Informace k zájezdu
Dolomity - Adamello a Brenta

Úvodní stránka zájezdu Dolomity - Adamello a Brenta ( Itálie, Dolomity, Turistika horská, Turistika nenáročná, Otevřené země )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Jedná se o klasickou horskou turistiku, nejvyšší bod naší trasy bude nad hranicí 2400 m, převážná část tras se bude pohybovat v rozmezí výšek 1800 až 2200 m. Samotné túry jsou technicky nenáročné, místy se ale chodníky nevyhnou suťovým polím, teleskopické hole tak určitě uleví kolenům a kotníkům. Je zapotřebí mít dostatečnou fyzickou kondici pro zvládnutí 6hodinové túry s převýšením kolem 800 m ve výstupu či sestupu. Závěrečné sestupy nám mohou usnadnit další lanovky. Kromě 2. dne programu lze naopak ranní lanovky vynechat, nahoru vyjít pěšky a túru si tak prodloužit v průměru o 400 výškových metrů.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.bergfex.com/madonna-di-campiglio/wetter/
https://at.skiinfo.com/trentino/madonna-di-campiglio/wetter.html
http://www.dolomiti.it/en/weather-forecast/
Během dne můžou teploty dosáhnout i přes 20 °C a během noci se mohu pohybovat i pod 0 °C. Dále je nutno počítat s rychlými změnami počasí, které jsou pro tuto oblast typické zejména odpoledními bouřkami.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: 1 kg chleba 1 €, 1 l vína 2-5 €, 1 kg ovoce 2-3 €, 10 dkg sýra 0,7 €, pizza 1,5-3 €, 1 l mléka 0,7-1 €, 10 dkg uzenin 0,7-1 €, pohlednice 0,25-0,4 €, pošt. známka 0,3 €. Ceny lanovek se pohybují okolo 10 €.
Výměna peněz: Pro výpravy do Itálie si vyměňte euro, množství záleží na každém. V Madonna di Campiglio je možnost vybírání hotovosti z bankomatu a v obchodech možnosti platby kartou, na horských chatách je možno platit jen hotovostí. Doporučujeme si s sebou vzít navíc asi 50 € jako krizovou rezervu.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu. Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Kompass č. 688 - Gruppo di Brenta 1 : 25 000
Kompass 639 - Presanella, Madonna di Campiglio, Tonale - 1 : 25 000
Alpenvereinskarte Nr. 51 Brentagruppe 1 : 25 000
Tabacco 052 - Adamello, Presanella 1 : 25 000
Tabacco 053 - Dolomiti di Brenta 1 : 25 000
Freytag & Berndt WKS 17 - Brenta, Madonna di Campiglio, Presanella 1 : 50 000
Tabacco 10 - Dolomiti di Brenta, Adamello, Presanella, Val di Sole 1 : 50 000

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, měnu příslušné země (viz Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, kartičku zahraničního cestovního pojištění.
Doporučené vybavení: Malý batůžek na jednodenní túry (cca 20-30 litrů), teleskopické hole připevnitelné na batoh - pomohou vašim kolenům zvláště při sestupech v suťových polích, typických právě pro Dolomity. Potřeby osobní hygieny, krém s UV filtrem, sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší, pravidelně užívané léky, lžíci, ostrý nůž (nejlépe zavírací), světlo - "čelovku", láhve na vodu, tužku, zápisník, mapu, foťák a náhradní baterie, nabíječku na telefon, ...
Oblečení: Kvalitní "rozchozené" boty do hor, sandály (aby si nohy po celodenní túře odpočinuly + na cestu do busu). Oblečení do pohody i nepohody volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo, 2. a 3. vrstva silnější termoprádlo, fleece, polartec, windstopper, no wind, 4. vrstva svrchní - "šusťák", gore-tex, gelanots, ... (moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort), dále kraťasy a tričko, ponožky, nejlépe trekové z moderních materiálů, plavky a koupací čepice, čepice, rukavice, pláštěnku (i na batoh).
Strava: Svačiny na túry (tyčinky, čokolády, tvrdé salámy atd.), minimálně 1,5 l plastovou láhev na vodu. Základní potraviny je většinou možné dokoupit i na místě (pečivo, ovoce, zeleninu, ...). NÁVRH JÍDLA (PRO INSPIRACI): štangle tvrdého salámu, slanina, chleba, ovesné vločky, sušené ovoce, čokolády, šumivé tablety do vody, oplatky, džem, med, tvrdý sýr, tavené sýry, paštiky, slivovice, …
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Iva Křižovičová - Adamello a Brenta 2019, Eva Semanská - Adamello a Brenta 2018.