytováváme společně, do kapacity pokoje.

Stravování

Na ubytování dostaneme jednoduchou snídani. Na svačinu/oběd si připravíme studené jídlo z vlastních zásob. Většinu dní, po treku, budeme mít možnost zastavit se v místních hospůdkách či restauracích po trase našich cest a ochutnat tak místní kuchyni. Ceny v obchodech jsou zpravidla o 10-15 % vyšší než u nás, v restauracích můžou být až dvojnásobné, večeře vyjde zhruba na 15 €. Dovoz jídla z ČR je na vašem uvážení. Můžete si s sebou však vzít pár energetických sladkostí typu müsli tyčinka, čokoláda, hroznový cukr, sušené ovoce či oříšky, příp. energetické práškové nápoje.
Na ostrovech je dostatek pramenů s pitnou vodou, balenou vodu lze koupit v každém obchodě. Doporučujeme vzít si sebou lahev na vodu či Camelbag (objem zvažte, dle vaši osobní žíznivosti).

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě se budeme přepravovat vypůjčenými auty, případně privátním busem nebo taxi. Čeká nás také přelet letadlem mezi ostrovy Sao Miguel a Pico a cesta trajektem na ostrov Faial. Vypůjčené auto řídí průvodce a některý z klientů po předchozí dohodě za slevu 3850 Kč na zájezd. Požadujeme: platný český ŘP a dlouhodobé zkušenosti aktivního řidiče. Váš zájem o řízení osobního vozu prosím uveďte do poznámky v přihlášce.

Přihlášky řidičů můžou být zpracovány přednostně s ohledem na hladký průběh zájezdu.

Cestovní formality: K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvaní zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Azorské ostrovy - horská turistika

Azorské ostrovy - horská turistika

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Korsika - horská turistika

Perla středomoří - nejvyšší hory, přírodní krásy, města a moře

Madeira - horská turistika

Perla Atlantiku, ostrov věčného jara (Portugalsko)

La Gomera a La Palma - horská turistika

Dobrodružné Kanárské ostrovy, sopky a hvězdy (Španělsko)

Tenerife - horská turistika

Největším a nejvyšším z Kanárských ostrovů (Španělsko)

Mallorca - pohodová turistika

Hory, moře, španělský temperament a bohatá historie

Gran Canaria - horská turistika

Nejkrásnějším z Kanárských ostrovů s jedinečnou přírodou (Španělsko)